Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Fethi Ahmet Paşa Yalısı


10 Eylül 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Fethi Ahmet Paşa Yalısı Üsküdar’dan Kuzguncuk’a doğru giderken solda bulunur. Adını, Sultan Abdülmecid’in ablası Atiye Sultan ile evli olan Fethi Ahmet Paşa’dan almıştır.

 

Sonraki sahiplerinden milletvekili Şevket Mocan’ın pembe renge boyatması ile “Pembe Yalı” ismi ile anılan yalı “Mocan Yalısı” olarak da bilinir. Yalı birinci derece tarihi eser niteliğindeki yalı 18. yüzyılda inşa edilmiş olan mimari anlamda anıtsal bir niteliğe sahiptir.

 

Yalı, 1911 ve 1948 senelerinde İstanbul’u ziyaret eden İsviçreli Mimar Le Corbusier’ı kendine hayran bırakmıştır. Besteci Franz Lizst yalıda kalıp beğenisini ifade eden bir başka ünlüdür.

 

“Taş temeller üzerine yer yer tuğlaların da kullanıldığı, ahşap bir mimariye sahiptir. Yalı’nın Üsküdar tarafındaki harem dairesi ile uşak odaları 1923 yılında yanmıştır. Günümüze ulaşan selamlık kısmı yangından kurtulmuş ve 1927-1928 yıllarında onarılmıştır. 1936-1938’de yol genişletilmesi çalışmalarında, harem bahçesi köşkü ve esas yalı hamamı belediye
tarafından, kuzey bahçesindeki kayıkhanesi ile mutfak binası ise daha önceden sahipleri tarafından yıktırılmıştır.”(1)

 

Geçirdiği onarımlarla orijinalliği bir parça bozulmuş olsa da güzellik ve ihtişamını korumakta olan yalı, boğazın inci tanelerinden biridir. Ayrıca, film ve dizi çekimlerinin aranan mekânıdır.

 

Yalının hemen arka tarafında bulunan ve yalı ile aynı adı taşıyan Fethi Paşa Korusu yeşil bitki örtüsü ile Üsküdar’ın ciğerleri konumundadır ve belediye tarafından işletilmektedir.

 

Kaynakça:

(1)Topal Saraçoğlu, Nergiz Tuğba, Kültür Varlığı Yapıların Koruma Uygulamalarının Değerlendirilmesi: Kuzguncuk Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 2017.

Okunma Sayısı: 141
Kategori: Necla DURSUN

Yazarın Diğer Yazıları

Eddie the Eagle – Kartal Eddie

Oğlunun sıvacı olmasını isteyen ve hiç bir zaman sporcu olamayacağını açıklıkla ve defalarca dile getiren...

Kelimelere Gizlenen Mazi

“Kopoy” bir tür av köpeği demektir. “Saya” ahır, “Mihor” içkici, ayyaş, “Peyke” ise bir tür...

Ülkeden Ülkeye; Şehirler ve İnsanlar…

İnsan ve mekân arasında duygusal bir bağ bulunduğundan denilebilir ki; şehirler ve insanlar arasında etkileşim...

Halteri Altüst Eden Naim’in Filmi Üzerine

60 kg ağırlığıyla, kendi ağırlığının üç katından 10 kg daha fazla kaldıran haltercimiz. Başka haltercilerin...

On-Line Toplantılarda Görgü

Dijital toplantılar artık hayatımızın bir parçası oldu. Küresel salgın sebebiyle home-office denilen evden çalışma şeklinin...