Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Velilerin Çilesi Bitmez


20 Ekim 2019 00:02

1 Yorum

Okulların açılmasıyla beraber velilerin çilesi de başladı. Eğitimin iki öğün olması özellikle öğlen arası velilerin çocuklarını eve götürüp getirme durumunda kalması çok veliyi zor durumda bırakmaktadır. Adrese dayalı sistemde anaokulu ve birinci sınıf öğrencilerini veliler okula götürmek zorunda kalıyor. Kimi aileler okula yakın kimi ise uzakta ikamet ediyorlar. Çocuğu sabah okula bırak eve gel, sonra öğlen arası git çocuğu al eve getir yemeğini yedir geri okula bırak eve gel. Sonra git okul önünde çocuğu bekle çocuğu al geri eve gel. Toplam veli ve çocuklar 8 defa okul ile ev arasında mekik dokuyorlar. Belki çocuk için eğlenceli oyun olabilir fakat veliler için resmen işkence.

Öyle veliler var ki evde hastası olan bırakamayacak durumda fakat çocuğu da tek başına gönderemez. İçinde bulunduğumuz ortam her anlamda çocuk için tek başına gidip gelecek kadar güvenli değil. Bazı çocuklar trafiğin yoğun olduğu yollarda karşıya geçmek durumunda kalıyor ve çok büyük tehlike atlatanlar hatta atlatamayanlar oluyor. Çocuklar çok küçük tek başlarına gidip gelmiyorlar.

Bir veli gördüm 4 çocuğu var. En büyüğü ilkokul 1 sınıfa başlamış 5,5 yaşında. Çocuğu okula getiriyor yanında 3 çocuk hepsi küçük. Evde bakacak kimse yok. Tek başlarına evde bırakmak tehlikenin en büyüğü. Kadın alıp yanında perişan bir halde çocukların hepsini okula getirmişti. Şimdi yaz havalar iyi peki kışın kar ve buzlu havada ne yapacak.  İsterse 2 çocuk olsun aynı sıkıntı değişmiyor sadece kademesi artıyor. Diğer şekilde veliler iki öğün eğitim veren fakat öğlen arası okulda yemek ve sosyal aktivite yapan okulları tercih ediyorlardı.

Çünkü okul uzakta olsa servis ayarlayıp sabah çocukları servisle okula gönderiyor çocuklar öğlen okulda kalıyorlar, yemeklerini okulda yiyorlardı. Öğretmenler bütün çocuklarla ilgileniyorlar. Akşam okul bitince servise teslim ediyorlar ve çocuklar servisle eve geliyor aileden birine kapı önünde çocukları servis görevlileri teslim ediyorlar. Veliler sıkıntı yaşamıyorlar.

Adrese dayalı eğitimin okul seçeneğini ortadan kaldırması bence de hiç iyi olmadı. Resmen velilere işkence oldu. Okullar ya tek öğüne çevrilmeli ya da iki öğün olan okullarda öğlen yemekleri verilip çocukların okullarda kalması sağlansın. Veliler bu işkenceden kurtarılsın. Kışın kar ve buzlu havada yürümek çocukları içinde veliler içinde çok zor olacak. Ben eminim kışın buzlu yollarda düşmekten dolayı çok çocuk hatta veliler yaralanacak. Bu sıkıntıları yaşayan veliler eminim 2. Çocuğu dünyaya getirmez tek çocukla yetinir.

Ülkemizde çocuk nüfusu gittikçe azalmakta yaşlı nüfusu artmaktadır. Yaşanan zorluklardan dolayı insanlar çocuk yapmaktan korkar oldu. Bir çocukta bile zorlananlar var. Kaldı ki fazla çocuk sahibi olsunlar. Her yaşanan zorluklar ailede çocuk sayısını düşürmektedir. Bir an önce okul sorununun çözümlenmesi gerekmektedir.

Okunma Sayısı: 857
Kategori: Nevin KILIÇ
Etiketler: ,

Yazarın Diğer Yazıları

Soytarı-İspiyoncu ve Yalaka

Soytarı-ispiyoncu ve yalaka kelimeleri ayrı gibi görünse de özünde aynı bence. Sadece isim değişik. Uygulaması,...

Sosyolog Olmak

Severek okuduğum alan. Bana en çok sorulan soru üzerine ve bir sosyolog olarak sosyoloji, sosyolog...

Renklerin Gözü

Etrafımıza bakıca ne kadar çok renkler görürüz. Bu renkler sadece gözümüzün gördüğü doğanın kendine has...

Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

Öncelikle gecesini gündüzüne katarak, zor şartlar altında canlarını tehlikeye atarak, görevlerini yapmaya çalışan, doğru haberleri...

Bilgi Kirliliği ve Yalan Haberler

Son dönemlerde gerek bazı internet gazetelerinde, sosyal medyada gerekse fısıltı gazetelerinde çok fazla bilgi kirliliği...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. murat dedi ki:

    çok doğru bir başlık. velilerin çilesi hiç bitmiyor. şimdi pandemiden dolayı yaşadığımız sıkıntılar var. onlarıda dile getirirseniz.