Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

İnsan Hakları


30 Kasım 2020 00:01

Yorum Yapılmamış

BİRİ YER BİRİ BAKAR, KIYAMET ONDAN KOPAR Atasözünün hikâyesi şöyle dir;

Ünlü Hükümdarlardan Gâzneli Mahmut’un hayatı iç karışıklıkları bastırmak ve diğer ül­kelerle savaşmakla geçmişti. Gaznelilere en parlak dönemlerini yaşatan Sultan Mahmut, savaşmaktan yorulduğu bir gün çevresinde­kilere: “Hayatımız hep kavgayla savaşla geçiyor. Neden böyle oluyor; insanlar neden hep kav­ga çıkarıyor, kavga edip duruyor?” diye sorar.

Adamları bin bir sebep sıralar hemen… Bunların hiçbiri Gazneli Mahmut’u ikna etmez. En sonunda hep yakınında duran dalkavuğu Talhak’a sorar:

“Talhak, sen ne dersin? İnsanlar niye hep kavga çıkarıyor, birbirleriyle savaşıp duruyor?” Hükümdara karşı her zaman açık sözlü ol­masıyla tanınan dalkavuk Talhak, hemen ce­vabı yapıştırır:

“Kiminin aç, kiminin tok olmasından do­layı efendim,” der. “Biri yer biri bakar, kıyamet ondan kopar!” (Alıntıdır) Herkesin hakkı olan şeylerden, sadece bir kişi yararlanırsa bundan büyük kavgalar çıkar.

İnsan Hakkı, Yaşama hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, sağlık hakkı, Çocuk hakkı, Kadın hakkı vs. bu haklar devam eder gider. İnsan Hakları bildirgesinin ilk maddelerin de bütün insanlar hür ve eşit doğar der. Öyle doğuyoruz fakat eşit ilerlemiyoruz.

Din, mezhep ve siyasal ayrılıklar gözetmeksizin eşit olarak özgürlüklerden yararlanabilir. İnsanca yaşamak bütün bu hakların eşit olmasıyla başlar. İnsan sevgisinin aşılanması sağlanmalı. Öyle ötekileştirilmiş toplumlar haline geldik ki! Sevginin esintisi yok.

Sağlıklı yaşama hakkı bu bildirgenin en önemli bileşenlerinden. Şu an yaşadığımız Covıd-19 kriterlerinde bunu yaşamadığımızı gördük. Hastaneler dolu. Özel hastanede test yaptırmaya gittiğinde 400/500 TL arası ücret talep ediliyor. Devlet hastanelerinde yoğun kalabalık sirkülasyonu mevcut. Ülke politikasında bunun için radikal çözüm önerileri de henüz yok. Kısır kısıtlamalarla cezaların caydırıcı olmadığına hepimiz şahitiz. İnsanların canına tak ettiği, ölümlerin çok olduğu, ekonomik sıkıntının patladığı bu dönemde “öleceksem Covid-19 dan ölüyüm” dedirtecek anlar yaşıyoruz. İnsanların, hastaların bilgilendirilme hakları ihlal ediliyor.

Bir taraftan sınırsız maddi, manevi ve bütçesi maksimum olan bir güruh. Diğer taraftan sahip olması gereken hiçbir hakka sahip olamayan insan topluluğu.

Herkesin tek istediği, hakkı olan hakka sahip olmak. Ondan mahrum bırakılmamak. Bunları sağlamazsan biri yer, biri bakar ama diğerlerinden kıyametler feci kopar. Covid benim de enerjimi aşağıya çekti. Yazıları sağlıkla ve keyifle okuyacak kitle var mı? Hepimiz can ve işlerimizi sürdürebilme kaosunun içindeyiz.

Sağlıkla Kalın…

Okunma Sayısı: 362
Kategori: Sibel GELBUL

Yazarın Diğer Yazıları

Emekli Olmak(Gençken Yaşın Bir Anlamı Yok!)

Emekli günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Emekli kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı şu şekildedir:...

İçimizden Kadın Kahramanlar(Müfide İlhan)

“Kadın Olmak” 2021 Yılının ilk köşe yazım. Kadınların sesi, kulağı olmak, içimizde ki girişimci ruhuyla...

Kadın Olmak

Bugün 01.01.2021… Yeni bir ajanda açtım. Yılları suçlamaktan vazgeçelim! Hep hayırlı Cuma mesajı geldiğinde Çarşamba...

Mee Too (Ben de) Hareketi

#Metoo ilgili yerel ya da uluslararası isimlerin varyasyonları ile kamuoyuna cinsel istismar ve cinsel tacize karşı...

Ertesi Gün

Bukowski ne güzel söylemiş “Sabah uyanıp ayağa kalkabilmek bile bir tür başarı sayılmalıydı bu hayat...