Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Corona Virüsü ve Yaşlılarımız

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

29 Mart 2020 00:03

Yorum Yapılmamış

Sevgili okurlarım, corona virüs nedeniyle 65 yaş ve üstü olanların ilk kez bu kadar uzun süre evde kapalı kalmaktadır. Bu izolasyonun daha ne kadar devam edeceği de belli değildir. Bu nedenle bu durumda olan her ferde sabır ve dayanma gücü diliyorum.

Beni gibi yetmiş yaşını çoktan geride bırakmış insanlarımız mevcuttur. Ne var ki bu yaş grubunda olanların sokağa çıkmaması için getirilen yasağa rayet etmektedirler. Tabi bazı zorunluluk nedeniyle bu yasağa uymayan yaşlılarımız da mevcuttur. Ne var ki bu durum içinde olan yaşlılara kötü davranışlarda bulunanlarda olmaktadır. Bu davranış içinde olanların mantığında sanki hastalığı yaşlılar yayacakmış gibi tavırlar sergilenmeye başlayanlar oldu. Böyle bir algı yaratılması biz yaşlıları incitmiş olduğu bilinmelidir.
Sevgili okurlarım, Sağlık Bakanlığının almış olduğu önlemler gereği yaşlıların virüse karşı koruma amaçlı evlerinden dışarı çıkmamalarını sağlamış olduğundan ibarettir. Ne yazık ki dil olarak ifade edildiğinde, farklı algılanmalara sebebiyet verilmiş olundu. Böylece bir takım sosyal sıkıntılar ortaya çıkmış oldu.
Çin Devleti’nde ortaya çıkan virüsün duyulduğu andan itibaren, ülkemizde etkin önlem ve tedbirler alınmış olunsaydı, inanıyorum ki bu tablo ortaya çıkmayacak, ne yaşlılar evden çıkmama gibi bir dert nede hastalık ölümler olmayacaktı. Bu gün geldiğimiz nokta, bütün uluslarla birlikte bizde zor günler geçiriyoruz.
Devletimizi yönetenler, başlangıçta ‘Gerekli tedbirleri aldık, kimsenin endişesi olmasın’ beyanı içimize su serpmişti. Ancak virüs geldiğinde görüldü ki alınan tedbirler can kayıplarını önlemeye yetmedi. Bu demek oluyor ki sanıldığı kadar kapsamlı ve güçlü bir tedbir alınmamıştır. Örnek verecek olursam; Yurt dışı uçuşlar ve giriş çıkışlarla birlikte çok sayıda umre ziyareti bu durumları yaratmıştır. Şimdi bıçak kemiğe dayandıktan sonra harekete geçilmiş oldu. Bu hareketin yeterli olup olmadığını düşünecek olursak, yapılan açıklamaları iyi değerlendirmemiz ve sonucun buna göre nerelere varabileceğini tahmin edemiyorum.

Bence bütün ülkemizde en az on dört günlük bir sürede evden çıkılmaması sonucunda, hastalığa yakalanmış olanların tedavi altına alınmasından geçer diye düşünüyorum. Böyle bir uygulama yapılırsa eğer, endişesiz olarak yeniden normal hayata dönüş yapılır.

Ülkemizin daha çok zarar görmemesi için bu yola başvurulması gerekir diye düşünüyorum. Umarım bilim kurulumuz bu tür düşünceyi dikkate almış olur.

Mürsel ADIGÜZEL
Eğitimci Yazar Şair

Okunma Sayısı: 133

Yazarın Diğer Yazıları

19 Mayıs Gençlik ve Egemenlik Bayramı

Sevgili okurlarım, Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasının 101. Yıl dönümünü kutlamaktayız....

Anneler Günü Kutlu Olsun

Sevgili okurlarım, “Anneler Günü” her yılın Mayıs ayının ikinci pazar günü olarak kutlamaktayız. Bizleri hayata...

Gazi Meclisimiz Yüz Yaşında

Sevgili okurlarım, 100 yıl önce bu gün 23 Nisan 1920’de açılmış bulunan, Türkiye Büyük Millet...

Köy Enstitüleri Niçin Kurulmuştu

Sevgili okurlarım, yoksulluk içinde 29 Ekim 1923 tarihinde kurulmuş bir cumhuriyetin, çok kısa zaman içinde...

Yirmi Bir Mart’ın Önemi

Sevgili okurlarım, değerli şair dostlarım ve arkadaşlarım, bu gün 21 Mart günü, her yılın çok...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.