Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yarın Bayram ve İçimiz Kan Ağlıyor


30 Eylül 2008 00:06

Yorum Yapılmamış

Yarın bayram…

Piyasalar allak bullak… İnsanların yürekleri kan ağlıyor… Güneydoğuda yitirdiğimiz canların evlerinde bayram sevinci yerine, hüzün var. Hem de onlarca yıldır… Her bayram yürekler buruk… Umutların yerinde kin… Dağlar daha kanlı, daha kinli, daha vicdansız… Dağlar özgürlüğün adı… Ancak yıllardır dağlar, korkunun ve ölümün adı olmuş. Ölüm ise çocuklarımızı hain pusularda bulmuş.Yarın bayram… Birçok evde umutsuzluk ve burukluk var. Çocuklarına, eşlerine alınamayan bayramlıklar… Ziyaret edilemeyen akrabalar… Ziyaret edilemeyen komşular… Ziyaret edilebilen mezarlıklar… Çünkü mezarlıkları ziyaret etmek için para gerekmiyor.

Yarın bayram ve sınırlarımızın ötesinde savaş çığlıkları atılıyor. Aynı çığlıklar sınırlarımız içersinde atılıyor. Hergün kan ve gözyaşı haberleri geliyor.

Sınırlarını koruyamayanlar, onlarca yıldır Güneydoğu topraklarının her tarafını mayınlayan kimlerdi? O mayınlar şimdi kimlerini başına dert oluyor? Neden mayınların temizlenmesi için milyarlar dolarlık bir bütçeden söz ediliyor ve kimse ilgilenmiyor?

Yarın bayram ve neden ülkenin dört bir tarafından savaş tamtamları çalıyor? Solcu ve sosyal demokrat olduğunu söyleyen siyasi hareketlerin 70’lik liderleri neden yüzünü savaş boyalarını sürmüş ve gömülü baltasını (silahını) neden çıkararak, savaş nidaları atıyor?

Yarın bayram ve yurttaşlarımızın umutları çalınmış durumda? Yurttaşlarımızı umutsuz, gelecekle ilgili beklentilerini yitirmiş durumda? Her şeyin iyi gittiği koşullarda neden sokaklarda umutsuzluk rüzgarları esiyor? Seçimler öncesinde umut hakimken, seçimlerden sonra piyasaları ve sosyal hayatı neden umutsuzluk egemen oldu ve ortalığı kara bulutlar çöktü? Sorumlusu kim? Kim umutsuzluğu dağıtacak ve umudu ortaya çıkaracak? Kimler umutsuzluktan besleniyor ve kimler umudun galebe çalması için mücadele ediyor?

Yarın bayram; büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim. Ülkemde umut hakim olsun isterim. Barış ve özgürlük rüzgarları essin isterim. Savaş silahları gömülsün, savaş tamtamları sussun… Ülkemde bayramlar sürsün isterim.

Bayramınız kutlu olsun…

Okunma Sayısı: 171
Kategori: Ali TARAKÇI

Yazarın Diğer Yazıları

Şimdi Ayrılık Vakti… Yeni Bir Başlangıca Merhaba Diyebilmek İçin…

Her veda yeni bir başlangıçtır… Her veda biraz da zamansızdır… Her veda zamansız gibi olsa...

“Dünyanın en Devrimci ülkelerinden Birisi Olan Türkiye” En Devrimci Evladını mı Yedi?

Türkiye’de yapılanlara devrim ve bu devrimin liderinin de Erdoğan olduğunu söyleyen Berat Albayrak’ı bizzat devrimin...

Devletten Birazcık Akıl ve İzan Beklemek Nafile Bir Çaba mı?

Devletten birazcık akıl ve izan beklemek nafile bir çaba mı?’ Yüzsüz oyunu İtalya’yı anlatıyor, devletimiz...

Erdoğan Giderse Ne Olur?

Erdoğan giderse Türkiye Suriye’den çekilir. Erdoğan giderse FETÖ yeniden devlet olur. Erdoğan giderse APO affedilir,...

HDP’ye Kobani Operasyonları; Geçmişle ‘Hesaplaşma’ Vakti!

Neden böylesine bir dönemde HDP eski ve yeni yöneticilerine operasyon yapıldı? Kobani olayları nedeniyle yapılan...