Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Var Olan Ekonomik Kriz Salgın İle Bütünleşince…


26 Mart 2020 00:02

Yorum Yapılmamış

Finans kapitalin devleti küçültme ve mümkünse tüm devletleri ortadan kaldırma planı, 1980 yılından beri, tüm hızı ile yürüdü. Milli devletleri epeyce hırpaladılar. Finans kapital denilen spekülasyon sistemini, kredi verme yoluyla tüm ülkelere soktular.

Şimdi elimizde kalan ulus devlet kalanıyla, dünyaya gelen felaketleri karşılamak zorundayız.

Milli devletini muhafaza etmekte daha dirençli olan toplumlar hastalığa ve ekonomik felaketlere karşı ellerindeki devlet ile karşı koyacaklardır.

Devlet ne kadar güçlü ise mücadele o kadar güçlü olacak. Şirketleri güçlü ama devletleri küçük olan ülkeler, bu çifte felakete karşı direnemeyecekler.

Buna en yakın örnek, Çin, bu büyük felaketi devleti sayesinde yendi. Aynı iş İtalya’da fiyasko ile sonuçlandı. Çin mevut salgın için İtalya’ya yardımda bulunmaya başladı.

Toplumsal felaketler ancak toplumun birlikteliği ile çözülebilir. Toplumsal disiplin ile çözülebilir. Bu birliği ve disiplini güçlü devlet sağlar. Şirketler ve bireyler değil. Bireysel çözümler toplumsal felaketler karşısında ayak bağı olur.

İçinde yaşadığımız çifte felaket aslında geliyorum demişti zaten.

Amerika’da repo piyasasındaki rezalet, günde beş yüz milyar dolar basmak, batık kredileri satın almak, dolayısıyla zombi şirketleri yaşatma palanının bir işe yaramayacağı ta baştan belliydi.

Olmayan paraları(değerleri) kredi diye vermek ve bu kredileri serbest dolaşıma sokmak, üretmeden kar etmek elbet bir yere gelip tıkanacaktı. Öyle de oldu. Lakin SARS Virüsü salgını ile bütünleşince, Batılıların ifadesiyle söylersek; mükemmel felakete ulaştık.

Ben dünyanın bu mükemmel felaketten alnının akıyla çıkacağına inanıyorum. Toplumsal şoklar toplumları eski alışkanlıklarından arındırmak için bir yoldur.

Toplumlar bundan böyle daha fazla devlet daha az şirket isteyeceklerdir. Hatta Liberalizmin hızlı savunucularından Slovan ZİZEK böyle giderse, devletler büyüyerek çıkar diyor.

Büyük sorunlar toplumsal birliktelikle çözülür. Toplumsal birliği de devletler sağlar.

Şimdi devleti savunma zamanıdır. Birilerinin yaptığı gibi devlet ile savaşmanın zamanı değil.

13 Mart 2020, bulentesinoglu@gmail.com

Okunma Sayısı: 109

Yazarın Diğer Yazıları

500 Milyar Dolar Yurt Dışına Kaçırıldı mı?

Öncelikle şu “kaçırıldı” ifadesiyle cebelleşmemiz gerekiyor. Çünkü Finans Kapital düzeninde, servetin bir ülkeden bir başka ülkeye...

Finansal Teknolojiler Yapay Zeka ve Özel Mülkiyet

Miguel de Cervantes’in Don Kişot’u gibi, yel değirmenlerine saldırma konumuna düşmemek için, böyle bir yazıyı...

Krizler Savaşları mı Çağırıyor?

Finans kapital borçları çağırdı. Ağır borçlanmalar krizleri çağırdı. Krizler kaos ve savaşları mı çağırıyor? Yaşadığımız...

Emperyalizm Yunan’ı Bir Kez Daha Kullanır mı?

İngiliz emperyalizmi 1920 ile 1940 arasında en güçlü dönemlerinden geçiyordu. 1950’lerden sonra, emperyalist liderliği Amerika’ya...

Devletsiz Kapitalizm Kaostur

Her türlü ilişkinin içine, piyasayı zorla sokarsanız, toplumsal hayatı düzenleme yetkisini devletin elinden alırsınız. Devlet...