Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Açlık ve Yoksulluk Rakamları Açıklandı


10 Ekim 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

4 kişilik bir ailenin açlık sınırının bin 717 lira, yoksulluk sınırının ise 4 bin 847 lira olduğu açıklandı.
Memur-Sen Konfederasyonu tarafından her ay düzenli olarak yapılan açlık-yoksulluk araştırmasına göre eylül ayında Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 717 TL, yoksulluk sınırı ise 4 bin 847 TL olarak tespit edildi.
Yapılan araştırmaya göre eylül ayında ağustos ayına göre gıda madde fiyatlarında Açlık ve yoksulluk rakamları açıklandıortalama yüzde 0,49’luk bir artış yaşandı. Aydınlanma madde fiyatında ise eylül ayında ağustos ayına göre herhangi bir değişim gözlemlenmedi.
Giyim ve ulaşım madde fiyatları arttı
Eylül ayında ağustos ayına göre giyim fiyatlarında ise ortalama yüzde 1,16’lık bir artış gözlendi.
Aynı dönemde ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 1,23’lük bir artış gözlenirken barınma madde fiyatlarında da ortalama yüzde 0,94’lük bir artış oldu.
Sağlık madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,65’lik bir artış yaşandı. En göze çarpan değişim yüzde 3,04 artışla derece madde fiyatlarında oldu. Bununla birlikte sağlık madde fiyatlarında ağustos ayına göre herhangi bir düşüş gözlemlenmedi.
Ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,90’lık bir artış yaşanırken, en göze çarpan değişim yüzde 9,6 artışla servis ücreti fiyatlarında oldu. Bununla birlikte ulaşım madde fiyatlarında yüzde 2,41 azalışla araba kiralama ücreti madde fiyatlarında düşüş kaydedildi.
Haberleşme ve eğitim fiyatları da yükseldi
Haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,56’lık bir artış olarak yansıdı. Bu alanda en göze çarpan değişim yüzde 3,59 artışla cep telefonu görüşme ücreti madde fiyatında olurken, telefon ekipmanları madde fiyatı yüzde 0,48 azaldı.
Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,41’lik bir artış oldu. Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında da yüzde 1,20’lik bir artış gözlendi.
Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,55’lik bir artış yaşandı.
Okunma Sayısı: 3

Yazarın Diğer Yazıları

Eğitim Aldırılan İşçi Erken Ayrılırsa

İşverence işçiye verilen eğitim, işçinin iş yerinde mal ve hizmet üretimine katkı sağlaması sebebiyle işveren...

Bakan Ağbal’dan Taşeron Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal, taşeronlarla ilgili düzenlemenin yıl sonuna kadar Meclise geleceğini, uzun bir kanun...

Enerji’de Ar-Ge’ye 111 Milyon Liralık Bütçe

Elektrik ve doğalgaz dağıtım şirketlerince son üç yılda enerji sektöründe teknolojinin geliştirilmesi ve hizmet kalitesinin...

Son Dakika: Başbakan Müjdeleri Verdi! Milyonları İlgilendiriyor…

Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, esnaflar başta olmak üzere milyonlarca kişiye müjdeleri peş...

Ağbal, Bütçede 2018 Hedeflerini Açıkladı

2018 yılında bütçe açığının OVP’de öngörüldüğü gibi 65,9 milyar lira olmasının beklendiğini bildiren Ağbal, önümüzdeki...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı