Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Corona Virüsü ve Yaşlılarımız

BAKIŞ
Mursel ADIGÜZEL

29 Mart 2020 00:03

Yorum Yapılmamış

Sevgili okurlarım, corona virüs nedeniyle 65 yaş ve üstü olanların ilk kez bu kadar uzun süre evde kapalı kalmaktadır. Bu izolasyonun daha ne kadar devam edeceği de belli değildir. Bu nedenle bu durumda olan her ferde sabır ve dayanma gücü diliyorum.

Beni gibi yetmiş yaşını çoktan geride bırakmış insanlarımız mevcuttur. Ne var ki bu yaş grubunda olanların sokağa çıkmaması için getirilen yasağa rayet etmektedirler. Tabi bazı zorunluluk nedeniyle bu yasağa uymayan yaşlılarımız da mevcuttur. Ne var ki bu durum içinde olan yaşlılara kötü davranışlarda bulunanlarda olmaktadır. Bu davranış içinde olanların mantığında sanki hastalığı yaşlılar yayacakmış gibi tavırlar sergilenmeye başlayanlar oldu. Böyle bir algı yaratılması biz yaşlıları incitmiş olduğu bilinmelidir.
Sevgili okurlarım, Sağlık Bakanlığının almış olduğu önlemler gereği yaşlıların virüse karşı koruma amaçlı evlerinden dışarı çıkmamalarını sağlamış olduğundan ibarettir. Ne yazık ki dil olarak ifade edildiğinde, farklı algılanmalara sebebiyet verilmiş olundu. Böylece bir takım sosyal sıkıntılar ortaya çıkmış oldu.
Çin Devleti’nde ortaya çıkan virüsün duyulduğu andan itibaren, ülkemizde etkin önlem ve tedbirler alınmış olunsaydı, inanıyorum ki bu tablo ortaya çıkmayacak, ne yaşlılar evden çıkmama gibi bir dert nede hastalık ölümler olmayacaktı. Bu gün geldiğimiz nokta, bütün uluslarla birlikte bizde zor günler geçiriyoruz.
Devletimizi yönetenler, başlangıçta ‘Gerekli tedbirleri aldık, kimsenin endişesi olmasın’ beyanı içimize su serpmişti. Ancak virüs geldiğinde görüldü ki alınan tedbirler can kayıplarını önlemeye yetmedi. Bu demek oluyor ki sanıldığı kadar kapsamlı ve güçlü bir tedbir alınmamıştır. Örnek verecek olursam; Yurt dışı uçuşlar ve giriş çıkışlarla birlikte çok sayıda umre ziyareti bu durumları yaratmıştır. Şimdi bıçak kemiğe dayandıktan sonra harekete geçilmiş oldu. Bu hareketin yeterli olup olmadığını düşünecek olursak, yapılan açıklamaları iyi değerlendirmemiz ve sonucun buna göre nerelere varabileceğini tahmin edemiyorum.

Bence bütün ülkemizde en az on dört günlük bir sürede evden çıkılmaması sonucunda, hastalığa yakalanmış olanların tedavi altına alınmasından geçer diye düşünüyorum. Böyle bir uygulama yapılırsa eğer, endişesiz olarak yeniden normal hayata dönüş yapılır.

Ülkemizin daha çok zarar görmemesi için bu yola başvurulması gerekir diye düşünüyorum. Umarım bilim kurulumuz bu tür düşünceyi dikkate almış olur.

Mürsel ADIGÜZEL
Eğitimci Yazar Şair

Okunma Sayısı: 253

Yazarın Diğer Yazıları

Sarıkamış Şehitlerini Anıyoruz

Sevgili okurlarım, 22 Aralık 1914 başlatılan Birinci Dünya Savaşında, Osmanlı Devleti Balkan Savaşı yenilgisinden sonra,...

İnsan Hakları ve Demokrasi

Sevgili okurlarım, “İnsan Hakları ve Demokrasi” derken, aklımıza gelen ilk sorulardan birisi, “İnsan Hakları ve...

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Değerli okurlarım, Bugün Atatürk’ün Millet Mektepleri Baş Öğretmenliğini kabul ettiği günün 92. yılını ve öğretmenler...

Köyüm Olan Koçköy’ün Tarihi Geçmişi

Kars’ın Arpaçay ilçesine balı olan Koçköy’ü, Kars’ın en büyük köyü olarak bilinmektedir. Bu köyün hangi...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anlamak

Sevgili okurlarım, bu yazımla Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 Perşembe günü...