Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Yeni Yerleşim Yeri


12 Ağustos 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Vadiden yaylalara açılan köy, yörede en son yerleşim yeriydi. Bu yerleşim yerinde görev yapan öğretmen arkadaşı ziyarete gittik. Yaz tatilinin ilk günleriydi. Öğretmen arkadaşımız, köylülerle uyum sağlamış, başarılı işler yapmıştı.

Okul kütüphanesine kitap göndermiştim. Öğrenciler kütüphaneden çok yararlanıyorlarmış.

Köye çıktığımızda öğretmen arkadaşı bizi bekler bulduk. Çok sevindi, mutlu oldu. Önce kahveye gittik, muhtar ve diğer arkadaşlarla tanıştık. Muhtar, köyümüz tepelerde dağınık yerleşmişti. Köyün toprakları içerisinde kalan vadiye indik. Yalnız plânlı bir şekilde yerleşimi gerçekleştirdik.

 

Muhtar, belirli düzende, yolları geniş, kahvesi, aşağıya okul yeri, camisi dükkanları olmak üzere tam bir merkezi köy kurduğumuza inanıyoruz.  Yerleşimi belki yirmi sene sürdü.

Yukarıdaki eski yerlerimiz, bahçelerimiz de işleniyor. Buradaki bahçemizde hemen her şey yetişiyor. Hava, çok sıcak ve soğuk olmuyor. Vadide ılıman bir hava hâkim olduğu için, toprağımız yeterli. Okuyanımız da iyi sayılır. Orman müdürlüğü ile ağaç yenileme çalışmalarımız devam ediyor. İki kereste atölyemiz var. Köyümüze gelir açısından önemli katkı sağlıyor.

 

Öğretmen arkadaş, okulumuzu, kütüphaneyi görün, sonra son yıllarda kurulan alabalık çiftliğine gideriz.

 

Okul yeni sayılır. Çok güzel, modern yapılmış. Atatürk köşesi harika düzenlenmiş. Giriş salonu ve ayrıca üç sınıfı var. Masa ve sıralar sınıflara göre uygun. Doğal olarak mahrumiyet bölgesi. Kütüphaneyi düzenli yapmışlar. Öğrenciler oturup ders çalışabiliyorlar. Okula ekli arka tarafta öğretmen lojmanı var. Okulda müdür makamında oturduk dinlendik. Kalktık ve alabalık tesislerine gittik. Tesisler yeni yapılmış, güvenlikli yem verme işlemi otomatik. Almanya’da olanlar yaptırmışlar ama geliri köye ait.

 

Fırından ekmek aldılar. Öğretmen arkadaşa okul için çalışanları da yemeğe davet ettirdik. Yayla zamanı fırının ekmeği yetmiyor. Özellikle mısır ekmeği özel olarak alınıyor.

Muhtar, ustalarımız yaylalara ev yapıyor. Taş ocağımız var. Taş ocağımızdan köylüye ücretsiz taş veriyoruz. Evleri görüyorsunuz, hepsi belli mimari özellikte yapılmış. Köyün dolmuşu, kamyonu ve özel taksisi var. Köyde her ailenin isteğini yerine getiriyoruz.

 

Tesislerde balık canlı geliyor ki, çok lezzetliydi. Ekmeklerin de farklı bir tadı vardı. Dışarıda olan emekliler çalışmaya gidenlerin çoğu köye döndüler. İki yıldan beri sağlık ocağını da aldık. Doktor vilayete gitmişti. Burayı sağlık merkezi durumuna getirecekler, hasta yatırılabilecek. Karşıdaki futbol sahamızı görüyorsunuz.

 

Köyümüze dışardan prensip kimsenin yerleşmesini istemiyoruz. Büyük bir misafir evi yapıyoruz. Harcamaların hepsi köyün parası yardım almıyoruz. Almanya yardım ediyor. Alman misafirlerimiz geliyor. Turistik evler yapmayı düşünüyoruz.

 

Öğretmen arkadaşa “El sanatlarıyla ilgili kurslar açın, daha sonra burada uygularsınız.” Dedim.

Öğretmen arkadaş, dere boyunca sera kurmak istediklerini ve sebze yetiştireceklerini söyledi.

Eski köy yerine seneye çıkalım, dedik ve geç kalmadan geri dönmek için okula geçtik.

Okunma Sayısı: 276

Yazarın Diğer Yazıları

Çocuk ve Dünyası

Çocuğun karakteri ana ve babasından aldığı genlerin, çevresel etkenlerle etkileşimi sonucu belirlenir. Çocuğun ana ve...

Gelin Çayırı

Yaylaların özlemi, ıssızlığın içimize düşürdüğü sevgi yumağı. Bu sevgi yumağını, neşe kaynağı bilir ve onun...

Kaynayan Akarsu

Televizyonlardaki bazı belgesellerden etkilenmemek mümkün değil. Bu tür belgesellerin çekimlerini ve kullanılan tekniği beğeniyorum. Görüntüler...

Fen Grubu

Fen grubu öğretmenlerinin (Fizik, Kimya ve Biyoloji) görüş günüydü. Öğrenciler, sene başından beri, bir genel,...

Aş Evi

Bir taraftan terk edilmişlik duygusuyla boğuşurken, diğer taraftan çektiği açlık içini yakıyordu. Bir lokma yiyecek...