Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Geriledi


28 Mart 2017 00:02

Yorum Yapılmamış

Dört kişlik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırı mart ayında bir önceki aya göre düşüş gösterdi. Düşüşte en büyük rolü düşen sebze ve meyve fiyatları oynadı.
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) mart ayı ‘açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Araştırmaya göre, mart ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 480 lira oldu. Geçtiğimiz ay bu rakam bin 502 lira idi. Yoksulluk sınırı da bir önceki aya göre 70 lira düşerek 4 bin 823 lira oldu. Düşüşü sebze-meyve fiyatlarındaki azalma tetikledi.
Geçen seneye göre önemli artış
Açlık ve yoksulluk sınırlarında bir önceki yılın mart ayına bakıldığında ise artış gözüküyor. Açlık sınırı 80 lira, yoksulluk sınırı ise 263 lira artış gösterdi.
Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte nispeten ucuzlamaya başlayan yaş sebze-meyve fiyatları mutfak harcamasını olumlu etkiledi. Geçtiğimiz ay 4,24 TL olarak hesaplanan ortalama sebze-meyve fiyatı bu ay 4,15 TL oldu. Geçtiğimiz ay ortalama 4,59 TL olan sebze fiyatı 4,37 TL’ye geriledi. Meyve fiyatı ise bu ay ortalama 3,57 TL olarak hesaplandı.
Ücret gıda harcamasına ancak 28 gün yetiyor
Ücretli çalışanların ağırlıklı olarak elde ettiği net asgari ücret 2017 yılı için aylık bin 404 lira olarak belirlendi. Ücretli çalışanın sadece kendisi için yapması gereken aylık harcama tutarı bin 854 lira olarak hesaplandı. Sonuçlara göre, asgari ücret, dört kişilik bir ailenin gıda harcamasını ucu ucuna, ancak 28 gün karşılayabilmekte, zorunlu harcamalara ise ancak 9 gün yetmektedir.
Rapordaki verilerde, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı ‘açlık sınırı’nı; gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise yoksulluk sınırını ifade ediyor.
Okunma Sayısı: 114

Yazarın Diğer Yazıları

Kreş Yardımından Gelir Vergisi ve SGK Primi Kesilecek mi?

7103 sayılı Kanun’da kadın hizmet erbabı adına verilecek kreş ve gündüz bakımevi hizmetine ilişkin gelir...

Kıdem Tazminatı ne Kadar Arttı?

Çalışanların en önemli haklarından birisi olan kıdem tazminatı, Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayılarına...

Kısa Çalışma Ödeneği Arttı

Bir yıla yakın bir süredir işçinin, işverenin hayatında önemli bir yer edinen kısa çalışma ödeneği,...

Fesih Nedeninin Yazılı Bildirimi Neden Önemli

İş sözleşmesinin feshine ilişkin 7244 sayılı Kanunla getirilen geçici fesih yasağının süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile...

Asgari Ücret İşçinin Cebine Nasıl Yansıyacak

4857 sayılı İş Kanunu’nun 3. maddesine göre iş sözleşmesi ile çalışan ve 4857 sayılı Kanunun...