Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

SGK Affı Geliyor mu?


23 Şubat 2010 00:03

Yorum Yapılmamış

Uzun zamandır okurlarımızdan vergi ve sigorta prim borcunu ödeyebilmek için af beklendiği yönünde e-postalar geliyor. Gerçi affa ben de karşıyım ama, ekonomik kriz nedeniyle vergi ve sigorta prim borcunu ödeyemeyenler çok zor durumda. Borçlu oldukları için beş puanlık SGK prim indiriminden de yararlanamıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Şükrü Kızılot hoca da köşesinde yazdı; çok sayıda esnaf, tüccar, sanayici ve şirket yöneticisi, ekonomik krizin de etkisiyle ödeyemedikleri birikmiş vergi, sosyal sigorta (4/a) ve Bağ-Kur (4/b) borçlarına, “ödeme kolaylığı” sağlanması için adeta feryat ediyor, seslerini duyurmaya çalışıyor.

Okurumuz A. Aydın’ın yazısını virgülüne dokunmadan yayınlıyorum: “2007 yılından 2008 yılına kadar işlerimin kötü gitmesi sonucu şirketlerimde çok yüksek miktarda para batırdım. Sattığım ürünlerin parasını alamadım. SSK primlerini ödeyemedim. Parasını alamadığım satışlardan doğan vergi ve KDV’ler üst üste birikti ve ödenemez boyuta ulaştı. Kestiğim çeklerimi ödeyemedim.3-4 yıldan bu yana hayatım karardı, arkadaşlarımın içine çıkamıyorum, ticari faaliyetimi sürdürmek istiyorum ama vergi ve sigorta borcu ile ödeyemediğim çeklerden dolayı itibarım kalmadı. Taksitle ödemek istedim ama teminat veremediğim için taksitlendirme yaptıramadım. Zaten borcumuz katlanarak artıyor. Yani sanıldığı gibi vergi ve sigorta borcunun olması karlı değil. Bu parayı kazanıp sağda solda harcamış değilim, sattığım ve parasını alamadığım ürünlerin borcudur. Bir yanda para kaybettim öbür yanda da tahsil edemediğim satışların vergisini ödemem gerekiyor. Bir af, bir şans istiyoruz.”

Gerçekten de borçluların büyük bir bölümü istemeyerek de olsa borç batağına saplanmış durumda. Çırpındıkça daha da batıyor.

Bir şans, bir umut bekliyor ülkemiz. Ama lütfen bir ödeme kolaylığı çıkartacaksanız sakın karmakarışık rasyolara bağlamayın işi. Basit ve anlaşılır, herkesin okuyunca anlayacağı bir düzenleme olsun.

2008’de çıkartılan taksitlendirme ve ödeme kolaylığı gibi gecikme zammının bir kısmını silip, teminat istenmeden ödemeye kolaylık getirilirse emin olun başvuru artar.

Hem SGK, hem maliye ve hem de vatandaş bundan karlı çıkar.

***

Askerliği borçlanın emekli olabilirsiniz

Okurumuz Ahmet Vahap Ulusoy “15.03 1962 doğumluyum 1978 yılında SSK’lı oldum. Düzenli bir ödemem olmadı, fakat şu anda 4464 gün prim ödemişliğim var. Askerliğimi 1985 yılında 18 ay olarak yaptım en kısa sürede nasıl emekli olabilirim” diye soruyor?

İlk defa 1978 yılında sigortalı olduğunuz için 44 yaşını ve 5000 günü doldurunca emekli olabilirsiniz. Bu durumda 18 ay askerlik süresi için 540 günü borçlandığınızda toplam SSK gün sayınız 5004 olacak olup, hemen askerlik borçlanmasını yaparak emekli olmanızı tavsiye ederiz.

***

Yabancı eşe sağlık yardımı

Okurumuz Ersin Yılan, “15 gün sonra yabancı uyruklu bir hanımla resmi nikahla evleneceğim ve sigortalı olarak çalışmaktayım. Eşimin de sosyal güvencemden yararlanmasını istiyorum bu durumda ne yapabilirim” diye soruyor?

Sigortalıların herhangi bir sigortalılığı olmayan ya da emekli aylığı almayan yabancı uyruklu eşleri de her zaman sağlık yardımı alabilecektir. 30.09.2009 tarih ve 27362 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan kısa vadeli sigorta kolları uygulama tebliğinde değişiklik yapıldığına dair tebliğle değişiklik yapılmış ve işlemler kolaylaştırılmıştır.

SGK müdürlüklerinden “Vatandaşı Olduğu Ülkede Sosyal Güvencesi Olmadığına Dair Beyan Ve Taahhüt Belgesi” doldurulması suretiyle sağlık yardımlarından yararlanabilecektir.

Okunma Sayısı: 67

Yazarın Diğer Yazıları

Torba Kanunla Teşvik, Vergi-SGK Affı ve Ekonomiye İnce Ayar Geliyor

İşsizlik Sigortası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu. TBMM...

SGK ve Vergi Barışı Ekonomiye Nefes Aldırır mı?

Bu yılın başlarında Nisan ayı gibi geleceği konuşulan vergi barışı aradan geçen zamana rağmen bugüne...

Belirli Süreli Sözleşme ile Çalışan İşçi Kıdem Tazminatı Alır mı?

İş sözleşmelerinin belirsiz süreli olması asıl, belirli süreli olması istisnadır. Kanunda belirli süreli işlerle, belirli...

Evde Bakım Aylığından Yararlanma Şartları?

Sosyal devlet ilkesinin gereklerinden biri olan engelliler için evde bakım aylığına başvuranların sayısının son yıllarda...

İşveren İşçi Ücretini Düşürebilir mi?

İşçi ve işveren arasında çalışma koşulları genellikle iş sözleşmesi, personel yönetmeliği veya işyeri uygulamasıyla belirlenmektedir....