Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Engellilerin Evlenmek Gibi Bir Dertleri Yok ki


10 Aralık 2010 00:02

4 Yorum

Bundan 23 yıl kadar önce çevremdeki insanlardan çok duyduğum bir söz vardı. EVLEN BİR ÇOCUĞUN OLSUN İLERDE SENİ BAKAR diyorlardı. Bu konu nerden aklıma geldi diye merak edenler için açıklayayım. Posta kutuma ENGELSİZ EVLİLİK diye bir site tanıtım reklamı geldi. Engellilerin de evlenebilecekleri sloganıyla kendisini tanıtıyor. O reklamı okurken aklıma bu okuduğunuz makalemin başlığı geldi ve devamı tabiî ki.

Engelliler engelli oldukları için evlenemiyor değiller ki. Engelliliğin doğurduğu sonuçları aşamadıkları için evlenemiyorlar. Hatta bir çok sağlıklı kişi bir çok yönden ne kadar rahat oldukları halde evlenmeyi neden tercih etmiyorlarsa engelliler de engellilik durumlarından çok farklı sebeplerle evlenmiyorlar. Engelli kişiler ben de dahilim buna eğer yanılıp yenilip bir evlilik yaptıklarında zaten çok iyi anlıyorlar ki, evlilik hiç de engellilere uygun bir şey değil. Bunu onca yaşadıkları üzüntünün ve onca maddi manevi kaybının sonrasında anlıyorlar. Basında çıkan cafcaflı başlıklarla evlenen bir çok engellinin evliliğinden sonraki yıllarından hiç bahseden yok. Ne oldular ne bittiler yazan çizen yok. AŞKLARI ENGEL TANIMADI gibi atılan manşetler sararmış kağıt parçalarında sadece bir anı olmuştur çoğunlukla. Onlar ise hayatın çetin yollarında belki de mahkeme koridorlarında ya mal kavgası ya da çocuk nafakası  kavgası yapmaktadırlar.

23 yıl kadar öncesinde bana da çok söylenmişti EVLEN BİR ÇOCUĞUN OLSUN İLERDE ANNEN BABAN ÖLÜR EVLADIN SENİ BAKAR diye. Aradan geçen onca yıl sonra ben ne gördüm biliyor musunuz ? O sözleri söyleyenlerin nasıl sağlıklı evlatlarınca bakılmadıklarını, o oğlundan öbür kızına sümüklü mendil gibi nasıl dolaştırıldıklarını, üçbeş kuruş emekli aylıklarının etrafında o sağlam evlatlarının nasıl da leş kargası gibi uçuştuklarını hatta birbirleriyle nasıl kavgalar ettiklerini gördüm. 7 tane kızı olan yaşlı bir kadının nasıl komşularınca bakıldığını gördüm. Yaşlı kadınların sağlam torunlarınca nasıl tartaklandığını paralarının nasıl tırtıklandığını gördüm.

Ve tabi ki bu yıllar içinde 5 yıl evlilik tecrübesi yaşayıp evliliğin ne olduğunu gördüm. Bu evlilikten bir çocuğumun olmadığına ve bu çocuğu yapmak derdine hiç düşmediğime şimdi o kadar seviniyorum ki. Evliliğim boyunca bir çocuğun bana hiç akılcı gelmediğini belirtmeliyim. Hele günümüzde çocuklu sağlam anne babaların çektikleri sıkıntıları gördükçe ne kadar doğru bir iş yaptığımı anlıyorum.

Evlenmek isteyen engellilere şu tavsiyeleri sunacağım. Basında çıkan engellilerin evlilik hikayelerine ve atılan cafcaflı manşetlere sakın aldanmayın. Gaza gelmeyin. Bir engellinin bir engelli evlenmesinde bir çok sorun var ve bir engellinin bir sağlam ile evlenmesinde de bir çok sorun var. Bunlar iki grupta şöyle sıralanabilir. Engellinin evlenebilmesi için akli,maddi ve manevi şartları uygun mudur ? Ailesi engellinin evlenmesine razı mıdır ve yardımlarını devam ettirmeyi sürdürecekler midir ? Engellinin kardeşleri olgun ve yardımsever midir ? vs. Bir çok madde sıralanmalı ve değerlendirilmelidir.

İKİ GÖNÜL BİR OLURSA SAMANLIK SEYRAN OLUR sözünün gazına gelmeyin sakın. Açlık başlayınca o samanlıktaki samanları kimse yemiyor. İş menfaate döküldü mü kimse kimseye acımıyor. Devletten ve hukuk sisteminden de pek hayır beklemeyin. Engelli maaşınızı devletten alın ve başarabiliyorsanız bir sevgili size yeter artar. Evliliğe sakın bulaşmayın. Güzelim paracıklarınızı adliye koridorlarında onca avukata şuna buna yedirmeyin. Paranızı sevgilinizle birlikte kendiniz yiyin. Yaşlandığınızda korkmayın gül gibi 5 yıldız konforunda engelli bakım evlerinde mutlu mutlucuk yaşayın.

Okunma Sayısı: 74
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Hasret Tosun dedi ki:

  Yazınız da karamsarlık adına herhangi bir
  cümle yok. Bu çok güzel. Herkes sizin gibi olgun
  ve ne istediğini bilen olmuş olsaydı,
  ben ve diğer yazarlar evlilik hakkında bu kadar yazı yazmazdık.
  Olgunluğunuz ve “ÖZGÜN DURUŞ” unuz için sizi
  kutluyorum.
  GELİŞMENİZ VE GELİŞTERMİNİZ TEMENNİSİ İLE.

  Hasret Tosun

 2. Uğur ÖZALTIN dedi ki:

  15 eylül 2007 tarihinde yazdığım EVLİLİK HATAM adlı makalemden bu yana evlilik üzerine çeşitli yazılar yazdım. Tabi ki bu yazıları yazabilmemin gücünü yaşadığım tecrübeler ve çevremdeki evlilikleri devamlı analiz ediyor olabilmemdir.

  Olumlu fikirleriniz için size çok teşekkür ederim. Hayat tecrübelerimin kazandırdığı olgunluğumun yazılarımda fark ediliyor olması yazarlık yolunda bir karınca olabildiğiminde göstergesi olarak kabul edip buna çok sevindiğimi belirrtmek isterim. Selam ve saygılarımla

 3. Hasret Tosun dedi ki:

  Sevindiğinize sevindim.
  Saygı benden..
  Tekrar başarılar.

  Hasret Tosun…

 4. ulaş dedi ki:

  sizi tüm engelli kardeslerim adına kınıyorum.
  sizin ne hakkınız var bizlerin hayallerini kırmaya,baltalamaya.herkes kendi kaderini yaşar,sizin kendi evliliginiz kötü gecti diye bizleride sogutmaya hakkınız yok.
  siz bence bi piskolojiye gidin,haa bide empati yapmayı unutmayın.