Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Rabbimin Kulları Benim Kardeşlerimdir Erdemine Sahip Olmalıyız

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

14 Kasım 2019 00:02

Yorum Yapılmamış

“Sevgiyi bu toplumdan yok etmeye çalışanlar şeytanın oyuncağı değil de ya nedir? “Bizim birimize sevgiyle, saygıyla, insanca bakmamız ve birbirimize değer vermemiz gerekiyor. Bunun için de adeta öldürüp içimize gömdüğümüz gönül dünyamızı yeniden canlandırmaya çalışmak zorundayız!

“Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz!.” buyuran yüce Peygamberimiz insanların kardeş olduğunu vurguluyor. İnsan hakları denen şeyler bu güzel davranışlar olsa gerekir.  “Kul hakkı ile huzuruma gelmeyiniz!.” buyuran Cenabı Allah “Müslüman kardeşini sevmedikçe nasıl kamil bir mümin olacaksınız?diye soruyor ve Yaratan Mevla bizde olması gereken kardeşlik sevgisini vurguluyor.

Sevgi İslam’ın ve insanlığın temel anahtarıdır. Sevgi insanca yaşamanın parolasıdır! Her şeye sevgi ile bakabilmek, insanları sevgi ile kucaklayabilmek ne güzel bir davranıştır. Öyle değil mi?

Hz. Muhammed (SAV) sadece Mü’minlere karşı değil kendisine inanmayanlara karşı da güzel davranmış, kimseyi kırmamış, kimseye kin beslememiştir.
O, kendisine eziyet edenlere ve kendisini öldürmek isteyenlere bile beddua etmemiştir. Onun asıl gücü güvenilir olmasının yanı sıra insanlara segiyle yaklaşmasından kaynaklanır.

Her şey sevgi  ortamında yetişir, muhabbet gülü de sevgi ortamında…Sevenlerin, sevmesini bilenlerin meydana getirdiği muhabbet iklimi, sevgi tohumlarına can verir. İyi insan olabilmek için iyilerle bir arada yaşamak gerektiği gibi, gerçek sevgiyi bulmak Resullah muhabbetiyle mümkündür.

“Aslında edep, Allah dostlarının gözü ve gönül nurudur. Eğer şeytanın başını ezmek istersen, gözünü aç, gör ki: şeytanın katili edeptir.(Mevlana) “İnsanlarla iyi geçinmeyen ve kendisiyle geçinilmeyen kişide hayır yoktur!.” buyuran sevgili Peygamberimiz güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildiğini ifade etmiştir.

Dünyada derdiyle, sıkıntısıyla yapayalnız kalmış olmak duygusundan kendimizi kurtarmaya çalışmalıyız. İnsanlığa yön veren duygular ve insanların iç dünyasının eğitimidir.Bu eğitim de sevgiyle muhabbetle sağlanır. Şüphesiz ki:
İnsanlara “Rabbimin kulları ve benim kardeşlerim!..” diye bakabilmek ne güzel bir davranıştır.

Olaylara, insanlara ve çevremize sevgiyle bakan, kardeşçe davranan, güzel ahlaka sahip örnek insanlar olmalıyız. Ahlak sadece tutum ve davranışlar değil, bir yaşamın  bütünüdür: Yüce Mevla” Önce insanın kendini yaratana inanmasını, sonra da mükemmel bir ahlaka sahip olmasını istiyor!..”

Ebru Süfyan ibni Abdullah adlı sahabi Rasulullaha gelerek:”Ya Resulllah, bana İslamı öylesine tanıt ki, onu bir daha senden başkasına sormaya ihtiyaç hissetmeyeyim.” diyor.  Resul-ü Ekrem Efendimiz de bu zata şöyle söylüyor:”Allah’a inandım de, sonra da dosdoğru ol!…”

“Rabbimiz Allah’tır diyen, sonra da dosdoğru olanlar için ne korku vardır ne de hüzün!..” (Ahkaf Suresi-46/ 13)     “Müslümanların en güçlü ve en mutlu oldukları dönemler, sağlam bir ahlaka sahip oldukları dönemlerdir!.”

Olaylara, insanlara ve çevremize sevgiyle bakan, kardeşçe davranan, güzel ahlaka sahip örnek insanlar olmak zorundayız. Kardeş olduğumuza göre kardeşlerin bir birine davranışı da sevgi ve muhabbet ortamında gerçekleşir! Sevgi ve muhabbet toplumun manevi tutkalıdır!

Okunma Sayısı: 27
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Konakta Şiir Edebiyat Muhabbeti

Hüzni Baba Konağı: “Şiir ve edebiyat sohbetlerine” ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Yozgat Şairler ve...

Yozgat Nida Tüfekçi Güzel Sanatlar Lisesini Ziyaret Ettik

Güzel Sanatlar Lisesi Müdürümüz Aytaş Şahin Hocamızı makamında ziyaret edip hayırlı olsun temennisinde bulunduk. Okulu...

Helalinden Kazan Helalinden Ye !

Yüce Mevla bizlere helal ve meşru yollarla rızkımızı aramayı, ailemizin nafakasını yine helalinden temin etmeyi...

Köylü Pazarı ve Otoparkın Durumu

Köylü Pazar’ı yada peynirci pazarı: malûmunuz uzun süre Un Pazarına kurulur ve çok da canlı...

Birbirimizi Sevmeli, Kucaklaşmalı ve Kardeş Olmalıyız !

Milletimizin vatan ve millet sevgisine koca bir tarih tanıktır. Bu sevgi İslam’dan önce de vardır....

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı