Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Testiyi Kırmasın

Şükrü TOPRAK

09 Şubat 2011 00:01

Yorum Yapılmamış

Nasrettin Hoca oğlunun eline testi’yi verip su getirmesini istemiş. Giderken de çocuğa bir tokat atmış. Yanında bulunan bir vatandaş, Hocam çocuğun ne suçu vardı tokat attın demiş. Hoca, benim bu tokadım çocuğun aklından çıkmaz ve testi’yi kırmadan suyu getirir .”Testi’yi kırdıktan sonra tokat atmanın ne önemi var” der.

Hocanın yaptığı doğrumu, yanlış mı? Tartışılır. Amma, bir atasözünde de “kızını dövmeyen dizini döver” derler. Ben bu atasözüne katılıyorum. Buradaki dövmek cebir ve şiddet kullanmak olarak anlaşılmasın, burada anne ve babalara çok görev düşmektedir.

Okul önlerinden geçerken, öğrencilerin okul bahçelerinde sigara içtiklerini görürken adeta yüreğim sızlıyor. Eskiden bir öğrencinin bırakın okul bahçesinde sigara içmesini, sokaklarda dahi büyükler görmesin diyerek içmekten çekiniyorlardı.

Son günlerde televizyon dizilerinden mi etkileniliyor bilinmez, adeta gelenek görenek halini aldı. Her kızın bir erkek arkadaşı var. Asıl garip olanda okullarda okuyan kız çocukları okul okumayan çocuklarla arkadaşlık etmesi. Düşünmek bile istemiyorum o çocukların akıbetlerinin ne olacağı.

Buradan sesleniyorum, adeta haykırıyorum, çocuklar; sizler körpesiniz, filizsiniz, domurcuk sunuz, henüz çiçek açmamışsınız. Şu anda yapmanız gereken kendinize iyi bir gelecek hazırlamak. Hayatınızı başlamadan bitirmeyin, son günlerde televizyon ekranlarından izlediğimiz haberler ruhumuzu karartıyor. Anneler, babalar size de sesleniyorum, lütfen çocuklarınızı takip edin, kimlerle oturup kalkıyorlar, kimlerle arkadaşlık ediyorlar. Ben az söyledim, siz çok anlayın.

Son pişmanlık fayda vermez.

Açılmamış çiçeksiniz solmayın

Küçücük yaşlarda heder olmayın

Onun-bunun sözlerine kanmayın

Yavrularım, bebelerim, canlarım.

Coşkun seller gibi akıp gitmeyin

Anadan babadan bıkıp gitmeyin

Gönül sarayını yıkıp gitmeyin

Yavrularım, bebelerim, canlarım.

Analar, babalar size de sözüm

Sözünü ettiğim çocuklar bizim

Gönüllerde gerdan dizimdir dizim

Yavrularım, bebelerim, canlarım.

ŞÜKRANİ

Okunma Sayısı: 72
Kategori: Şükrü TOPRAK

Yazarın Diğer Yazıları

Neden Beğendiğinizi Alıkoymadınız

İkinci Murat bir gün ava giderken yolda Torlak adını taşıyan güruhtan birkaç derviş karşısına çıkıp:...

Ah Süleyman Sen Kendini Kurtarmışsın

Kanuni Sultan Süleyman:”Şu çekmecemi benimle birlikte mezara defnedin” diye vasiyette bulundu. Ölünce vasiyetinin yerine getirilmesi...

Yüzsuyu İle Değirmen Dönmez ya

Üçüncü Selim ricalinde hoca Neşet ihtiyaç sahiplerine yardım eder, büyüklere müracaat suretiyle de fakirlerin işlerini...

Kaynanamın Meğer Ben Kadrini Bilememişim

Eski şairlerden Abdi karısı ile bir türlü geçinemez boyuna kavga ederdi gene böyle bir gün...

Şimdi Nasıl Bildin

Vaktiyle iki adam, bir hâkimin huzuruna gelirler, biri diğerini göstererek; “Ben falan bostanda bir ağaç...