Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Okullara İyi Eğitim Almış Yönetici Gerekir!


10 Aralık 2008 00:35

1 Yorum

Bütün kurum ve kuruluşlarda, özelliklede eğitim kurumlarında çok daha iyi idarecilere ihtiyaç vardır. İyi idareci konuşmayı, dinlemeyi ve sorumluluk almayı bilendir.İnsanlar ve gelecekleri için hayatın olmazsa olmazlardan olan Eğitim bu kadar önemliyken, iyi eğitim veren bütün okulların idarecileri çok daha önemlidir.İdareci olmak makamı boş yere işgal etmek değil,işinin hakkını vermektir.

28 Kasım 2008 Cuma günü saat 14.28’de  hayata ve çocuklarımıza önem veren duyarlı insanlardan gelen bir maili noktasına virgülüne dokunmadan ilgililerin  ve Kaledere ilköğretim okulunda okuyan  öğrenci velilerinin dikkatine sunmak istedimEğitim kavramının literatüründe değişik tanımları yapılmaktadır.Eğitim kısaca davranış değiştirme sürecidir. Eğitim insan doğduğunda başlar ve ömür boyu sürer.

Eğitim; kişiyi aklı, duyguları ve davranışlarıyla bir bütün olarak ele alan bir oluşturma ve yönlendirme sürecidir

05 Şubat 2006 Kent haber Zonguldak Fen Lisesi’nde 2.5 senedir vekaleten müdürlük yapan kişi görevinden alınarak, okula ilköğretim müdürünün atanmasına veliler tepki göstererek gerğini yapmışlar. Bu önemli okulda öğrenim gören onlarca çocuğumuzun velileri olarak belki yaşananlardan haberiniz yoktur diye sizlere, Zonguldak ta yıllar evvel yaşanmış  bir idareci yanlışlığını hatırlatarak, dikkatinizi Ünye’nin gözde okullarından bir tanesi olan Kaledere İlköğretim okulunda yapıldığı iddia edilen atamaya çekmek istiyoruz Ünye’nin önde gelen ve saygın ilköğretim okullarından biri olan Kaledere İlköğretim Okuluna bir müdür ataması yapıldı.

Bu atamanın ne sakıncası var? Diyebilirsiniz. Ama atamanın yapılış zamanı ve yapılış şekline baktığınızda ilginç durumların ortaya çıktığını görebilirsiniz.

Öncelikle; Ünye şehir merkezinde Kaledere İlköğretim Okulu gibi müdürü olmayan 6 tane daha okul varken neden hemen ve öncelikle Kaledere? Böylesine saygın bir kuruma yangından mal kaçırırcasına müdür atanmasında iyi niyet var mıdır? Varsa nedir? Yoksa bu kadro birisine hediye mi edilmiştir?İyi niyet varsa; Yani okulun kadrosunun bir an önce tamamlanması ve çocuklarımızı geleceğe daha iyi taşımak hedefleniyorsa, diğer 5 okulun suçu nedir? Örneğin Yaşar Gazioğluİlköğretime müdür ataması yapılmaması ya da İnönü ilköğretime müdür ataması yapılmaması bu okulların Kaledere İlköğretim okulundan daha az mı önemli olduğunu göstermektedir? Böyle bir önem sırasının olabileceğine inanmıyoruz, inanmak istemiyoruz. O zaman bu yangından mal kaçırırcasına yapılan atamanın açıklaması ne olabilir.

Aslında bu kadar düşünmeye gerek yok. Kaledere İlköğretim Okulundaki boş müdür kadrosu birilerine hediye edilmiştir.

Peki ya bu atamaya konu olan kişi kimdir? Kaledere İlköğretim Okulunun vizyonunu genişletebilecek ve geliştirebilecek liyakati var mıdır? Bu liyakat neye göre belirlenmiştir? Atanan kişinin yöneticilikle ilgili eğitimi veya tecrübesi ne düzeydedir? Mesleki Başarısı ne düzeydedir?Kendini hangi alanda ispatlamıştır? Bu sorular atama yapılırken sorulmuş mudur?

Bu atamayı yapan kişilere sesleniyorum. Kaledere İlköğretim Okulunda okuyan çocuklarımızın başarısından artık siz sorumlusunuz. Çocuklarımızın burnu bile kanasa artık veliler gidip okul idaresinden değil; bu yeterlikte birini atayan kişilere hesap soracaktır. Kaledere İlköğretim Okulunun idareci ve öğretmenlerinin başarısının ve başarısızlığının vebali artık sizindir.

Aynı zamanda atama yapmadıkları diğer 5 okulun da sorumluluklarını taşıyacaklarını bilmelidirler. Unutmayın Eğitim ve Eğitimciler üzerinde yaptığınız her hata çocuklarımızın geleceğinin önüne ördüğünüz duvara bir taş,tuğla daha koymaktır.

Kaledere İlköğretim Okulu, Ünye eğitim ordusunun amiral gemisidir. Acemi kaptana emanet edilmeyecek kadar değerli, saygın ve önemlidir. Ünye’nin gözde eğitim kurumlarından biri olan Kaledere İlköğretim okulunda da idarecilik adına  bir eksiklik veya bir aksaklık gözlendiği vurgulanmaktadır.Ülkemiz ve insanımızın geleceği adına hayati önem arz eden eğitim ve öğretim kurumlarının kalitesi ve kariyerini görevli öğretmenler kadar başlarında yer alan sevk ve idareciler büyük önem arz eder.

Okul,öğrenci, veli, öğretmen ve idareci bir bütünlük oluşturursa, iyi eğitim verilir,  ülkemiz ve insanımız adına daha başarılı sonuçlar alınır diyor,kendinden emin,ne yaptığını nasıl yaptığını bilen medeni cesaret sahibi sevk ve idarecilere her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu hatırlatarak saygılar sunuyorum.   

Okunma Sayısı: 87
Kategori: Ahmet YENİN
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

İnsana Güven Kalmadı

Kedi demeye dilim varmayan; bu güzel insan dostu canlının, onlarca insan dururken, insan heykelinden şefkat...

Cumhurbaşkanımızın Bir Tek Ordu’da mı Sözü Geçmiyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın yaşlılar ve engelliler için ücretsiz seyahat yasası bir sözü ile çıkarılarak...

Bilmiyorsa Eşeğe Binecek…!

Millet devletin kuruluş amacını bilecek,halen daha öğrenmemiş,öğrenememiş ise günümüzde olduğu gibi kusura bakmasın ama artık...

Özde Öğretmenlerin, Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Saygıdeğer İnsanlar ve okurlar, bu günkü köşe yazımda Ünye’nin sevilen ve sayılan diş hekimlerinden Mustafa...

İrecep Değil, Recep Olcağız..!

Sinan Başaran’ın makalesinden alınmıştır.Kendisine kutlarız milletimiz ve memleketimiz adına..Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu, bir süre kaymakamlıktan...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Ezgi Kılıçarslan dedi ki:

    torpilin en çok işlendiği bir ülkede eğitimde verilse verilen eğitimin insanlar üzerinde bi önemi yoksa boşadır malesef hepside