Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yeni Yıla Merhaba


01 Ocak 2010 00:02

Yorum Yapılmamış

Yeni bir yıla girmek üzereyiz. Ben bu yeni yıl olayını çok sorgulamışımdır ve hala bir mantığını bulamamışımdır. Güneş 10. derecede Oğlak burcunda olmasından başka hiçbir özelliği yok yılbaşının 1 ocak olmasında. İSA a.s doğum şenliği olarak kutlanıyor görünse de aslında tümel sistemde hiçbir mantığı yoktur. 1 ocak gününün yıl içinde hiçbir özelliği yoktur. Mesela en uzun gece deseniz anlarım 21 aralık gecesini, en uzun gün desen anlarım 21 haziranı ama eşit günlerde var gece ile gündüzün eşit olduğu günler gibi .

Benim dikkatimi hep Satürn’ün devirleri çekmiştir.Terazi burcunda Satürn ilerlerken ortam hep gerilmiş. Satürn’ün bir yılı 29.5 güneş yılına denk geliyor. 24 aralıkta İSA a.s ın doğum günü kutlanıyor ayrıca bu gün oğlak burcunun da girişidir. Bu kutlamalar da Satürn gezegenine dikkat mı etsek ne ?

Satürn bu yıl Terazi burcuna yeni girdi. Bugün itibarıyla Terazi burcu 4. derecesinde. 30 yıl önce de 1980 yılında bugün  9 derece de Terazi burcunda ve ortam o zaman da çok gergindi. 1950 yılında 60 yıl öncesinde Satürn yine 2 derece Terazi burcunda ve ortam yine bir değişimin eşiği. Bir 30 yıl daha geri gidelim 1921 de Satürn 7 derecede Terazi burcunda yine büyük bir değişim yaşanmış. Bir 30 yıl daha geri gidersek 1890 yılında Abdülhamit doğu meselesi adı altında, Avrupalı devletler tarafından istenilen reformların, Hıristiyan tebaa için önce özerklik sonra bağımsızlık; Osmanlı Devleti için de zayıflama ve parçalanma anlamına geldiğini düşünüyordu. Bölgede “asayişin temini, Ermeni şaki ve katillerin tedip edilmesi ve Rus işgaline karşı” halktan silahlı güçler oluşturmayı kararlaştırdı. Bu sebeple, 1890 yılı sonrasında Doğu Anadolu’da bir Ermenistan devletinin kuruluşunu engellemek amacıyla Hamidiye Alayları’nın kurulmasını sağladı.Gördüğünüz gibi o yıl da Ermeniler ve Kürtler başrolde.

Gördüğünüz gibi bu yıl da yaşadığımız olaylara baktığımızda yine büyük bir değişimin eşiğindeymişiz gibi görünüyor. Yeni yılın olumlu değişimler getirmesini diliyorum.

31 Aralık 2009 Perşembe

UĞUR ÖZALTIN

Okunma Sayısı: 84
Kategori: Uğur ÖZALTIN
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...