Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Bir Bölen!


05 Ağustos 2020 00:01

Yorum Yapılmamış

12 Eylül 1980’deki askerî darbeden sonra, Bülent ECEVİT, CHP’den ayrıldı ve Demokratik Sol Parti (DSP)’yi kurdu. O yıllardan sonra CHP bir daha toparlanamadı ve % 25’leri ve hatta bir kez de seçim barajını aşamadı ve meclis dışında kaldı.

 

O dönemlerde Bülent ECEVİT’in adı, “Bir Bölen” idi. Aynı dönemde, siyaset yasağı olan Süleyman DEMİREL; siyasetin duayeni olarak Güniz Sokak’taki o ünlü evinde heyetler hâlindeki konuklarını ağırlıyor, onları yönlendiriyor ve askerî darbe sonucunda dağılan, güç kaybeden merkez sağı toparlamaya çalışıyordu. DEMİREL, o yıllarda “Bir Bilen” olarak anıldı.

 

Öyle görünüyor ki, şu kritik günlerde AKP hızla erirken, Recep Tayyip ERDOĞAN biterken, Lâik Cumhuriyet’i yıkmaya yemin etmiş Atatürk düşmanı, bilim düşmanı kesimler geriletilirken, CHP de oylarını yıllar sonra % 30’ların üzerine çıkarmışken, siyaset sahnesine “Bir Bölen” daha çıkarılıyor: Muharrem İNCE.

 

1980’li yılların “Bir Bölen”i, Bülent ECEVİT, o yıllarda o partiyi, DSP’yi kendi iradesi ile mi kurmuştu acaba! Pek çok il ve ilçede örgütlenmek için gerekli olan desteği, parayı nasıl ve nereden bulmuştu!

 

Şimdi bu günlerde, Muharrem İNCE; hangi destekle, hangi parayla parti kuracak acaba!

 

Parti kurmak kolay mı? Kurduğun Parti’nin seçimlere katılması için, kaç ilde, ilçede örgütleneceksin? Bunlar hangi parayla, hangi destekle olur?

 

Muharrem İNCE’nin; fizik öğretmenliğinden, dersanecilikten ve sonra da milletvekilliğinden edindiği, biriktirdiği para, bu kadar il ve ilçede örgütlenmeye yetecek mi acaba!

 

Daha açık soru: Muharrem İNCE, destek nereden, kimden ve amaç ne, hizmet kime!

 

“İkinci Bölen” mi olmak istiyorsun, demek istiyorum da dilim varmıyor; yakıştıramıyorum çünkü!

Okunma Sayısı: 101
Kategori: Mustafa HAYIRLI

Yazarın Diğer Yazıları

“12 Eylül” Neydi?

Türkiye’de 1961 Anayayası’nın getirdiği siyasal yapı, hak ve özgürlükler kısa zamanda ekonomik ve toplumsal hareketliliği,...

Değişim

İlkçağ’da Eski Yunan Filozofu Efesli Herakleitos (MÖ 535-475)’un ünlü bir sözü vardır: “Aynı nehirde iki...

 Otoriter Rejimlerin Gölgesinde Yolsuzluklar (III)

İran’da Şah Rıza Pehlevi’nin, Filipinler’de Marcos ve ailesinin yıllar önce yolsuzluğa, hırsızlığa, haksızlığa, hukuksuzluğa, talan...

Otoriter Rejimlerin Gölgesinde Yolsuzluklar 2

Filipinler’de Ferdinand Marcos (1917-1989),seçimleri kazanarak 30 Aralık 1965’te başkanlık görevini üstlendi. 1969’da yeniden seçilerek Filipinler’de...

Otoriter Rejimlerin Gölgesinde Yolsuzluklar (I)

Yakın tarihte yolsuzluk yapan, hukuksuzluk yapan, kendileri ve aileleri zenginleşirken halkı yoksullaşan ülkelerin yöneticileri, siyasetçileri;...