Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Hayat Merdiveni


24 Şubat 2021 00:00

Yorum Yapılmamış

Hayat, merdivenini insanların önüne koymuştur. Merdivenin basamaklarından yükselmek, yaşantındaki değerlere sahip çıkabilme ölçüsünde gerçekleşir. Bu ölçü eğitim ve öğretimle yüceltilir.

İnsanlığın hayat merdiveni sosyal, ekonomik ve kültürel değerler toplamıdır. Bu değerler merdivenin her basamağında belirli ölçülerle, ateş ölçer cihaz gibi bekler. Koronaysan ateşin vardır, yönün karantinaya doğru demektir. Bu şekilde merdiven ile beraber yaşamak zorundasın.

Sahip olduğun manevi değerlere rağmen, hâlâ hak, hukuk ve adalet arıyorsan, hayat merdiveninin basamakları çürümeye dönmüş ve kokuşmuş demektir. Bu durumda kokuşmuş bir ahlak anlayışıyla ilk basamağı dahi geçemezsin. Geçemezsen sırt üstü çamura düşmen kaçınılmaz olur.

Çamura düşmekle içine düştüğün itibarsızlığı düşünebiliyor musun? Dışarıdan bakan gözler sana güven açısından acaba nasıl davranacaktır.

Tüm değerlerine sahip çıkacaksın, ayrıca merdivenin basamaklarından yükselmen için, bilimsel çalışmaya en üst düzeyde değer vereceksin. Eğitim ve öğretimin kalitesini en iyiye çıkaracaksın. Hayat merdiveninin basamaklarında boy göstermekle yükselmek birbirine zıt anlayışlardır. Çünkü basamakların maddi ve manevi değerinin bilincinde olmalısın.

İşte bu noktada halkın sağ duyusu geçerlidir. Yetimin hakkını yersen, vatandaşın omuzlarına çıkarsan.” Huzur içerisinde olamazsın.

Hayat merdiveninde, Allah sana akıl fikir vermiştir. Aklını kullan, çalış ve yücel. Amerika’da, Almanya’da Türk bilim insanları yeni icatlara imzasını atarken, Türkiye Cumhuriyeti devletinde insanımız niçin avuç açmış bekliyor. Bunun nedeni bilim insanına değer vermediğinizi gösterir.

Hayat merdiveninde her basamakta, fen ve Anadolu liselerimiz yıldız gibi parlaması, yüksek okullarımızın da dünya çapında öğrenci yetiştirmesi beklenirken, bugün düşürüldüğümüz durum içler acısıdır.

Hayat merdivenleri doğanın kurallarını esas alırken, kuralları hiçe sayan anlayışlar yükselmeyi sağlayacak basamakların çürümesine neden olmaktadır.

İşimiz çok zor fakat merdiveni başarıyla yükselen insanımızı yetiştireceğiz ve aydınlık yarınlara çıkacağız.

Okunma Sayısı: 0

Yazarın Diğer Yazıları

Yaşam Şekline İtiraz

Hayatın tüm zorluklarını kişinin yaşayacağı doğru değildir. Yaşantına kuru ekmek girer, asgari ücretle yetinirsin ama...

Bozkırda Çadır

Bozkırda çadır yaşam merkeziydi. Merkeze ancak bir mevsim uzak kalırdık. O mevsimde de duygusal bağımız...

Tüketim Toplumunda Tüketici

Tüketen bir toplumda tüketici durumunda isek, bu toplum “Tüketicidir.” Üretici toplumdan tüketici topluma geçiş günümüzde...

Gemi ve Konak

Dalgalardan kaçar ve konağın önündeki babalara bağlanırdı. Boşaldığı yükü konağın ardiyesine taşırdı. “Garip bir hayat”...

Nokta Nine

Nokta nine, köyün yaşlılarından olduğu hâlde dinçti. Nokta nine normal boyda ve kilodaydı. Çevik, hareketli...