Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Taze Nohut Zamanı

ÇIKRIK
Nezahat GÖÇMEN

28 Mayıs 2020 00:05

Yorum Yapılmamış

Çocukluğunuz nerede geçtiyse, kokusu hayatınız boyunca sizde kalır.

En lezzetli yaş çerez nedir, bilir misiniz? Yaş badem değil, taze ceviz değil, taze erik değil, taze koruk hiç değil… Çok severdim ben onu. İlçemden çok uzakta burnumda tütüyor. Taze nohut zamanı.

Mevsimi gelmiş lezzettir. Şifadır.

Nohudun en taze ve yeşil halidir. Genellikle ilçemiz pazarında köylüler tarafından dalından koparılıp satılırdı. Çok da ucuzdur. Ertesi güne kaldığı zaman yaprakları sararır. Kabuk sararır. Tazesi kadar lezzetli olmazdı.

Taze nohut bitkisinin yaprakları kokar.  Kabuğunun ekşimsi bir tadı vardır. İçindeki taneleri nefis. Tarladan koparırken, taşırken elimize kokusu sinerdi. Çocukluğumuzda ne çok yerdik. Okuldan çıkınca alırdık. Eve kadar çıt çıt yiyerek giderdik.

Yeşil nohut kendinden tuzlu. Bambaşka bir tadı vardır. Stoklayamazdık. Stoklayamazsınız da.

Yemek için kabuğu patlatarak nohutlara ulaşırdık. Önce demetin bir yüzü sonra arka yüzü tüketilirdi itina ile. Çalı halinde demet olduğu için içindeki son nohut taneleri de aranır, bulunur ve tüketilir. Kötü yanı bu çalı demetinin etrafa küçük yaprak kırıntıları dökmesidir.

Taze nohut ile ilk doğup büyüdüğüm Şereflikoçhisar’da tanıştım.

Sokak satıcıları “Taze nohut, taze nohut vaaaarrr! ” diye bağırarak el arabalarında satarlardı. Bahar mevsiminin en çok sevdiğimiz çerezidir. Çekirdek çitlemeye benzer.

En lezzetli hali mayıs ayının ortalarıdır. En taze ve sulu hali de budur. Demetlerde bolca ikiz nohutlar bulunur. Bir tane kabuğun içine ikisi nasıl sığmıştır? Çocukken hep düşündürdüm.

Leblebinin  ham maddesi, tarlada oldukça tuzludur. Baklagillerden olan müthiş bir protein kaynağıdır. Kolesterolü düşürüyor. Poşetin içine konularak, ağzı gevşek bırakılır. Elimiz daldırıp kabuğu pıt pıt patlatırız. Ege Bölgesinde yemeğini yedim. Lezzetli mi lezzetli.

Taze yeşil nohut yemeğini malzemesi

2 veya 3 demet kabuklu yeşil nohut (kişi başı bir demet yeşil nohut)

1 adet soğan

1 kaşık domates salçası ve arzuya göre rendelenmiş domates

Yarım su bardağı zeytinyağı

1 bardak su

Taze yeşil nohut yemeğini yapılışı:

Çalı halinde bulunan demetten nohudun kabuklu tanelerini ayırın. Kabuklarını patlatarak içindeki nohutları çıkarın ve yıkayın.

Zeytinyağını hafifi kızdırın. İçerisine kuru soğanı doğrayın. Hafifi pembeleştikten sonra rendelenmiş domates ve salçayı ekleyin.  Arzuya göre baharat ekleyebilirsiniz. Kavurun.  Üzerine taze nohutları ekleyin. (tuz atmayın, nohudun kendi tuzu yeterli olacaktır.)Bir bardak ılık su ilave edin. Yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişirin.

Afiyet olsun.

Taze nohut, bir nebze de olsa çocukluğuma döndürendir. Bulduğum zaman “Hadi çocuk olalım!” diyebilirim.

Ah memleketim…

 

Okunma Sayısı: 73

Yazarın Diğer Yazıları

Suç Dünyasındaki Penguen

Penguen denilince yürüyüşü gelir gözümüzün önüne…  Osmanlı döneminde bu kuşa “ Çolak Kuş” denirmiş. Bu...

Bir Kap Ya da Bir Damla Su

Sizin hiç yalnızlığınız ile baş başa kaldığınız, dilinizi kimsenin anlamadığı anlar oldu mu? Açlık ve susuzluğun ne olduğunu bilir misiniz? Onlar; Minnoş, Pamuk, Karabaş,...

Tüm Dünyayı Hayrete Düşüren Toraja Geleneği

Ölü gezdirme töreni ‘Ma’nene Festivali’ yüzyıllardır sürüyor Bir film izlersin, bir kitap okursun, seyahat edersin...

Dünyanın En İlginç Gelenekleri

Bu dünyada adet ve gelenekler her toplumda farklılık gösteriyor. Toplumların adetleri, töreleri  bazen akılları zorluyor. ...

40 Çeşit Meyve Veren Ağaç

Aşılama işlemi ile tek ağaçtan birden fazla meyve elde edildiği birçok kişi tarafından zaten bilinir....