Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sivas Büyük Şehir Olma Umudu Sami Başkanla Yeniden Yeşerdi


08 Mayıs 2014 00:02

Yorum Yapılmamış

Sivas’ın büyük şehir olmasını isteyen halkımız seçimle kararını vererek evet dedi. Öncelikle Sami başkanın projelerinin Sivas’ın gelişmesi ve gelecekte lider şehirlerarasına girmesi konusunda çok umutlu.

Geçmişe ve büyük şehir olan illere baktığımızda Sivas’ın büyük şehir olamaması düşündürücüdür. İlk etapta akla nüfus sayısının az oluşundan önce yanlış bir politika mı uygulanıyor sorusu geliyor.

Organize olamadığını söyleyen halkın bir kısmı Sivas dışında yaşayanların fedakârlık yapmamaları sürekli göç veren bir olmasına bağlıyor. Sıralamaya baktığınızda göç veren illerin başında geliyoruz.

Fikrini sorduğum bazı insanlar Sivas halkının ordu gibi organize olmalı ve her boş ikamete o aileden bir kişi nakledilerek ikinci ikamet olarak diğer iller seçilmelidir. Buna en büyük desteği siyasi iradenin vermesi gerektiği düşüncesinde olanların sayısı oldukça fazla.

Hepimizin bildiği gibi Sivas denince akla tarihi, kültürü, şairleri ve ozanları ile birlikte Cumhuriyet’in kurulmasına damgasını vurduğu kararların alındığı 4 Eylül Sivas Kongresi gelir. Sivas Cumhuriyet şehri, Sultan şehir olarak da bilinir. Binlerce şair, ozan yetiştiren yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle coğrafi konumuyla da değerli şehirlerden biridir.

Sivas Âşık Veysel Şatıroğlu, Pir Sultan Abdal, Sefil Selimi, Ali Kızıltuğ, Muhlis Akarsu ve burada ismini sayamadığımız birçok şairi, ozanı, yazarı Türk edebiyatına kazandırmıştır. Yiğidoların başarılarıyla da gerek Sivas’ın gerek se ülkemiz olarak tanıtımına büyük katkılar sağlamıştır.

Turizmin az olması, tanıtımın yeterli olmayışı yeraltı, yerüstü, kültür zenginlikleri ve tarihi, aşığı, şairi, yazarı ile ünlü bir şehre yakışmıyor.

Doğanın verdiği bir hazine olan sıcak çermik, soğuk çermik, balıklı kaplıca da istenilen kalitede tesislerin olmayışı böyle şifa kaynağı zenginliklerin yeterince değerlendirilemeyişi büyük kayıp.  Yeterli  şekilde halka hizmet verilemiyor. Bu zenginlikler yabancıların elinde olsa idi bakın ne tesisler yaparak şehir ve ülke ekonomisine ne katkılar sağlardı.

Afyon ili kadar reklam yapamıyor zenginliklerimize sahip çıkamadığımız gibi değerlendiremiyoruz. Elbette Ülkemin bütün şehirlerinin gelişmesini mega şehir olmasını isteriz. Bir ülkenin gelişimi bütün şehirlerinin, ilçe ve köylerinin de gelişimiyle sağlanır. Sivas’ın yüzölçümü ve nüfusunun büyük olmasına rağmen bu kadar geri kalmış, pasif olması düşündürücü. Sivas’ın gelişmemesi geri kalması kimlerin işine yarar anlamış değilim. Kaplıcalar ise Sıcak Çermik, Soğuk Çermik, Balıklı kaplıca ve doğa harikası olan ilçelerimizle bu kadar geride kalmış olduğumuzu gördüm. Afyon iline Her gün binlerce insan geliyor ve iç turizmi canlandırıyor. Bunun yanı sıra Yabancı turistler ve yatırımcıların rağbet göstermesi ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır.

Sivas’ın bu alanda sahipsiz ve yetersiz kaldığını düşünüyorum. Sivas yeterince bu alanda tanıtımını yapamadığını ve reklam eksikliği olduğunu söyleyebilirim. Sivas’ın bir bütün olarak ele ele verip kültür ve turizm alanında kendini ispatlaması ve sahip olduğu tarihiyle, doğa harikalarıyla, kaplıcalarıyla kendini kültür ve turizm kentleri arasında birinci sıralara yerleştirmesi gerekmektedir. Bu konuda çok geç kalmıştır. Bu eksikliğin bir an önce giderilmesi gerekir. Hem Sivas esnafının gelişmesi hem de ekonomiye katkısı büyük olacaktır. Çok geç kalınmış ve yetersiz olsa da kaplıcalar ve mesire alanları için yeni projeler yapılma çabasında. Bu kadar zengin kaynaklara sahip bir ilin yeterli gelişme gösterememesi ve yerli yabancı turizme kazandırılamamasına çok üzülüyorum. Bu büyük eksikliğin giderilmesi ve acilen turizme kazandırılması gerekmektedir.

Bu bağlamda Sivas medya ajansı başta olmak üzere yazılı, görsel ve internet haberciliğine büyük görevler düşüyor. Yeni başkanımızın ve projelerinin Sivas’ımıza hayırlı olması dileğiyle.

Okunma Sayısı: 82
Kategori: Nevin KILIÇ

Yazarın Diğer Yazıları

Soytarı-İspiyoncu ve Yalaka

Soytarı-ispiyoncu ve yalaka kelimeleri ayrı gibi görünse de özünde aynı bence. Sadece isim değişik. Uygulaması,...

Sosyolog Olmak

Severek okuduğum alan. Bana en çok sorulan soru üzerine ve bir sosyolog olarak sosyoloji, sosyolog...

Renklerin Gözü

Etrafımıza bakıca ne kadar çok renkler görürüz. Bu renkler sadece gözümüzün gördüğü doğanın kendine has...

Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

Öncelikle gecesini gündüzüne katarak, zor şartlar altında canlarını tehlikeye atarak, görevlerini yapmaya çalışan, doğru haberleri...

Velilerin Çilesi Bitmez

Okulların açılmasıyla beraber velilerin çilesi de başladı. Eğitimin iki öğün olması özellikle öğlen arası velilerin...