Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Umutsuz Yarınlar


13 Temmuz 2020 00:01

Yorum Yapılmamış

Dün’den yarını görebilme yeteneğim vardı. Birçoğumuzun da olduğunu düşünüyorum. Dünsüz, yarınsız ve kuralsız. Bir Cem Karaca şarkısı gibi “bindik bir alamete gidecez kıyamete yol dediğin yol gibi ulaşmalı bir yere biz dön baba dönelim geliyoz aynı yere bu döngü kısır döngü”
Görmeyi bırakın kestirmek bile mümkün değil.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) “İstikrarsız Toparlanma” raporunda ekonomiye dair net veriler yok. Öngörüler var.
Yarınlara hükmedecek gençlerin yarınları yok! Üniversiteli gençlerden işsizler ordusu kurarsınız. İş Yok, Para yok, huzur yok.
Dijitalleşmenin getiri ve ötürüleri henüz Ülkemizde oturmadı. Pandemi boyunca fiziksel ticaret yerine internet alışverişleri patlama yaşadı. Alt yapımız olmadan üste bina kurmaya bayılırız. Kimileri bunu da beceremedi. Teknoloji eğitimi verelim dediğimiz de 10 kişi katılım sağlamıştı. Şimdi bizlerden (Mezitli Kent Konseyinden) acilen teknoloji eğitimi talep ediyorlar. Biz de bir hafta sonrasını kestiremiyoruz ki eğitim programları ayarlayalım.
Kış mevsiminden 6 Ay sonrasının tatil programları alınırken Covid-19 azizliğine uğradık. Tatil yok, stres çok.
Astrologlarda yarınlardan bahsedemiyor. Ay tutulmaları ve olumlamalar hariç. Virüsü neden görmediniz diye sormamak lazım. Dünyasal Astrolojiye bakmadık cevabını alabilirsiniz. Jüpiter, Venüs ve retrolar bile yarınları kestiremiyor.

Siyasetin geleceği tayinsiz. Kim aday-kim kimin dosyasını hazırlamış-sıçrama tahtalarının ön saflarında kimler yer alıyor. Bizans oyununun aktörleri, dalavereciliğin doktorasını yapmışlarda bir şey söylemiyorlar.
İnsanların ilişkilerinde zaten gelecek kalmadı. 3-5 gün sonra en yakın dostundan geleceğe damgasını vuracak darbelere hazırlıklı olmakta fayda var.

Belirsiz beklemeler umutlarımızı kurutuyor. Ne yapacağınızı bilmemek sıkıcı. Özellikle bir adım ötesini planlı yaşayan insan kitlesi için dibi görülmeyen kuyu misali.
Evlenecekler, ev alacaklar, sınava girecekler, çocuk sahibi olmak isteyenler, proje üretecekler… Ama ve keşkelerle avunup duracaklar.
Böyle zamanlarda bu günü en güzel şekilde yaşamak lazım. Hem de en güzelinden.

Okunma Sayısı: 344
Kategori: Sibel GELBUL

Yazarın Diğer Yazıları

Emekli Olmak(Gençken Yaşın Bir Anlamı Yok!)

Emekli günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Emekli kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı şu şekildedir:...

İçimizden Kadın Kahramanlar(Müfide İlhan)

“Kadın Olmak” 2021 Yılının ilk köşe yazım. Kadınların sesi, kulağı olmak, içimizde ki girişimci ruhuyla...

Kadın Olmak

Bugün 01.01.2021… Yeni bir ajanda açtım. Yılları suçlamaktan vazgeçelim! Hep hayırlı Cuma mesajı geldiğinde Çarşamba...

Mee Too (Ben de) Hareketi

#Metoo ilgili yerel ya da uluslararası isimlerin varyasyonları ile kamuoyuna cinsel istismar ve cinsel tacize karşı...

İnsan Hakları

BİRİ YER BİRİ BAKAR, KIYAMET ONDAN KOPAR Atasözünün hikâyesi şöyle dir; Ünlü Hükümdarlardan Gâzneli Mahmut’un hayatı...