Yazar Portal | Turkiye'nin Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Unutmak Üzerine


24 Şubat 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

En dikkatli insan bile olmadık yerde ve zamanda birşeyler unutur; ya sigara paketi ya telefon; erkekler tesbihlerini, kadınlar çantalarını, cüzdanlarını… Neler unutulmaz ki;  randevular, verilen sözler, alacaklar,verecekler… En değerli varlıklar bile unutuluyor bazen. Çocuğunu unutan, sevgilisini unutandan tutun da ismini unutan bile var. Belki de “Sakınılan göze çöp batar”m…ış ya ondan. “Unutmak kolaysa önce sen unut” diyenlerin aksine “unuttun beni zalim” diyenler de var. Farkında olmadan anlık unutmalar, unutmuşluk yapılanlar, unutmaya çalışılanlar  ve hiç hatırlanamayanlar… Bilim normal  unutmalarla normal olmayan unutmaları sıralıyor. Alzimer tehlikesinden korunmak için çareler arıyor. Hafızamız yani bellek depomuz kapasitesi kadarını, gücü nispetince öğrendiklerimizi yazıyor,çiziyor veya canı istemezse siliveriyor en değerli kayıtları bile.
Yaş ilerledikçe yeni öğrendiklerimizi daha hızlı unutuyoruz . Yorulan bellekler geri tepiyor, almıyor pek çok bilgiyi artık.   Olmayacak bir şeyi unuttuğumuzda  kendimizi savunmakta  zorlanınca  “yaşlılık ne olsa! ” deyip geçiştiriyoruz. Bu  hoşgörünme çabası  ardından hemen ceviz, ginko bloba ve havuç tavsiyeleriyle konu değişiveriyor. Bazan da otuz kırk yıl öncesine ait bir konu veya hatıra canlanıyor. Anlatırken atladığımız, yanıldığımız veya takıldığımız  yerde kendimizi savunmak için “yıllar geçmiş aradan” diyoruz. Acaba en çok hangisini unutuyoruz? Maziyi mi, yakını mı?
Bir bilgisayar belleği gibi bize ilahi bir lütuf olarak verilmiş olan hafıza olmasaydı ne olurduk diye sordum; tek cevap buldum kendimce:”Bir hiç olurduk”
Acıyı, tatlıyı, sevinç ve kederi bize yaşatan tek mercidir hafızamız. Bilgi kadar duyuların da sinyalini kaybolmaması için yazan, kaydeden ve bize gönderen postacımızdır o. Deposunda binlerce dosyası vardır onun eskidiğini zannettiğimiz.
Çok yıllar öncesine ait bir olayı bir vesile ile hatırladığınızda kokusunu bile hatırlatır bize. Fonksiyonlarına akıl sır ermese de ondan esinlenilerek üretilen bilgisayarların gelişimiyle ilerde yapay bellekler bile oluşacak belki de!!!
Ameliyat olurken narkoz verilen sinirlerimiz yoluyla hafızamız uyuşturularak devre dışı bırakıldığı için acı duymuyoruz çünkü hiç bir kayıt yapamıyor narkozun etkisiyle. Acıların unutulması için alkole başvurulduğu gibi… Kıtır kıtır kesiliyor biçiliyoruz ama tek bir anını bile hatırlayamıyoruz ameliyat anının. Bir kumaş parçasından başka birşey değiliz o an doktorun terziliğine kalmıştır işimiz. Yani bir hiçlik yaşamaktayız.. belki de bir tür ölüm anı. Narkozun etkisi geçip ayıldıktan sonra başlıyor kesilen yerlerin acısı.
Hafıza bize mutluluk kadar acıyı da yaşatıyor. Hafizanın kaybı veya yokluğu ise;  acılar kadar mutluluğu da alıyor elimizden.. Acaba hangisi daha iyi? Var olmak mı hiç olmak mı?
Asuman Soydan Atasayar
Okunma Sayısı: 65
Etiketler:

Yazarın Diğer Yazıları

İnsan ve Maskeli

İnsan olmak, ağır bir yükü taşımaya kalkışmak demektir. Bana göre her iki ayaklının adına insan...

Ah Kadın!

Her 8 Martta kadınlar gelir gündemimize… Ezik kadınlar, hakları yenik kadınlar gelir geçer günümüzden. Fırsat...

Bataklığa Batmayın

Bildiğim bütün B sesi ile başlayan kelimelerin her birini sadece bir kez kullanmak şartı...

İçimdeki Çocuğa Mektup

Merhaba derunumda sakladığım güzel çocuk! Bilmem bunca yıldan sonra beni hatırlayabilecek misin? Vefasızlığımdan, ihmâlliğimden veya...

Pespektif Davulun Sesi..

 Karınca yuvasına imrenerek bakıyorum; Koşuyorlar görevlerine peşpeşe Çocuk sevinci yaşıyor hepsi de Durmak yok, hep...

Yorum Yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ

Yukarı