Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Kreşkafe Ya da Dinlenme Evi Projesi


06 Şubat 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Hitap ettiği Kesim: Yaşlılar

Projeyi Yapabilecek Kurumlar: Valilikler, Belediyeler, Kaymakamlıklar, Sivil Toplum Örgütleri

Kreş yâda dinlenme evi bu isimlerden hangisi sizin projeye uygun ise onu kullanabilirsiniz. Bu proje Huzur evi değil. Sadece huzur evinde kalmayan, bakacak kimsesi olan. Evinde yaşayan yaşlılar için. Kahvehane+ kafe + kreş= Dinlenme evi veya Kreşkafe benim proje başlığım

Osmanlı Türkçesi kursunda sohbetimiz yaşlılara dayandı. Sevgili hocamız Murat Darıcık yaşlılar için zaman geçirebileceği, kitap okuyup elişi yapabilecekleri bir yer olsa ne güzel olurdu deyince fikir hoşumuza gitti ve bu düşünceyi proje olarak köşemde yazayım belki birinin dikkatini çeker ve Sivas başta olmak üzere diğer illere örnek bir proje yapılır dedim. Ve bu fikri sizlerle paylaşıyorum.

Belediye ve valilikler yaşlılar için açılacak olan kreş şeklindeki huzurevi projelerine destek vermeli her ilde de yoğun bir şekilde açılarak yaşlılara hizmet götürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü yaşlılar belli bir yaştan sonra evde ailesiyle eşiyle oturup sohbet edemiyorlar. Çocuklarıyla aralarında kuşak çatışması yaşanıyor. Kendilerini fazlalık, işe yaramaz, ölümü bekleyen insanlar olarak görüyorlar. Bu nedenle psikolojileri bozuluyor kendilerini hasta olarak görüyor, toplumdan kaçmaya içlerine kapanmaya başlıyor ve kendilerini dış dünyadan soyutluyorlar. Aile içerisinde huzursuzluk ve kavgalara neden oluyorlar. İnsanlar yaşlandıklarında huzur içerisinde yaşamak için çalışıp çabalıyor, gençliğini ailesi için harcıyor.

Yaşlılar için kreş şeklinde bir yer açılması bakacak kişileri olduğu halde evde vakit geçiremeyen bir sohbet edecek kişi bulamayan kendisini yaşlanmış işe yaramaz zanneden bütün kadın ve erkek yaşlar için güzel bir kreş kafe şeklinde bir yer açılması gerekmektedir. Çünkü bakacak kimsesi olmayan sahipsiz, yaşlılar için huzurevleri var. Çocuklar ve bebekler için de kreşler, anaokulları var. Ama orta yaş veya belli bir yaşa sahip olan insanların evde vakit geçiremeyen, yaşlılık dönemlerini atlatacağı sohbet edeceği, arkadaş ortamları kurabileceği hatta onlara bakan insanların iş seyahati, kongreler veya tatile giderken onları rahatlıkla emanet edebileceği bir alan bir yer gerekli bence. Bazı yaşlılar gençlerle bir yerlere gitmeyi istemiyor. Onların ortamları, yaşlılar için sıkıcı, gürültülü olduğunu rahat edemeyeceklerini düşünüyorlar. Aileler ise onları evde tek bırakamadıkları için yanında biri kalıyor veya gidemiyorlar.

Yaşlıların cami önlerinde, kahvehanelerde toplandıklarını görüyorum. Çünkü onları gidebileceği gidecek başka yer yok. Yaşıtlarıyla ancak cami önü, kahvehanelerde buluşuyorlar. Kötü hava şartlarında ise evden çıkamıyor bunalıma giriyorlar.

Kendilerini huzur içinde hissedebilecekleri, akranlarıyla oturup sohbet edip, kendilerini rahatlıkla ifade edebilecekleri, ihtiyaçlarını giderebileceği bir yer gerekli. Çaylarını, kahvelerini içip, kitap, gazete okuyup, iki el tavla oynayarak zaman geçireceği, acıkınca bir şeyler atıştırabileceği, hatta bir psikolog, danışman ve diyetisyenin bulunduğu bir mekân ne kadar güzel olurdu.

Onlara becerilerine göre resim yapabilecekleri, ya da bir şeyler öğrenip yapabilecekleri bir kursta olabilir. Kadınlar için el işi yapabilecekleri bir alan. Yani boş oturana kadar bir şeylerle uğraşıp, el işi yaparak, sanat ve zanaat olarak becerilerini sergileyip ikinci bir gelir olarakta ailelerine katkı sağlayabileceklerini düşünüyorum. Böylelikle işe yaramadıklarını düşünmezler. Herkes yaşlanacak. Şimdiden kendiniz için bir şeyler yapın. Geç kalmayın Sevgilerle

Nevin KILIÇ

Okunma Sayısı: 117
Kategori: Nevin KILIÇ

Yazarın Diğer Yazıları

Renklerin Gözü

Etrafımıza bakıca ne kadar çok renkler görürüz. Bu renkler sadece gözümüzün gördüğü doğanın kendine has...

Soytarı-İspiyoncu ve Yalaka

Soytarı-ispiyoncu ve yalaka kelimeleri ayrı gibi görünse de özünde aynı bence. Sadece isim değişik. Uygulaması,...

Sosyolog Olmak

Severek okuduğum alan. Bana en çok sorulan soru üzerine ve bir sosyolog olarak sosyoloji, sosyolog...

Renklerin Gözü

Etrafımıza bakıca ne kadar çok renkler görürüz. Bu renkler sadece gözümüzün gördüğü doğanın kendine has...

Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

Öncelikle gecesini gündüzüne katarak, zor şartlar altında canlarını tehlikeye atarak, görevlerini yapmaya çalışan, doğru haberleri...