Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yerel Seçim/Halkın Bekası


29 Mayıs 2020 00:03

Yorum Yapılmamış

2020 Yılı 1.Olağanüstü Meclis toplantısından sonra bir kez daha anladım ki; Yerel seçimde başkanı hangi partiden seçtiysen meclis üyelerini de aynı partiden seçmen lazım. Tamamen diyalektik düşüncelerle yapılan bir ortam. (Diyalektik, başlangıçta tartışma sanatı, ya da çelişkili yollardan muhataplarını ikna etme sanatı anlamına gelmektedir) Kısaca; akıl yürütmeyi ya da tartışma yöntemini ifade eder. Belediyeciliğin yoruma açık bir konu olduğunu unutmamak gerekir.


İnsanların olduğu her yerde ihtiyaçların sınırsız, imkânların sınırlı olduğunu biliyoruz. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer; Corona virüs salgını nedeniyle belediye gelirlerinde çok büyük düşüşler yaşandığını belirtti.
Başkan’ın isteği, hareket kabiliyetini arttırmak ve hizmet akışını iyi bir düzeye getirmek için 250 milyonluk ikinci borçlanma talebi AKP Ve MHP’li üyeler tarafından reddedildi.


Herkesin, her siyasetçinin işsizlik-istihdam beklentisi mevcut. Kendimi bildim bileli seçimlerden sonra Belediyelerde çıkarmalar olur. Çıkışların sebebi siyasal olsa tamamının çıkışları verilmesi lazımdı. Önceki dönemden hatırlıyorum toplu çıkış yapıp toplu alım yapıldı. Tarsus’dan Mersin’e her gün servisler eleman taşıyordu. O zaman yapılanlara, karşıt partiden işten çıkarılanlara elinizi vicdanınıza koyarak bu kadar tepki vermeyi düşündünüz mü? Fırsat bu fırsat deyip gereksiz, yıpratma amaçlı yüklenmeler, çıkışlar, psikoloji sorgulamaları, belgesiz söylemlerin gerçek dışı olması resmen siyaset yapıldığının göstergesi. 1 Yıllık sürede hizmet yapmaya gayret ederken 2 Milyonun üstünde borçlanmayla devir almış bir belediyeden bahsediliyor.


Pandemi krizini yönetmeye çalışırken birlik, beraberlik ve güç olmak gerekiyor. Halka hizmet önceliğimiz olmalı. Böyle bir zamanda siyasi çekişmenizin kurbanları olmak istemiyoruz. Muhalefet elbet siyasetin gereğidir. Yanlış hesapta Bağdat’tan döner. Burada bir ilke söz konusudur. Halka hizmettir. Halkın kaynaklarını milli kaynakları en rantabl şekilde kullanmaktır.
Şeffaf bir şekilde alacak-verecek sunuluyorsa ve ihtiyaç söz konusuysa Belediye Başkanlarımızın ve Meclis üyelerimizin siyaset gözetmeksizin içinde bulunduğumuz kutsal ayın dinginliğiyle destek vermeleri inancındayım.


Empati yaptığınıza ve eminim ki bir araya gelme kültürüne sahip yetkinliktesiniz. Küresel ekonomik krizin yaşandığı tüm dünyada tek bildiğim; Türkiye’de her ne yaşanırsa yaşansın zor zamanlarda İMECE olmayı, muhalefet değil birlikte bu zorun içinden çıkmayı başaran tek toplumuz. Önyargılarla değil, halka hizmet anlayışıyla karar vermenizi umut ediyorum…

Okunma Sayısı: 184
Kategori: Sibel GELBUL

Yazarın Diğer Yazıları

Kadının Adı Yok!

Özgecan Aslan Mersin’de katledilen kadınlardan. Acısı dinmeden Hüsne Aslan, Türkan Sarıkaya, Necla Sağlam ve binlerce...

Ormanımıza Sahip Çıktık

ESKİ MEZİTLİ MAHALLESİNDE TAHRİP EDİLEN 74 DÖNÜMLÜK ALANA 10.000’İN ÜZERİNDE AĞAÇ DİKİMİ YAPILARAK ALAN TEKRAR...

Dramatik Genç İşsizler

İyi bir üniversiteden mühendislik bölümü mezunu. Kasiyerlik veya şoförlükte yaparım hatta bekçilik için başvuru bile...

Hepimiz Öğrenciyiz

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum”Bilmek sadece öğrenmekle olur. Öğrenmeye açık olmak da...

Ütopik Düşüncelere Dalıyorum

Ütopya ve distopya…Ütopya mevcut olmayan ideal toplum biçimi.Distopya baskıcı ve otoriter bir sistem,Margaret Atwood’un “Damızlık...