Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Tütün Ürünlerinde Vergi İndirimi

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

27 Ekim 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Tütün Ürünlerinde Vergi İndirimi 200 Bin Kişinin Hayatına Mal Olur

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi’ nin önemli bir duyurusu:

21/10/2011 TARİHLİ VE 2011/2343 SAYILI Bakanlar kurulu kararnamesi ile  tütün ürünlerinde vergi oranı 31/12/2012 tarihine kadar % 65 olarak uygulanacaktır.

İki hafta once araba, alkollü içkiler ve tütün ürünlerinde ÖTV artışına gidilmiş ve her türlü tütün ürünü eşit oranda vergilendirilmiş ve bu oran % 69 olarak belirlenmiştir.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesince yapılan hesaplara göre vergi oranının % 69 olması,  600 bin sigara kullancısının sigarayı bırakmasına ,  300 bin kişinin hayatının kurtulmasına neden olacağı saptanmıştı. Türkiye’nin sağlıkda yaptığı bu önderlik Dünya Sağlık örgütü ve uluslarası bir çok sivil toplum örgütünün takdirini kazanmış ve tebrik mesajları yağmıştır.

Ancak daha üzerinden iki hafta geçmeden  vergi oranları yine başka bir Bakanlar Kurulu kararnamesi ile değiştirilmiştir.  Bu değişiklik daha once hayatını kurtaracağımız 200 bin kişiden feragat etmek anlamını taşımaktadır.

Yıllarımızı  tütün ürünlerinden yaşamları kurtarmağa adamış bizler, bugüne kadar Devletimizin tütün kontrolu çalışmalarında gönüllü neferler olarak çalıştık. Tütün Kontrolu ana ilkeleri bize tütün vergilerinin yüksek olmasını öğrettiği için aşağıdaki sorulara cevap aramaktayız. Sayın Devlet büyüklerimizin bu konuda yardımını istirham etmekteyiz:

1)    Sigara vergi artışı hükümete gelir temin etmesine, ve vatandaşın sigarayı bırakmasına rağmen neden yararlı bir araç olarak kullanılmaktan vazgeçilmiştir ?

2)    Sigara kaçakçılığının sigara fiyat ve vergileri ile ilişkisi olmadığı bilimsel çalışmalar ve dünya Bankası verileri ile ispat edilmişken, sadece sigara endüstrisi tarafından öne sürülen bu iddia dikkate alınmış mıdır ?

3)    2012 enflasyon oranları belli bir oranda tutulması hedeflenirken neden öldürücü bir maddenin fiyatı yerine alkol ve araba vergileri aşağıya çekilmemiştir.

4)    Tütün vergilerinin eşitlenmesi ve arttırılmasını takiben Bakanlar Kurulu kararı ile daha onceki yıllarda da geri adım atılmasını sağlayan etkenler nelerdir ?

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi değerli Bakanlar Kurulumuzdan;

Vatandaşımızın sigarayı bırakması için

Hazinemize gelir temin etmek için bulunmaz bir fırsat olan ,

tütün vergilerini yüksetilmesini saygılarımızla arz ederiz.

Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi

Okunma Sayısı: 87

Yazarın Diğer Yazıları

C ve E Vitamininden Zengin Diyet Parkinson Riskini Azaltıyor

Vitamin C ve E’ den zengin diyetle beslenenlerde Parkinson riskinin azaldığı bildirildi. Diyetle C, E,...

Bizi Aşırı İşlenmiş Gıdalar Hasta Ediyor

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca bakterinin sağlıklı yaşamamızı; obezite, diyabet, kalp hastalıkları, kanserler başta olmak üzere birçok...

Kovid’in Ağrılarında Bağırsak Bakterilerinin Rolü Var

Yeni bir araştırmada, KOVİD’ de bağırsak mikrobiyotasında bağışıklığı teşvik eden bakterilerin azaldığı ve bu düşüklüğün...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Tip 2 Diyabeti Düzenliyor

Düşük karbonhidratlı diyetin tip 2 diyabeti iyileştirebileceği ve tedavi edilmesi zor hastaların bile ilaçlarını bırakmasına...

Acı Biber Tüm Sebeplere Bağlı Ölüm Riskini Azaltıyor

Acı biber yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölümlerin %23 kalp-damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %34 daha az...