Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bi Makam ve Hayat Anlayışı


23 Ekim 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Hiçbir makam ve mevki tanımadan, hayatın içinde olabilme duygusu, çocukça yaşantının güzel bir tanımıdır. Hayatın kurallarına uygun, yaşayan çocuk, aile ortamının sağladığı güven duygusuyla kendini ve çevreyi tanıyacaktır. Yaşantısından zevk almaya başlayacaktır.

Beyninde yer bulan bilgiye ve çevresel etkilere göre, hayata bakışında uygun bir meslek belirleyecektir. Kendine uygun bulduğu bu mesleği, duygusal olarak da kabullenecektir. Bu kabullenme öyle ki, oyunlarında, aile içerisinde ve giyimiyle de o mesleği yansıtacaktır.

Duygusal yaklaşımla, “Doktor” olacağım demişse, tıp fakültesi öğrencilerine has olan birtakım davranışlar geliştiriyor ve hayata doktor açısından bakıyorsun. Doktor açısından baktığında sağlığı öne alıyorsun, tüm canlılara daha sevecen ve insancıl bakmaya başlıyorsun.

Okuyup doktor makamına gelmeye yüz tuttuğunda ise “İnsan” odaklı bir hayat tarzı seçiyor ve insan algısı beynini işgal ediyor. Böylece duygusal olarak, hayata farklı bir bakışın oluyor.

Dünyan tıp fakültesini kazanmakla şekilleniyor. Meteorları bile, insan sağlığı açısından değerlendiriyorsun. Demek ki, insanın mesleği hayatın sosyal olaylarına bakışı o kadar değiştiriyor ki, basamakta bakışın farklılığını koruyor.

Hayatına yön verecek olan makama çıktığında ise, duygusallığı acı ve tatlısıyla yaşayacaksın. Böyle bir yaşantıda, ömür boyu mutlu olmayı da başaracaksın. Yaşantına giren, zaman içerisinde seni meşgul eden kaygıların dahi yerini güven duygusuna bırakacaktır.

Mesleğin verdiği gurur ve güvenden, çevresel etkilerden, kendini güçlü hissedeceksin. Güvenli ve özverili bir çevreyi ideal olarak seçtiğin makamından dolayı elde etmişsin. Bu açıdan çevren ve hayata bakışın ona göre değişecektir. Makam ve mevkiine bağlı olarak, kendine güvenen, özverili insanlarla birlikte yaşantını sürdüreceksin. Bu yaşantıda hayata bakışını olağan üstü değiştirecektir.

Hayatta kazandığın deneyimlere bir başka açıdan bakıldığında, duygusal mecralara geçsen de yine de ayaklarınla sağlam basmasını biliyorsun. Amacını gerçekleştirmede makamın aracı oluyorsa hayat daha rahat bakıyorsun.

Hayata bakışın, olumsuz yönlerini hiçe saymakla iyiye doğru yol alınmıyor. Bilgin ve deneyimle ancak kötülükleri bir tarafa itebiliyorsun. Varlığınla ve makamınla hayata bir anlam kazandırıyorsun. Hayatın daha aktif oluyor ve kendini güvende hissediyorsun. Hayatın gül bahçesinde geçmeyeceğini anlıyorsun.

Hayata belli bir makamdan bakışta, mutluluğu daha kolay yakalıyorsun.

Okunma Sayısı: 280

Yazarın Diğer Yazıları

Dünya Günlüğü

Dünya günlüğü, inanılmaz anılara sahne oluyor. Yüzyıllara ait hikâyeler, peş peşe sıralandığında, gerçekleşen doğal değişime...

Kara Kale

Güneşin batışı, tatlı bir esintiyle birlikte çevreye akşamın serinliğini çöktürmüştü. Kale içinde ise sessizlik hâlâ...

Boğaza Nazır

Bir şeyler söylemek için, kendi kendine mücadele ettiğini fark ettiğimizde, bu sıkıntılı durumun bir an...

Sınıf İçi Tiyatro

Sınıfa iki ay geç katılmış ve bugün de derse geç kalmıştı. Meslek lisesi mezunu olarak,...

Ağlayan Çocuk

Okula yetişebilme endişesi taşıyorduk. “Kardeşime biraz çabuk olalım.” Dedim. Her hafta geç kalmak, öğretmene sözümüz...