Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Pandemide Okullar Açılmalı/mıydı?

İSTANBUL GÜNLÜĞÜ
Mehmet Emin BALLI

18 Eylül 2020 00:02

Yorum Yapılmamış

İki ucu nodullu bir değnek! Bir ucunda Coron’a var diğer ucunda ise çocuklarımızın gelecek kaygısı! 21 Eylül yaklaştıkça heyecan da yükseliyor. Bilim Kurulu teyakkuzda, MEB harıl harıl çalışıyor, ebeveynler endişeyle bekliyor, öğrencilerinse içi kıpır kıpır… Herkesin aklındaki soru aynı;

Okullar bu pandemi döneminde açılmalı mı? Açılmamalı mı?
Hemen başta söyleyelim eğitimle ilgili makale yazmak çok kolay bir iş değil lakin eğitimci yönümüz olması ve sosyal hayata duyarlılığımız bizi kalem oynatmaya zorluyor; fikrimizi önemseyenlere yapıcı önerilerde bulunmaya devam ediyoruz…
Eğitim şart ama önce sıhhat!
Bir önceki makalemizde maske ve mesafe en az risk demiştik! Covit 19 pandemisi de dahil her bulaşıcı hastalıkla ilgili mücadelede önlem almak şarttır. Yoksa gidişatı seyretmek doğru bir yaklaşım değildir. Hayat devam ediyor ve zaman hızla akıyor…

Şimdi eğitimle ilgili dünyadaki örneklerine bir bakalım;
Norveç hükumeti, kademeli olarak okulları açmaya 20 Nisan’da anaokulları ile başlamıştı. Her sınıfta, enfeksiyonun yayılma riskini azaltmak için her sıraya bir öğrenci ve sıraları arasındaki mesafe arttırıldı.
Danimarka’daki bir okulun bahçesinde, her biri iki metre arayla özel olarak boyanmış çizgiler, çocukların sosyal mesafeyi koruması için düşünülmüş. Çocuklar bu sayede, okula girmek için 2 metre arayla sıraya girmek zorunda kalıyorlar.
Hollanda’da okulların kademeli olarak açılıyor. Bir sınıfta iki öğrencinin öğretmenlerini dinlediği bir ortamla yeni sistemi test ediyor.
Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya… hepsinde de okullar kısmi olarak açılıyor. Hatta Çin ve Tayvan gibi ülkelerde bile…
Bizde de Ağustos ayından beri özel okullar kısmi olarak açıldı ve pandemi konusunda çok ağır bir vakıa da duymadık.
Okulların açılması yönünde şöyle yorumlar var:
“Okulda COVID-19’a yakalanma riski var ama bir çocuğun gelişimi, sağlığı ve refahı için artık okuldan uzakta olmak çok daha zararlı”
“Bu nedenle, çocuklarımızı eğitim almaya devam etmeleri ve arkadaşlarıyla birlikte olmaları için sınıflarına geri götürmemiz hayati derecede önemli. Çocuklarımızın yaşam şansı üzerinde hiçbir şeyin okula dönmekten daha büyük bir etkisi olmayacak.”
Evet, bende bu görüşlere katılıyorum; Çocuklarımız büyüyor, okullar bomboş öğrencisini bekliyor, öğretmenler de…
Bu kadar tatil yeter!
Risk varsa hepimiz için var değil mi?
Nasıl ki kamu ve özel kurumların hemen hemen hepsi aşamalı olarak açıldı ise okullarda kademeli olarak tüm tedbirler alınarak açılmalıdır.
Tabi ki, endişeleri anlayabiliyoruz; İlkokul öğrencilerinin öyle koruma alışkanlığı yok, belki yüksekokullardaki öğrenciler kendini koruyabilir ancak dünyadaki örneklerine bakılarak gerekli önlemler alınırsa il il, bölge bölge okullar yarı zamanlı açılabilir.
Ancak Avrupa’da öğrencilerin çoğunluğu veliler kendi özel araçlarıyla götürüp getiriyor olabilir bizde ise okul servisleri ve toplu taşım araçlarıyla yapılıyor! İşte burası çok önemli; MEB bunu da göz önünde bulundurması gerekiyor. Mart ayından beri eksiklikleri giderici ve önlemler alıcı bu konularda hazırlık yaptığını düşünüyoruz.
MEB 21 Eylülde bir program dahilinde okulların açılacağını duyurdu, hayırlı olsun. Tıpkı sağlık çalışanları gibi Allah tüm eğitim camiasının yardımcısı olsun. Gerekirse 1-2 ay sonra okullar kapatılabilir de…
Uzmanlara kulak vermek lazım…
Bir öneri: Okul çalışma mesaisi 3’e bölünebilir; 7-10, 11-14, 15-18 saatlari arası 3 saat yüz yüze seyreltilmiş eğitim pekala mümkündür. Hafta sonu 2 gün tatil kısaltılarak cumartesi günü de mesaiye katılabilir.
Fedakarlıksa toplumun her kesimi bunu yapmalı. Ciddi, disiplinli, akılcı ve çok çalışmayla ancak zorlukların üstesinden gelinebilir.
Eğer okullar açılmazsa bir nesil kaybedilir. Yeter ki yetkililer önleyici tedbirleri alsın ve yeter ki ebeveynler bağışıklık sistemini güçlendirici önlemler alsın.
Corona de tıpkı grip gibi insan aracılığıyla taşınan bir pandemidir.
Uzaktan öğretim etkin çözüm değildir! İnternet’ten ve TV’den EBA’ya ulaşan ulaşamayan dan ziyade yüz yüze eğitimi hiç biri tutmaz. Uzaktan yapılan eğitim değil öğretimdir. Halbuki asıl olan eğitimdir. Yani insanı eğitmek daha önemlidir. Bunun için eğitimle öğretimi bir arada verilmelidir… Tekrarlayalım, eğitim şart ama yüz yüze ve tedbir alarak… Sağlık ve başarı dileklerimle…

Okunma Sayısı: 414

Yazarın Diğer Yazıları

Ticari Elektronik İleti Tercih Hakkınızı Kullanın!

İstenmeyen ticari SMS, e-posta ve aramaları engelleyen İleti Yönetim Sistemi devreye girdi. Ya WhatsApp!.. Geç...

Aşı Olalım mı Olmayalım mı?

Aşı en önemli gündemimiz. Ancak kafalarda bir hayli karışık! Bir taraf ‘Aşı aşıdır, gelsin hemen...

E Dergi, E Kitap Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Dijital çağdayız. Bilgisayar ve cep telefonlarımızla dünya avucumuzun içine girdi ve birçok basılı materyal dijital...

‘Uyanış Büyük Selçuklu’ Sinemasal Eleştirisi

Diriliş, uyanış ve… Alp Arslan, Nizamülmülk, Melik Şah, Kılıç Arslan, Ahmed Sencer, Ömer Hayyam, Hasan...

Dikkat! Coronavirüsle İlgili Kanıtlanmış Risk Oranları

Partiler, düğünler, spor salonları, konserler, sinemalar, okullar, iş yerleri… Yani ofis gibi kapalı alanlar ÇOK...