Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bademcik ve Geniz Etlerinin Alınması Astım, Alerji ve KOAH’a Yol Aciyor

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

13 Haziran 2018 00:01

Yorum Yapılmamış

Çocukluk çağında bademcik ve geniz eti alınan çocuklarda solunum yolları, enfeksiyon ve alerjik hastalıkların daha fazla görüldüğü bildirildi.Araştırma Danimarka’ da 1979-1999 tarihleri arasında doğan 1.189.061 çocuğa ait verilerin 30 seneye kadar takibi suretiyle gerçekleştirildi (1).

Bu çocuklardan 17.460’ unun geniz etlerinin, 11.830’ unun bademciklerinin ve 31.377’ sinin de hem bademcik hem geniz etlerinin 9 yaşından önce alındığı tespit edildi.

kasa fişiUzmanlar, bu operasyonları geçiren çocuklarda ileriki senelerde 28 hastalığın riskini araştırdılar.

Analizlerde şu sonuçlara ulaşıldı:

BİR: Bademcikleri alınanlarda astım, grip, pnömoni (zatürre) ve KOAH gibi solunum yolları hastalıkları 3 misli fazla görüldü.

İKİ: Geniz eti alınmasının KOAH riskini 2 mislinden fazla, üst solunum yolları ve child thorat exam ile ilgili görsel sonucukonjunktivit riskini hemen hemen iki misli artırdığı belirlendi.

ÜÇ: Her beş çocuktan birinin bademciklerinin alınması bunlarda fazladan bir üst solunum yolu hastalığının ortaya çıkmasına sebep oluyordu.

DÖRT: Bademcik ve geniz eti alınanlarda kronik sinüs ve orta kulak iltihapları ameliyattan bir süre sonra tekrar ortaya çıkıyordu.

BEŞ: Geniz eti alınanlarda uyku apnesi riski daha az bulundu.

Bademcikler ve geniz eti solunum yollarının bekçileridir

Geniz eti, bademcik, apandis gibi organlarımıza ”olmasa da olur” gözüyle bakılır ve ameliyatla alınmalarına çok kolay karar verilir.

Oysa bu dokular burun ve boğazda stratejik olarak yerleşmişlerdir ve vücudun mikroplara karşı ilk savunmasını oluştururlar.

Her ikisi de sıradan et parçası değildir, bunlar bağışıklık sisteminin en önemli parçalarından biri olan lenf dokularıdır.

Bunların alınması sadece solunum yollarıyla ilgili hastalıkların değil Crohn gibi kronik iltihabi bağırsak hastalığı riskini de artırabilir (2).

Gelelim neticeye

BİR: Bademcik ve geniz etlerinin ameliyatla alınması kısa vadede faydalı gibi gözükebilir ama uzun vadede astım, alerji ve KOAH gibi birçok ciddi hastalığa zemin hazırlar.

İKİ: Bu müdahaleler doğru hastalarda sadece uyku apnesi ile ilgili problemleri ortadan kaldırmada işe yarar.

ÜÇ: Bademcik ve geniz eti ameliyatlarına hemen karar verilmemeli, çocuğun bağışıklığının yeterince gelişebilmesi için olabildiğince geciktirilmelidir.

DÖRT: Kulak-burun-boğaz kitaplarının başına “Allah bademcik ve geniz etlerini KBB’ ciler alsın diye yaratmamıştır” diye bir uyarı konması yerinde olacaktır.

Kaynaklar:

1. https://jamanetwork.com/journals/jamaotolaryngology/fullarticle/2683621

2. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jgh.13273/abstract

Okunma Sayısı: 15

Yazarın Diğer Yazıları

Albayrak, Fransız Mevkidaşı İle Görüştü: Ortak Hareket Etme Kararı Aldık

Richard McDonald ve Maurice McDonald isimli yahudiler tarafından15 Mayıs 1940 yılında kurulan, Dünyanın en büyük...

Nefislerinizin Fücur Tarafını Öldürün(kurban Edin ki), Takva Tarafınız Gelişsin.

İnsanı meleklerden ayıran ve halifelik makamına çıkaran bir ‘nefse’ sahip olup imtihana tabi tutulmasıdır. Peki...

Kambur Felek!…

Nâzım Hikmet Şeyh Bedrettin Destan’ında: ” ‘Tarihsel, sosyal, ekonomik şartların zarurî neticesi bu!’ deme, bilirim! O dediğin...

Meydanlar ve Yazarlar..

Bazı ülkeleri gezip gördük, meydanlarında büyük yazarların, düşünür ve sanatçıların heykelleri, büstleri vardı.. Örneğin, Moskova’nın...

Bir Öğle Öyküsü..

İhtiyaçlar mı insanları benzer kılıyor, yoksa benzerlikler mi gereksinimleri ortaklaştırıyor, çözemedim. Bu öğle çayında yeni...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı