Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Ticari Elektronik İleti Tercih Hakkınızı Kullanın!

İSTANBUL GÜNLÜĞÜ
Mehmet Emin BALLI

14 Ocak 2021 00:01

Yorum Yapılmamış

İstenmeyen ticari SMS, e-posta ve aramaları engelleyen İleti Yönetim Sistemi devreye girdi. Ya WhatsApp!..

Geç kalınmış bir düzenlemeydi, şükür yürürlüğe girdi. Cep telefonumuzu, e mailimizi reklam bombardımanına boğan, gereksiz mesajlarla bizi meşgul eden mesajlardan kurtuluyoruz artık.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, “Tüketicilerin istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalar gibi ticari elektronik iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla İleti Yönetim Sistemi’nin yani ‘İYS’ oluşturulduğu” belirtildi.
Buna göre firmalara 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre ise 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erdi.
Artık ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarınızı 7 Ocak-16 Şubat 2021 tarihine kadar e-Devlet üzerinden veya ‘www.iys.org.tr’ adresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerinizi değiştirebileceksiniz.
Şikayetçi olduğumuz durumlardan kurtulmak için bu sizin için bir fırsattır. Artık dilediğiniz tarihte de İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebileceksiniz.
Darısı WhatsApp ve diğerlerine..
Peki, ‘bu işin yöntemi nasıldır?’ İstenmeyen SMS, e-posta, sesli aramalar nasıl engellenir? Kısaca şöyle tarif edelim:
e-Devlet üzerinden sisteme girip ‘Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi’ni aratın.
‘Yeni İletişim Adresi Ekle’ kısmından telefon numaranızı veya e-posta adresinizi ekleyin. Burada da ‘Aydınlatma Metni’ni okuyup onaylamanız gerekiyor. Bir sonraki adımda ‘Listeyi Düzenle’ bölümünden tek tek onaylarınızı inceleyip düzenleyebilirsiniz.

Ben çoktan o fırsatçıları engelledim bile…

Ha birde “Hocam WhatsApp’ı kapatalım mı?” diye soranlar var. Vesile ile hem soranları hem de ilgili ve yetkilisini buradan uyarmış olalım:
WhatsApp, BiP, Telegram, Signal… hepsinin de sunucusu yurtdışında! Hangisini kullanırsanız kullanın ‘büyük birader’ sizi gözetliyor ve sosyal medya pervasızca öğütmeye devam edecektir. Burada yerli özel girişimcilere ve devlete büyük iş düşüyor; yerli girişimciler kendi sosyal medya programımızı yani yerli yazılımımızı gerçekleştirmek, Devlet olarak da tıpkı Avrupa Birliği’nin yaptığı gibi kendi vatandaşlarımızın veri güvenliğini sağlayacak yüksek normlarda sağlam kanunlar çıkarmak. Yoksa tüm bilgilerimiz dünya pazarında teşhir edilmeye devam edecektir…
Size düşense WhatsApp veya diğeri, hangisi olursa olsun sosyal medyayı daha kontrollü kullanmak ve mahrem bilgilerinizi paylaşmamak!..

Arada birde olsa böyle ‘Oh be…’ diyeceğimiz güzel kanunlarda çıkıyor, tabi ticaretin sivri zekalıları başka bir delik bulup yine de cebimize sızmazlarsa…

Okunma Sayısı: 49

Yazarın Diğer Yazıları

Aşı Olalım mı Olmayalım mı?

Aşı en önemli gündemimiz. Ancak kafalarda bir hayli karışık! Bir taraf ‘Aşı aşıdır, gelsin hemen...

E Dergi, E Kitap Nedir, Nasıl Hazırlanır?

Dijital çağdayız. Bilgisayar ve cep telefonlarımızla dünya avucumuzun içine girdi ve birçok basılı materyal dijital...

‘Uyanış Büyük Selçuklu’ Sinemasal Eleştirisi

Diriliş, uyanış ve… Alp Arslan, Nizamülmülk, Melik Şah, Kılıç Arslan, Ahmed Sencer, Ömer Hayyam, Hasan...

Pandemide Okullar Açılmalı/mıydı?

İki ucu nodullu bir değnek! Bir ucunda Coron’a var diğer ucunda ise çocuklarımızın gelecek kaygısı!...

Dikkat! Coronavirüsle İlgili Kanıtlanmış Risk Oranları

Partiler, düğünler, spor salonları, konserler, sinemalar, okullar, iş yerleri… Yani ofis gibi kapalı alanlar ÇOK...