Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Mısır Şurubunun Zerresi Bile Zaradır

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. Ahmet Rasim KÜÇÜKUSTA

08 Şubat 2019 00:01

1 Yorum

Nişasta bazlı şeker veya mısır şurubu kotasının iki senede yüzde 10’ dan yüzde 2.5’a kadar düşürülmesi halk sağlığı adına çok önemli bir karardır.
kasa fişiGıda endüstrisi tarafından üretilen yiyecek ve içeceklerin neredeyse tümünde bulunan mısır şurubu başta obezite, diyabet, karaciğer yağlanması, kanserler, kalp- damar hastalıkları olmak üzere birçok kronik hastalığın oluşumunda en önemli etkenlerden biridir.Sağlığımız için şeker pancarı veya şeker kamışından elde edilenler de dâhil olmak üzere bütün şekerler de bilhassa fazla miktarda alındığında zararlıdır ama mısır şurubu hepsinden daha zararlıdır.

Mısır şurubundaki şekerin pancar ve şeker kamışındaki şekerden çok high fructose corn syrup hazards ile ilgili görsel sonucuönemli farkları vardır. Şeker pancarından elde edilen şekerde glikoz ve früktoz eşit miktarlarda ve birbirlerine sıkı sıkıya bağlı olarak bulunur. Bunlar sindirim sistemindeki enzimler tarafından glikoz ve früktoza parçalanır ve emilir.

Mısır şurubunda da glikoz ve früktoz bulunmakla beraber bunlarda früktoz yüzde 55 glikoz yüzde 45 oranındadır ve bunlar birbirine bağlı değildir, serbesttir. Bu sebeple de bunların parçalanması gerekmez ve hızla kana emilirler.

Serbest früktoz moleküllerinin emilimi için daha fazla enerjiye ihtiyaç olması bağırsaklardaki enerji kaynaklarının (ATP) çabuk tükenmesine, bu da bağırsak hücreleri arasındaki sıkı bağların açılması ve bağırsak geçirgenliğinin artmasına yol açar.

Bağırsak geçirgenliğinin artmasıya henüz hazmedilmemiş yiyecek parçaları ve zararlı bakterileri kolayca vücuda girer ve tüm kronik hastalıkların altında yatan kronik iltihabı başlatırlar.

Früktoz emildikten sonra doğrudan karaciğere taşınır ve burada yağa yani trigliserit ve kolesterole dönüştürülür. Hızla emilen glikoz insülin ve leptin hormonlarının salgılanmasına yol açar ve bu sayede tokluk hissi oluşur. Oysa früktoz insülin ve leptin salgılanmasını sağlamaz ve bu yüzden de doyma hissi oluşmaz, insanlar yedikçe yemek isterler.

Meyvelerdeki früktoz diğer besin ögeleri ve liflerle beraber kompleks bir yapıda bulunduğu için aşırı yenmedikçe mısır şurubu ve şeker pancarındaki früktozun sebep olduğu biyolojik olaylara yol açmaz.

high fructose corn syrup hazards ile ilgili görsel sonucu

Mısır şurubuna neden hayır?

Mısır şurubu genetiği değiştirilmiş mısırdan üretilmesi yanında, nişastasının parçalanmasında kullanılan enzimler de GDO’ ludur. Ayrıca mısır şurubunda insan sağlığına zararlı olacak miktarda cıva da bulunabilir.

Mısır şurubu ile ilişkilendirilen hastalıklar:

BİR: Karaciğer yağlanması

İKİ: Obezite ve diyabet

ÜÇ: Kanser

DÖRT: Hipertansiyon

BEŞ: Koroner kalp hastalığı

ALTI: Geçirgen bağırsak sendromu

high fructose corn syrup hazards ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

BİR: Mısır şurubu sadece şeker ve kaloriden ibarettir, hiçbir enzim, vitamin ve mineral ihtiva etmez.

İKİ: Früktoz glikozdan çok daha tatlı ve çok daha ucuz olduğu için ve gıdaların raf ömrünü uzattığı için endüstri tarafından tercih edilir, marketlerde hazır yiyecek ve içeceklerde bulunur fakat mısır şurubu olarak satılmaz.

ÜÇ: Mısır şurubu şeker pancarı şekerine göre tabii bir ürün olmayıp mısırdan enzimler aracılığıyla kimyasal olarak elde edilir.

DÖRT: Mısır şurubu çağımızda salgın gibi artan tüm kronik hastalıkların en önemli sebeplerindendir.

BEŞ: Sadece mısır şurubundan değil şekerlerin tümünden olabildiğince uzak durmak gerekir, unutmayın, şeker en tatlı zehirdir.

Kaynaklar:

https://draxe.com/high-fructose-corn-syrup-dangers/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3526242/

https://journalistsresource.org/studies/environment/food-agriculture/high-fructose-corn-syrup-your-health/

Okunma Sayısı: 17

Yazarın Diğer Yazıları

Soğuk Odada Yatanlar Kilo Veriyor

Yeni bir araştırmada geceyi serin bir odada geçirmenin obezite ve diyabete karşı koruyucu etkisi olan...

Aç Kalmak Bağışıklığı Kuvvetlendiriyor

2-4 gün gibi tekrarlayan açlık dönemlerinin tüm bağışıklık sistemini yeniden canlandırabileceği belirlendi. Kemoterapide kullanılan bir...

Antibiyotik mi Yumurtadan, Yumurta mı Antibiyotikten Çıkar?

Bizim üreticiler -özellikle de piliç üreticileri- şiddetle karşı çıkıyor olsalar da daha kısa zamanda daha...

Sağlıklı Yaşamak İçin İlaca Gerek Yok

Prof. Dr. Murat Tuzcu’nun “Felci önlemede 10 altın kural” başlıklı makalesinde kaynak gösterdiği kısa adı INTERSTROKE olan...

Günde 1 Elma Bile Kalp Krizinden Koruyor

Kalp krizlerinden, felçlerden korunmak için sağlıklı gıdalarla doğru beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve sigara içmemenin...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Sayın doktorum benim anlamadığım; bunca GDO’su değiştirilmiş, genlerinde oynanmış ürünler yememize rağmen insan ömrü uzadı. Örneğin Türkiye’de ortalama yaş 65’lerden şimdi 80-90’lara çıktı. Ki yabancı ülkelerde bu sınır daha da yüksek deniyor…

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı