Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

TSK Paranoyası

Vildan BİRKAN

04 Kasım 2009 00:03

1 Yorum

Adli Tıp Kurumunca gerçek olduğu kabul edilen TSK’nın İrticayla mücadele eylem planı, yazmaya elim varmıyor ama hem demokrasiye müdahale hem de siyasi bir tutum takınarak halkı kendi çizgisinden yana taraf olmaya itmektedir. Umut ediyorum ki bu eylem planı üst komuta zincirine sıçramadan az kişiyle sınırlı kalsın. Genelkurmay Başkanı her ne kadar böyle bir eylemin içerisinde, kendisinin de olduğu ihtimalinin, düşünülmesini bile hakaret sayacağını belirterek içimizi rahatlatsa da birçok insanın kafasında böyle titiz çalışan kurumda üst komutanın bu tür eylem ve planlardan nasıl haberdar olmadığı konusunda soru işareti bırakıyor.

Asıl amacı ülkeyi dış tehditlere karşı korumak olan TSK’nın derhal bu tip eylem içerisinde olanları kendi bünyesinden tasfiye etmesi gereklidir. Aksi takdirde siyasi iktidara prim yaptırmaya devam eder.

Asker bir süredir siyasetin içine çekilmeye çalışılmaktadır. Herkes bunun bilincinde olmakla birlikte askerin de dönüp bir kendisine bakması, biraz empati yapması gayet yerinde bir davranış olur. Artık her siyasi hareketin başında leb demeden askeri anlamak migrenimizi azdırmaktan başka bir işe yaramıyor. Çok sıkıldım artık Üst düzey askerlerin siyasi iktidarla kapalı kapılar ardında görüşme yapmalarından. Hani yapılabilir belki de ama neden görüşmenin içeriği açıklanmaz nedir halktan bu kadar gizlenen.Sonrada işte böyle ve buna benzer mide bulandırıcı haller ortaya çıkar.

Yazılacak çizilecek çok şey var ama sonuç olarak, Türk toplumu Demokrasiyi yeterince özümsemedikçe ve zihniyetini değiştirmedikçe gerek irticayla, gerekse kendi iradesini kullanarak yaptırım uygulama mücadelesinde yazık ki böyle oluşum ve faaliyetlerle her zaman karşı karşıya kalacaktır. Doğru bakış açısını yakalamak ya da zihniyeti değiştirmek öyle çok uzun zaman gerektirecek birşey değildir. Sadece biraz düşünmek yeterli.

Yukarıdaki açıklamalarla birlikte görevleri sadece halkın güven duyduğu kurum kuruluş ya da kişileri mercek altına alarak öküz altında buzağı aramak olan bazı siyasi grupların ekmeğine de yağ sürmeden akıllı davranmak iyi düşünmek en büyük Demokratik mücadele olacaktır.

Saygılarımla…

Okunma Sayısı: 139
Etiketler: , , , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Bizi Geri Bırakan “Kader” İnancımız mı?

Bizi geri bırakan “kader” inancımız mi? Kader inancımız bizi cesaretli kıldı…de Evet… Rıza ülküsünü yitirdik...

42. Yılında Maraş Kahrı

Maraş katliamını anmakla, anlamaya çalışmanın apayrı şeyler olduğunu düşünüyorum. Bir şeyi, anmak her zaman onu...

Ahlaksızlık Bataklığı Kurutulmalı!

Ahlaksızlık ülkemizde ve tüm dünyada  tavan yaptı. Cinayetler, tecavüzler, hırsızlık, adam öldürme ve adam kaçırma...

Düşük Karbonhidratlı Diyet Beyin Yaşlanmasını Önlüyor

Beyinde yaşlanmayla ilgili biyolojik değişikliklerin 40’ lı yaşların sonlarına doğru görülmeye başladığı ve bu olayın...

Selaya Karşı Çıkan Çıkma…

Selaya karşı çıkan çıkma. Esmaya uyumlu ol esmaya uyumlu mantığa sahip ol. Kıymetli varsa en...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Halil DAĞ dedi ki:

    Eğer ki böyle bir belgeyi hazırlamışlar da altına bir de imza atmışlarsa o imzayı atanların apoletlerinin sökülmesi gerekir.

    Belgenin kendisine gelince;
    Görevi devleti korumak olan bir kurumun Fetullahçılar gibi tehlikeli bir oluşum hakkında fikir yürütmesi en doğal görevlerden birsidir.
    Ancak bu işi amatörce yapıyorlarsa da o kurumun gerçekten temizlenmesi gerekir.