Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bodrum’da Halil Efe ile Çakır Gülsüm’ün Trajik Aşk Öyküsü

CANCA
Muhsin DURUCAN

23 Ekim 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Yaranın yerini sorsalar gösteremezsin ama dinlediğin şarkılar ve türküler, gözleri kapalı buluyor yarayı…”

XXX

Bodrum’a geçtiğimiz aylarda yolumuz düştü. Yalıkavak semti kıyısında Halil Efe ile Gülsüm’ün aşklarını yansıtan anıtı inceledik. Ünlü “Çökertme” türküsüne konu olan Halil Efe ile Çakır Gülsüm‘ün trajik aşk öyküsünü, internet ortamında içselleştirerek oddum! Bitez Yalısı’na gelen yerli ve yabancı tatilcilere “Halil ile Gülsüm’ün öyküsü” ilginç gelmektedir. Buyurunuz edindiklerimi birlikte okuyalım.

(https://www.bodrumkapak.com/2020/07/19/halil-ile-gulsumun-hikayesi/ )

***

Türküde adı geçen Gülsüm, 1889-1908 yıllarında “Çerkez Kaymakam” olarak bilinen Ömer Hulusi Lütfü beyin evinde hizmetçilik yapıyor. Lütfü Bey’in kolcularından İbrahim Çavuş da Gülsüm’ü kendine ikinci eş olarak alıyor. Buna gönlü razı olmayan İbrahim Çavuş’un arkadaşı Halil Efe, Gülsüm’ü alıp dağa kaçırıyor. Yaşananları hazmedemeyen Çerkez Kaymakam, İbrahim Çavuş ile diğer kolcularını toplayıp ikilinin peşine düşüyor.

Bu süreçte Halil Efe de çakır mavi gözleriyle ünlü Gülsüm’ün büyüsüne kapılıp âşık oluyor. Halil ile Gülsüm, Yalıkavak’taki ‘Çökertme’ sahilinden adalara kaçmayı planlıyor, Rum denizci Kostapao ve gemicisini rehin alıp yola çıkıyorlar. Kostapao, teknesiyle Aspat beldesi açıklarında ilerlerken, Halil Efe ile Gülsüm’ün içeceklerine ilaç koyup bayıltıyor. Yardımcısı da karaya çıkıp Çerkez Kaymakam’a Halil ve Gülsüm’ün Bitez kıyısındaki teknede olduğunu ihbar ediyor. Bunun üzerine kolcular tekneye ateş açıyor. Kendisi de ateş altında kalan Kostapao demir alıp kaçıyor ama açıkta yakalandığı muhafaza teknesinden açılan ikinci ateşte Hali Efe ağır yaralanıyor. Halil Efe yaralı halde getirildiği Bodrum meydanında bir süre aç susuz bırakılıyor, yine ölmeyince kolcular tarafından boğularak öldürülüyor. ‘Çökertme türküsü’ de bu trajik öykünün ardından ortaya çıkıyor.

Çakır Gülsüm ise bir süre yalnız kaldıktan sonra Bodrumlu Ali Galem adında biriyle birlikte yaşıyor ancak Halil Efe’nin aşkını yüreğinden koparamıyor ve ayrılıyor. Güzelliğiyle ünlü Hevse olarak da bilinen Çakır Gülsüm, uzun yıllar dönemin Bodrum Belediye Başkanı Derviş Görgün’ün himayesinde yaşadığı tek katlı evinde ve tek başına yaşama gözlerini yumuyor!

Bodrum Yalıkavak Marina yakınlarında Halil Efe ile Çakır Gülsüm’ün görkemli anıtları, dimdik duruyor ve gelenlere acı acı gülümsüyor! Oraya yolu düşenler, Fotoğraf  görüntüsü vermeden ayrılmıyorlar.

*

Okunma Sayısı: 650
Kategori: Muhsin DURUCAN

Yazarın Diğer Yazıları

Dr. Halil Atılgan’ın Uzun Soluklu Çalışması: Bodrum Hâkimi

“Bodrumlular erken biçer ekini Feleğe kurban mı gittin Bodrum Hâkimi. Nasıl astın Mefharet Hanım ipe...

Öğretmenler Gününde Öğretmenevi ve Öğretmenlik

“Bilim ordusunda değişmez erim Maaşım az ama gönülde yerim Aydınlatmak için çabalarım var İyi de...

Türkçemiz Üzülüyor, Sözcükler Bağırıyor!

“Sözcükler, insanların kullandığı en güçlü haplardır.” Rudyard Kipling Türkçemizin yapı taşları olan kimi sözcükler, çığım...

Şiir Üstüne

Güle sevgi besler her zaman bülbül, İçtenlik içerir her mavi sümbül, Saygı ve sevgiye en...

İzmir Depremi ve Düşündürdükleri

Gece gündüz demeden Koşturuyor insanlar, Analar bağrış çağrış Enkaz altında canlar. Muhsin Durucan Edindiğim bilgilere...