Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Var Olan Ekonomik Kriz Salgın İle Bütünleşince…


26 Mart 2020 00:02

Yorum Yapılmamış

Finans kapitalin devleti küçültme ve mümkünse tüm devletleri ortadan kaldırma planı, 1980 yılından beri, tüm hızı ile yürüdü. Milli devletleri epeyce hırpaladılar. Finans kapital denilen spekülasyon sistemini, kredi verme yoluyla tüm ülkelere soktular.

Şimdi elimizde kalan ulus devlet kalanıyla, dünyaya gelen felaketleri karşılamak zorundayız.

Milli devletini muhafaza etmekte daha dirençli olan toplumlar hastalığa ve ekonomik felaketlere karşı ellerindeki devlet ile karşı koyacaklardır.

Devlet ne kadar güçlü ise mücadele o kadar güçlü olacak. Şirketleri güçlü ama devletleri küçük olan ülkeler, bu çifte felakete karşı direnemeyecekler.

Buna en yakın örnek, Çin, bu büyük felaketi devleti sayesinde yendi. Aynı iş İtalya’da fiyasko ile sonuçlandı. Çin mevut salgın için İtalya’ya yardımda bulunmaya başladı.

Toplumsal felaketler ancak toplumun birlikteliği ile çözülebilir. Toplumsal disiplin ile çözülebilir. Bu birliği ve disiplini güçlü devlet sağlar. Şirketler ve bireyler değil. Bireysel çözümler toplumsal felaketler karşısında ayak bağı olur.

İçinde yaşadığımız çifte felaket aslında geliyorum demişti zaten.

Amerika’da repo piyasasındaki rezalet, günde beş yüz milyar dolar basmak, batık kredileri satın almak, dolayısıyla zombi şirketleri yaşatma palanının bir işe yaramayacağı ta baştan belliydi.

Olmayan paraları(değerleri) kredi diye vermek ve bu kredileri serbest dolaşıma sokmak, üretmeden kar etmek elbet bir yere gelip tıkanacaktı. Öyle de oldu. Lakin SARS Virüsü salgını ile bütünleşince, Batılıların ifadesiyle söylersek; mükemmel felakete ulaştık.

Ben dünyanın bu mükemmel felaketten alnının akıyla çıkacağına inanıyorum. Toplumsal şoklar toplumları eski alışkanlıklarından arındırmak için bir yoldur.

Toplumlar bundan böyle daha fazla devlet daha az şirket isteyeceklerdir. Hatta Liberalizmin hızlı savunucularından Slovan ZİZEK böyle giderse, devletler büyüyerek çıkar diyor.

Büyük sorunlar toplumsal birliktelikle çözülür. Toplumsal birliği de devletler sağlar.

Şimdi devleti savunma zamanıdır. Birilerinin yaptığı gibi devlet ile savaşmanın zamanı değil.

13 Mart 2020, bulentesinoglu@gmail.com

Okunma Sayısı: 25

Yazarın Diğer Yazıları

Atom Bombası Korona Virüsü ve Narsistik Kapitalizm

Korona Virüsü de öldürüyor, Atom bombası da öldürüyor. Son tahlilde ölümü konuşuyoruz. Korona virüsünün Atom...

Spekülasyon ne Kadar Çoksa Şimdi Yaşanan Likidite Sıkıntısı da…

Şimdi krizin içindeyiz. Bu krizin büyüklüğünü ve şiddetini açıklamak için, ekonomistler ve düşünürlerin düşüncesi, bu...

Doların Prestiji Döktüğü Kandan Gelir

Amerika’ya ve Amerika’daki tüm kurumlara olan güvenin azalması, Dolar ile yönetilen dünya finans sistemine karşı...

Yandım Allah Diye Diye ABD’ye Dönersek…

Suriye’de olaylar öyle hızla akıyor ki, yarın sabah kalktığımızda ne ile karşılaşacağımızı kimse bilmiyor. Tuzağa...

Tuzağa Düşersek Bedel Sadece Ekonomik Değil…

2011 tarihinden bu yana, Suriye’de, ABD tarafından başlatılan iç savaşı saati saatine takip etmiştim. İdlib konusunda,...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı