Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Katillik Nerede Başlar


05 Haziran 2012 00:01

2 Yorum

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun nerede haksızlıktır ? Kürtaj meselesi bu tartışmaları iyice alevlendirdi.Gelin bu konuda ayetler ve hadisler ışığında düşünelim. Katillik nerde başlıyor onu bulalım anlayalım.

Aşağıda yazdığım hadisleri dikkatlice okuduğunuzda ve etraflıca düşündüğünüzde bütünselliği ve püf noktalarını sizde çözeceksiniz. Haksız yere insanı öldürmek katilliktir. Bir kişinin haklı yere ve haksız yere öldürülmesi durumunu çok iyi anlamalıyız. Allah için öldürmek ile nefsi için cana kıymak çok farklı şeylerdir. Para hırsı gözlerini kör etmiş bir cerrah organ mafyasının esiri ya da elemanı olmuşsa ve insanları para için asıyor kesiyorsa o tam bir katildir asla doktor değildir. Her ne şekilde olursa olsun haksız yere cana kıymak cinayettir. Rüşveti cebine indirip bir kazanın oluşumuna katkıda bulunan polis de müteahhit de doktor da şoför de vs katildir.

Bir kişinin ne zaman mücahit ve ne zaman katil olduğunun incecik çizgisini en güzel açıklayan olay Hz Ali efendimizin örneğinde bize anlatılır. Ali efendimiz bir savaşta bir kafiri tam öldürecekken kafir can havliyle Ali efendimizin mübarek yüzüne tükürür. Ali efendimiz kaldırdığı kılıcını kafirin boynuna vurmaz indirir. Öldürmez. Kafir bu durum karşısında donar kalır. Neden kendisini öldürmediğini sorar. Ali efendimizin cevabı çok düşündürücüdür. SENİ YÜZÜME TÜKÜRDÜĞÜN İÇİN ÖFKEDEN ÖLDÜRSEYDİM KATİL OLURDUM. Sanırım Ali efendimiz meseleyi çok güzel açıklamış. Cihad halinde müminlerin kafirleri öldürmeleri helaldir.

Ana karnında bebek 120. günde insan mührü vurulur. Beyni çalışıyor ve ruhunu üretiyor durumdadır. Kaderi yazılmıştır. Ömrü rızkı cinsiyeti ve said ya da şaki olup olmadığı hükmü artık verilmiştir. O bir insandır. Öldürülmesi durumu tabi ki cinayettir.  Hamileliğin ilk 10 haftasında istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması cinayet değildir. Bazı zorunluluklarda dinimiz esneklik tanımıştır.Din ve bilim asla çelişmez. Anne karnında bebeğin beyninin çalışmaya başladığı haftayı keşfedebilmek o kadar da zor değildir.

KATİLLİK DURUMU

Hadis

:

Said İbnu`l-As (ra) hazretleri İbnu Ömer (ra)`den naklen anlatıyor: "Resulullah (sav) buyurdular ki: "Mü`min, haram kana bulaşmadıkça dininde genişlik içindedir." Said İbnu`l-As der ki: "İbnu Ömer (ra) (Resulullah`ın sözünden sonra şunu) söylediler: "Kişi, nefsini bulaştırdığı taktirde, kurtuluşu olmayan çok ciddi amellerden biri, haksız yere haram kan dökmesidir.

 

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her günahı Allah`ın mağfiret buyurması muhtemeldir. Ancak bilerek mü`mini öldüren veya kafir olarak ölen kimse hariç…"

Resulullah (sav) buyurdular ki: "İman, ihanetle öldürmeye bağdır, mü`min ihanet suretiyle öldürülmez."

Resulullah (sav) buyurdular ki; "Yeryüzünde haksız yere öldürülen bir insan yoktur ki katilin günahından bir misli Hz. Adem`in ilk oğluna (Kabil`e) gitmemiş olsun. Çünkü o, haksız öldürme yolunu ilk açandır."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "(Kıyamet günü) bir adam bir başkasının elinden tutmuş olarak gelir ve: "Ey Rabbim! Bu, beni öldürdü!" der. Aziz ve celil olan Allah da: "Onu niye öldürdün?" diye sorar. Adam: "İzzet senin için olsun diye öldürdüm!" der. Rab Teala: "İzzet benim içindir!" buyurur. Bir başka adam da bir başkasının elinden tutmuş olarak gelir ve: "Ey Rabbim! Bu, beni öldürdü!" der. Aziz ve Celil olan Allah: "Onu niye öldürdün?" diye sorar. Adam: "İzzet falancanın olsun diye öldürdüm!" der. Rab Teala: "İzzet falancanın değildir!" buyurur. Adam (öbürünün) günahıyla döner."

KATLİ HARAM HALLER

Hadisler

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah`tan başka İbadet edilen  olmadığına ve benim de Allah`ın Resulü olduğuma şehadet eden kimsenin kanı, üç hal dışında helal değildir: Zina yapan dul. Cana can kısas. Dinden çıkıp cemaatten ayrılan."

 

Resulullah (sav)`a bir adam gelerek: "Ey Allah`ın Resulü! Bir adam gelip malımı almaya kalkarsa (ne yapayım)?" dedi. "Ona Allah`ı hatırlat!" cevabını verdi. Adam tekrar: "Hatırlamazsa ne yapayım?)" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Etrafındaki Müslümanlardan yardım talep et!" buyurdu. Adam: "Etrafımda hiç Müslüman yoksa ne yapayım?" dedi. "Öyleyse sultandan yardım iste!" buyurdu. Adam: "Sultan benden uzaksa?" dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Bir ahiret şehidi oluncaya veya malını koruyuncaya kadar malın için mücadele et!" buyurdular.

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sihirbaza tatbik edilecek hadd cezası kılıçla vurmaktır."

 

HadisNo

:

4933

04 Haziran 2012 Pazartesi

UĞUR ÖZALTIN

Okunma Sayısı: 236
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...

Kul Hakkı

Kişiye doğasıyla birlikte verilmiş olan haklardır. Dünyaya doğan her bebeğin yaşam hakkı ile başlayan ve...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. misal20 dedi ki:

    Selam.Uğur Bey..
    Öncelikle "kürtaj" durumu "Elçi" zamanında var mı yada böyle bir durum olmuş mu öncelikle bu duruma bakmak gerekmez mi?..Kur an da ise "kürtaj" ile ilgili bir anlatım yok..Bu da o dönemde "kürtaj" olayının olmadığını göstermez mi?..Alıntıladığınız "hadisler" ise, Kur an ile çelişmektedir.."Kürtaj" konusunu "İNSAN" ve yaşanılan yada yaşatılan yaşam gerçekleriyle doğru parelelde düşünmek gerekmez mi?..
    Saygılarımla..

  2. Uğur ÖZALTIN dedi ki:

    Hangi hadis Kuran ile çelişiyor keşke belirtseydiniz. Ana karnında 120. günde yani 4 aylıkkken  kaderi çizilmiş bir insanın öldürülmesi cinayettir. Kuran gebeliğin son 6 aylık bebeğe insan demektedir. Tarih boyunca kadın bebek düşük ölüm hep var. 5 bin sene öncede kafınlar düşük yapmaya çalışır bu yolda canlarını tehlikeye atarlardı. 10 haftalık gebeliklerin sonlandırılması cinayet olmaz çünkü ölen daha insan değildir canlıdır. Arada fark var yani.