Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Suç Dünyasındaki Penguen

ÇIKRIK
Nezahat GÖÇMEN

13 Temmuz 2020 00:05

Yorum Yapılmamış

Penguen denilince yürüyüşü gelir gözümüzün önüne…  Osmanlı döneminde bu kuşa “ Çolak Kuş” denirmiş. Bu isim tutmamış ve Penguen ismi Türkçeleşmiş. Yüzebilen ve uçamayan bu  kuşların bazılarının öyle yönleri var ki insanların olumsuz yönleri ile bire bir  örtüşüyor.

Penguenler Güney Yarımkürede yaşarlar. Kuzey kutbunda hiçbir penguenin yaşamadığını duyduğumda şaşırdım. Yaşamlarının yarısını karada yarısını suda geçiren penguenler deniz suyunu çok seviyorlar. Yerleşik bir dolaşım sistemine sahip penguenlerin ayakları donmuyor. Geliştirdikleri sürü halinde birbirlerine yapışık yaşıyorlar. Dünyada 18 tür penguen varmış.

İmparator penguenlerin özelliklerini duyunca her canlı türünde sosyal sınıf farkının olduğunu görebiliyoruz. Penguen türünün en uzunu ve dakikalarca suyun altında kalabilen bir tür. Ya kral penguenler 4 kat tüy ile yaratılmışlar. Yani yaratılırken her canlı bir misyonla geliyor bu güzelim gezegene. Hırsız penguenleri anlatacağım sizlere.  İzlerken “ bu kadar da olmaz.” diyeceğimiz davranışları var.

Yuvası olmayan penguenler dişi penguenlerin ilgisini çekmiyor. Erkek penguenler ağızlarında taş taşıyarak yuva yapmak durumundalar. Düzgün bir yuva yapması için uygun taş bulması gerekiyor. Taşların en güzelini seçip dişi penguenleri etkilemek tek amaçları.

Başkasına ait olanı izinsiz ve habersiz almanın adıdır hırsızlık

Emek var. Ancak yanı başındaki hırsız penguenleri n iş başında olması düşündürücü ve üzücü. Tıpkı insanoğlunun çalınan emekleri gibi.

Emektar penguen yuvası için belirlediği yere en güzel taşları getiriyor. Taşları üst üste koyuyor.  Yuvaya arkasını dönüp yeni taşlara doğru yol alırken, hırsız penguen arkası dönük duruyor ve takip ediyor.   Penguen yuvasına taş alıp dönerken hırsız penguen yine arkası dönük bekliyor.  Zorlukla getirdiği taşları hırsız penguenin aldığını görmüyor. “O nasıl bir yetenektir?” Bin bir emekle taş taşıyan penguen ile hırsız penguenin taş taşıması defalarca tekrarlanıyor. Yuvalar içinde hırsızın yuvası da  en güzeli. Hırsız, kendisi hırsız olduğu için hırsızlık yapılmasın diye çok dikkatli davranıyor. Çünkü hırsız hırsızı biliyor. İyi niyetli taş taşıyıp yuvasını kurmaya çalışan penguenimiz aslında birden fazla yuva için taş taşıyor.  Bazısı alışkanlıktan bazısı ekonomik çaresizlikten hırsızlık yapar. Bu penguenin ekonomik bir sıkıntısı yok. Alışkanlık, kanı bozuk…

 

Okunma Sayısı: 363

Yazarın Diğer Yazıları

Türkülerden Caz’a Jülide Özçelik

Muhteşem, duru bir ses, harika yorum… Severek dinlediğim caz sanatçılarından birisi. Sakin ve rahatlatıcı bir...

Bir Kap Ya da Bir Damla Su

Sizin hiç yalnızlığınız ile baş başa kaldığınız, dilinizi kimsenin anlamadığı anlar oldu mu? Açlık ve susuzluğun ne olduğunu bilir misiniz? Onlar; Minnoş, Pamuk, Karabaş,...

Tüm Dünyayı Hayrete Düşüren Toraja Geleneği

Ölü gezdirme töreni ‘Ma’nene Festivali’ yüzyıllardır sürüyor Bir film izlersin, bir kitap okursun, seyahat edersin...

Dünyanın En İlginç Gelenekleri

Bu dünyada adet ve gelenekler her toplumda farklılık gösteriyor. Toplumların adetleri, töreleri  bazen akılları zorluyor. ...

40 Çeşit Meyve Veren Ağaç

Aşılama işlemi ile tek ağaçtan birden fazla meyve elde edildiği birçok kişi tarafından zaten bilinir....