Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

KOVİD’i Hafif Atlatmanın Sebebi T Hücreleri Olabilir

HERŞEYİN BAŞI SAĞLIK
Prof.Dr. A. Rasim KÜÇÜKUSTA

10 Ağustos 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Son zamanlarda yapılan araştırmalar, nüfusun büyük bir kısmının – bazı yerlerde insanların yüzde 20 ila 50’sinin – daha önce hiç karşılaşmamış olmasına rağmen yeni koronavirüsü tanıyan T hücrelerine sahip olduklarını gösteriyor.

Pandemi başlamadan çok önce insanların kan akışında gizlenen bu T hücreleri, büyük ihtimalle diğer ilgili koronavirüslerle geçmişteki mücadelelerden kalan hücrelerdir.

Ancak birbiriyle alâkasız virüslerin bile benzer özellikleri paylaşabileceği de unutulmamalıdır.

Bu T hücrelerinin şu anki koronavirüs ile mücadelede yararlı mı, zararlı mı yoksa tamamen ihmal edilebilir mi oldukları kesin olarak bilinmiyor.

Ancak bu çapraz reaktif T hücreleri, vücudun yeni koronavirüse karşı bağışıklık tepkisi üzerinde mütevazı bir etki bile yaratırsa, hastalığı daha hafifletebilir ve bazı insanların neden çok ağır hasta olurken diğerlerinin hastalığı neden hafif atlattığını kısmen açıklayabilir.

Önceki çalışmalar, çapraz reaktif T hücrelerinin insanları farklı grip virüsü türlerine karşı koruyabileceğini ve belki de bir aile ağacını paylaşan dang ve Zika virüslerine karşı bir parça bağışıklık kazandırabileceğini göstermiştir.

T hücrelerinin kökeni ne olursa olsun, sadece varlıkları bile cesaret vericidir.

Çapraz reaktif T hücreleri tek başlarına muhtemelen enfeksiyonu veya hastalığı tamamen ortadan kaldırmak için yeterli olmayacaktır ama bu hücreleri taşıyan kişilerde koronavirüs semptomlarını hafifletebilir veya bir aşının sağladığı korumayı artırabilirler.

Birçok T hücresi türü vardır ve hepsi karmaşık bir bağışıklık sisteminin parçası olarak çalışır.

T hücrelerinin rolünü anlamak için geniş sağlıklı insan gruplarında çapraz reaktif T hücre seviyelerini ölçmek ve ardından bu kişilerin mevcut koronavirüsten enfekte olup olmadıklarını görmek gerekir.

Kaynakhttps://www.nytimes.com/2020/08/06/health/coronavirus-immune-cells.html

Okunma Sayısı: 286

Yazarın Diğer Yazıları

Vitamin D Seviyesi Düşük Olanlarda KOVİD Riski Yüksek

Bu araştırmada retrospektif olarak kanda vitamin D seviyeleri ile KOVİD pozitifliği arasındaki münasebet incelendi (1)....

Düzenli Gözlük Kullananların KOVİD Bulaşma Riski Daha Az

Çin’de yapılan araştırmada, her gün gözlük takan insanların KOVİD’ e yakalanma risklerinin daha az olduğu...

Helâl Olsa ne Yazar

Birkaç gündür medyada Nutella’ nın helâl olup olmadığı tartışması sürüyor. Takvim gazetesinin haberini aşağıda okuyabilirsiniz....

Akdeniz Diyeti Damarları Koruyor

Endotel disfonksiyonu ateroskleroz gelişiminde çok önemli bir adımdır ve ağırlığı kardiyo-vasküler nüks riski için belirleyicidir....

Kapıda Ateş Ölçmenin Koronavirüs’ü Önlemede Bir Anlamı Yok

Koronavirüsün kısa zamanda dünya çapında bir salgına yol açmasının bence bir numaralı sebebi virüs bulaşan...