Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Son Söz


16 Ocak 2020 00:02

Yorum Yapılmamış

Tarih boyunca son söz hep en tepedeki insan tarafından verilir. Bu kararlar eski çağlarda bir sülalenin başındaki en soylu kişilerden tutunda bir ülkenin başındaki krallara kadar devam etti. Fakat biz Türklerde her zaman kararlar kurultayda oylanır ve alınan kararlar hakan tarafından son söz olarak verilirdi. İslamiyetin kabulünden sonra dini otoritenin de ağır basmasiyla bu gelenek bozuldu. Son kararı vermek padişaha verildi. Bu durum imparatorluğu çok zor durumlarda bıraktı. Ve sonunda dağıldı. Ne zamanki ortak kararlarla hareket edilmeye başlandı o zaman ülke kendini toparladı ve ilerlemeye başlandı.

Demokrasilerde idare edilen ülkelere bir bakın birde monarşiyle idare edilen ülkelere bakın aralarında dağlar kadar fark olduğunu göreceksiniz. Bunu cumhuriyet kurulduktan sonra diğer islam ülkeleriyle karşılaştırma da anlarız. Aslında İslamdan da mesveret vardır. Ama nedense bu Türkiyeden başka bir İslâm ülkesinde uygulanmaz. Bu yüzden de başları hep beladadır ve emperyal devletlerin sömürgesi durumundadırlar. Son yıllarda bu tek adamlık hevesleri güzel ülkemizde uygulanmaya zorlansa da da bunalıma sebep olsa da Atatürk düşüncesi hakim olduğu için gerçekleşme şansı yoktur.

İyi kötü TBMM vadır. Göreceksiniz bu parlamenter sistem Türk Milletine en uygun en güzel idare olduğu için daha da guçlenecektir.
Bu temenniyle saygılar sunuyorum.

Yusuf Yılmaz

Okunma Sayısı: 127
Kategori: Yusuf YILMAZ

Yazarın Diğer Yazıları

Din

Türk Milliyetçiliği davasının sosyologlarından Prof.  Dr. Erol Güngör “Ben her Veda Hutbesini okuduğumda göz yaşlarımı...

Toprak Annem

Hiç köye gidesim yoktu ama emir annemden gelince- emir demiri keser- mecbur kaldım. Hanımı da...

Bir Gençle Kısa Sohbet

Bugün  erkenden kalktım. Hanım telefon kulağında ağlıyordu. – Yunus Ağabeyi  kaybettik. Deyince, hemen hazırlanıp dere...

İçimdeki Boşluk

Sen gidince içimde bir boşluk doğdu. Bu boşluğu doldurmak için tabiatın kucağına attım kendimi. Çalıların...

Otuz Ağustos

Türklüğün en kutsal Zafer Bayramı Otuz Ağustos kutlu olsun. Kocatepe’de kaburga kemikleri kırık, uykusuz, yarı...