Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Dünya İçin Bir Devir Kapanmış, Yeni Bir Devir Açılmıştır.


13 Temmuz 2018 00:02

Yorum Yapılmamış

09 Temmuzda milletin seçtiği ilk Başkan yemin ederek görevine başladı. Akşamda bir başkan yardımcısı ve 16 bakandan oluşan kabinesini açıkladı.

2100 yılı aşan devlet tecrübemiz açısından tarihten bugünümüze baktığımızda şunu net görürüz: 1299’da kurulan Osmanlı Devleti için 29 Mayıs 1453 ne anlama geliyorsa, Türkiye Cumhuriyeti için 09 Temmuz 2018 aynı manadadır. Gelişim ve alt yapısını tamamlayan devletimiz  vites yükseltmiştir.

29 Mayıs 1453’de İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet, kendisinden önceki bütün devlet tecrübelerini kendisinde toplayan Bizans Devleti’nin birikimi ile İslam ve Türk Devlet tecrübesini birleştirerek eski çağı kapatıp dünyayı yeni bir çağla tanıştırmıştır.

1683’den itibaren defalarca ‘’bir yangının külünü yeniden yakıp geçtin’’ tabirine muvafık bir biçimde var olma mücadelesi veren Osmanlı Devleti’nin tamamen yanmasıyla, 23 Nisan 1920’de küllerinden doğan genç Cumhuriyet gelişim ve alt yapısını tamamlamış ve 09 Temmuz 2018’de vites yükselterek dünyanın dikkatine en yeni, en taze, en güzel yönetim sistemini sunmuştur.

Yeni sistemde herekse düşen görev işe yaradığı alanı doğru belirleyip daha çok çalışmak ve daha fazla üretmektir.

‘’Dünya 5’den büyüktür’’ cümlesinde ifadesini bulan dünyayı yeni bir çağa taşıma eylemi 09 Temmuz’da Beştepe’de yapılan törenle tamamlanmış ve dünya bu mesajı iliklerine kadar hissetmiştir.

Bugün millet olma bilincine sahip her ferde düşen tarihi görev birbirine sıkıca kenetlenip ayaklarına vurulmuş vesayet prangalarından kurtulmuş bu devletin içte ve dışta yeni fetihlere yelken açmasına destek vermektir.

Okunma Sayısı: 48
Kategori: Cemil PASLI

Yazarın Diğer Yazıları

‘’Akıl’’sız Olur mu?

Beşeriyetin tarihsel akışı, her zaman doğru yönde bir çizgi izlememiştir. İniş- çıkışlar, yükselişler, çöküşler olmasına...

Kimlere İyilik Etmeyelim?

İnsanın dünyaya Yüce Yaratıcı tarafından gönderilme sebebi en kısa açıklamasıyla ‘’iyi insan’’ olması yani ‘’iyilik’’...

Lafız mı, Mana mı?

Konuşarak ve yazarak kendinde olanla kendini ifade edebilme eşref-i mahlukat olan insanı diğer varlıklardan ayıran...

İnsan Nasıl Çift Kişilikli Olur?

İnsanı insan yapan en önemli vasfı yaratılıştan gelen ve fıtratına yerleştirilmiş olan özgünlüğüdür. Bu özgünlük...

Oksijen Deryası Akdağ’a Gittiniz mi?

Saat 18.00 gibi Akdağ’a ulaştık. Tenekede tavuk işlemlerine başladık. Yemek ve çaydan sonra yürüyüş yaptık....

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı