Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yurt Dışı Borçlanmasında Emeklilik


26 Kasım 2010 00:02

Yorum Yapılmamış

Okurumuz İsmail Türkgeldi, “Almanya’da yaşayan yengem Türkiye’de emeklilik için 10 yıl önce 24,000 mark Bağ-Kur’a para yatırdı. Ancak şimdi 3, ya da 4 yıl sigortalı görünüp para yatırırsa sigortadan emekli olacakmış. Bunu SSK’ya toplu ödemek mümkün mü? Yoksa bir işyerinde çalışıyor mu gösterilmesi gerekiyor? Ne kadar para yatırması gerekir” diyor.

Türk vatandaşlarının yurt dışında 18 yaşını doldurduktan sonra, Türk vatandaşı iken geçen ve belgelendirilen sigortalılık süreleri ve bu süreleri arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile yurt dışında ev kadını olarak geçen sürelerini 3201 Sayılı Kanuna göre borçlanması yapılarak emekliliğe saydırılması mümkündür.

Yurt dışı hizmet borçlanmasından yararlanabilmek için aşağıda açıklanan Türk vatandaşı olmak, belirli nitelikte yurt dışı süreleri bulunmak, hizmetleri belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak şartları aranmaktadır.

Türk vatandaşlığında geçmeyen yurt dışı hizmet veya ev kadınlığı süreleri borçlandırılmayacağı gibi, borçlanma başvuru tarihinde Türk vatandaşı olmadığı tespit edilen sigortalı ve hak sahiplerinin borçlanma talepleri reddedilmektedir. Aynı zamanda Türk vatandaşlığı ile birlikte yabancı ülke vatandaşlığı devam edenler de söz konusu yasa ile getirilen düzenlemeden yararlanabilirler.

Yurt dışında geçen sürelerin borçlandırılması için borçlanma başvurusu sırasında belgelendirilmesi zorunludur. Bulunulan sigorta merciinden alınacak hizmet cetveli gibi çalışmalarını gösteren belgeler eklenerek başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Türkiye’de SSK’lı bir işte birkaç gün çalıştıktan sonra yurtdışı borçlanması yapmanız halinde prim ödemeleriniz SSK açısından sayılacak ve bu nedenle son 3,5 yıl SSK’lı kabul edileceğinizden dolayı da emekliliğiniz SSK’dan yapılabilecektir.

Bir aylık yurt dışı borçlanması için en az asgari ücretin yüzde 32’si olan 243,36 TL ödenmesi gerekmektedir. Bu çerçevede 1260 gün karşılığında 10.221,12 TL ödenmesi gerekecektir.

Okunma Sayısı: 68

Yazarın Diğer Yazıları

Deneme Süresinde Fesih Yasağı Var mı?

Deneme süreli iş sözleşmesinde fesih kısıtlaması olup olmadığı konusunda tereddütler bulunuyor. Taraflarca iş sözleşmesine bir...

Bağ-Kur Borçları Torba Kanunla Siliniyor

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 17 Kasım...

Gurbetçinin Emekliliğinde Püf Noktaları

Geçen hafta “SGK gününü doldurmayanlar yurtdışı borçlanması ile emekli olabilir” başlıklı yazımda yurtdışında bulunan gurbetçilerle,...

SGK Borçları da Kapsama Alındı

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülüp kabul edilen 239 sıra sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda...

Kıdem Tazminatında Püf Noktaları

Kıdem tazminatı 1475 sayılı İş Kanunu 14. Maddesi ile düzenlenmiştir. İş Kanununa tabi işçilerin İş...