Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Neden Evlilikler Çöküyor?


13 Eylül 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Günümüzde evlilikler neden 1 yaşını doldurmadan bitiyor ? 30 yıldır gelinen nokta hiç kimseyi mutlu etmiyor peki neden ve nasıl bu noktaya gelindi biraz düşünelim bulalım.

1983 yılında ANAP iktidarıyla toplumun rotası değiştirildi. ÜRETİM toplumundan TÜKETİM toplumuna geçirildik o yıllarda. Çikita Muz ve Jaguar araba olaylarını hatırlarsınız. Toplum renkli televizyon kanalları reklamlarıyla devamlı bir TÜKETİM MANYAKLIĞINA yönlendirildi, beyinler o yönde şartlandırıldı.

BİR İHTİYACI KARŞILAMAK amaçlı üretim ve hizmet üretmek felsefesi o yıllarda tam tersine döndürülmüş ve TÜKET NE OLURSA OLSUN TÜKET ki üretimi yapılsın felsefesine geçilmiştir. Bir şeyin üretilmesi için çok tüketilmesi gerekir zihniyeti dünya baronlarını dolar milyarderi yapmakta fakat halkların bireylerin  bankalara borçları paçalarından akmaktadır.

Sorunların çözümüne yönelmek, hastalıkların tedavisine yönelmek, bataklığın kurutulmasına yönelmek normal akıllı insanların işidir. İşte bu normal döngü tam tersine çevrilmiştir. Sorun oluşturup sonra pazarlamak, sinek ilacı satabilmek için bataklık oluşturmak gibi tersten giden ters ayaklı şeytani zekalar bu keşmekeşi oluşturdular. Çal çırp zengin ol. Zafere giden her yol mübahtır felsefeleriyle sistem çürütüldü. Aile kutsallığı da bu çürümeden payını aldı tabiî ki. Tüketim toplumu olunur da aileler de tüketilmez mi hiç, aile de tüketildi. Kağıt mendil gibi kulan at usulünü ailelere de soktuk. Karı koca çocuk devamlı birbirlerini kullanıp atıyor.

Peki şu soru da aklınıza takılabilir. Borçlu toplumda aile saadeti yıkılıyor da peki medyatik ünlülerimizin evlilikleri nasıl 6 aydan fazla gitmiyor ? Para pul, şan şöhret, her şey var ama evlilikleri gitmiyor. Cevabım şu olacak. Eskilerin sık söyledikleri bir duaları vardır. ALLAH AZ VERİP ALÇALTMASIN, ÇOK VERİP AZDIRTMASIN diye. Çokluk azması da oluyor. İnsanın yoldan çıkmasında açlık ve çok tokluk etkilidir. Normal her zaman için iyidir.

Kafes içindeki kuş misali tembelleştirilmiş üretmeyen ve sadece tüketen müsrif bir toplum olmak küresel hırsızlar için ideal görünse de aklı başında insanlar bu durumun felaket olduğunu bilirler. Tembellek ve müsriflik toplumdaki genç ve çocuklarda yaşama biçimi haline gelmiştir. Müsriflik, kaypaklık, fırsattan istifade istismarcılık, kraldan çok kralcılık ve postal yalayıcılık ÇAĞDAŞLIK olarak halka pazarlanmaktadır. HELAL LOKMA ve DOĞRU SÖZLÜLÜK enayilik olarak halka gösterilmektedir. Peki bu işin sonu ne olur diye merak edenlere söyleyelim. Bedensel istek ve arzular yıllar içinde toplumsal şuurun üstünü örter örter örter sonra ne olur, toplumsal halde uyku moduna geçilir. Sonraaaaa………. Her uykucuya tekmeli bir uyandırıcı farz olur.

 

Okunma Sayısı: 111
Kategori: Uğur ÖZALTIN
Etiketler: ,

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...