Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Neden Beğendiğinizi Alıkoymadınız

Şükrü TOPRAK

15 Şubat 2014 00:01

Yorum Yapılmamış

İkinci Murat bir gün ava giderken yolda Torlak adını taşıyan güruhtan birkaç derviş karşısına çıkıp:  -Padişahım bu memleketleri biz sana alıverdik. Bu hizmetimize karşı bari bir mamur köy olsun ihsan et de sayende hoş geçinip dua edelim dediler.  İkinci Murat bunlara şu karşılığı verdi.  -Behey ahmaklar, mademki bu memleketleri bize siz alıverdiniz. Niçin o zaman beğendiğinizi kendiniz için alıkoymadınız. Da hepsini bana verdiniz.

 AKILSIZ KİMSELERİN METHİ  HOŞ DEĞİLDİR.    Fatih Sultan Mehmet kendisinin resmini yapmak için gelmiş olan Venedikli meşhur ressam Bellini ile dolaşırken bir derviş yanına yanaştı. Bir takım uzun sözlerle ve parlak teşbihlerle methetmeye başladı.

Fatih bir sadaka vererek onu susturdu ve başından savdı.  Ressam Bellini bütün hükümdarların hoşlandıkları bu vaziyeti niçin iyi karşılamadığını sorunca şu cevabı verdi.  -Akılsız kimselerin yaptıkları metihler, akıllı adamlar için asla hoş değildir.

 TESBİH KOPTU, TOPLAYINIZ

 Binebileceği at bulunması güç olacak kadar şişman ve aynı zamanda güler yüzlü, tatlı dilli bir adam olan Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Semiz Ali Paşa bir gün divanda müracaat sahiplerinin istidalarını alıyor ve lazım gelen emirleri veriyordu. Bu arada fakir bir afyon tiryakisi de paşaya arzuhalini vermek üzere elini cebine soktu.

Fakat istidayı çıkarırken telaşla afyon kutusunu düşürdü. Afyon yutmak, şimdi olduğu gibi, o vakit de yasak olduğu için paşa fakire tatlı bir sesle ihtarda bulundu:  -Efendi, pusulanızı düşürdünüz.  Tiryaki telaşla yere eğildi kutuya el attı, fakat alırken kutunun kapağı açıldı ve yuvarlak, hap şeklindeki afyonlar ortalığa yayıldı. Suçun artık hiçbir surette örtülmeyecek kadar açığa vurulmasına rağmen Ali Paşa  -Tespih koptu, dedi, toplayınız.

Okunma Sayısı: 183
Kategori: Şükrü TOPRAK

Yazarın Diğer Yazıları

Ah Süleyman Sen Kendini Kurtarmışsın

Kanuni Sultan Süleyman:”Şu çekmecemi benimle birlikte mezara defnedin” diye vasiyette bulundu. Ölünce vasiyetinin yerine getirilmesi...

Yüzsuyu İle Değirmen Dönmez ya

Üçüncü Selim ricalinde hoca Neşet ihtiyaç sahiplerine yardım eder, büyüklere müracaat suretiyle de fakirlerin işlerini...

Kaynanamın Meğer Ben Kadrini Bilememişim

Eski şairlerden Abdi karısı ile bir türlü geçinemez boyuna kavga ederdi gene böyle bir gün...

Şimdi Nasıl Bildin

Vaktiyle iki adam, bir hâkimin huzuruna gelirler, biri diğerini göstererek; “Ben falan bostanda bir ağaç...

Girmedinki Çıkasın

Sivas’ın büyük eserler bırakan eski valilerinden meşhur Reşit Akif Paşa Sivas’tan ayrılırken bütün halk ve...