Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Televizyonlara Düşmektedir


29 Ocak 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Okumadan öğrenilmeyeceği için okumanın önemi tartışılmaz.
Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimin ilk emri oku. Okumanın önemine inanmış bütün insanların özelliklede sevk ve idarecilerimizin en büyük istek ve arzuları birlikte yaşam sürdürdükleri insanların okuyup öğrenmeleri yönündedir.

Bundan hiç kimsenin zerre kadar kuşkusu yoktur ve olamaz.
Ancak cumhuriyetimizin ilanından buyana geçen onlarca yıla rağmen okuma yazma konusunda hala başladığımız yerdeyiz. Tavandan tabana kadar etkili yetkili herkes okumalıyız ve öğrenmeliyiz diyerek kendisini parçalarken nasıl oluyor da bu önemli konuda bir arpa boyu yol alamıyoruz anlamak mümkün değil.
Hâlbuki Ülke genelinde her il ve ilçede halk eğitim merkezi müdürlükleri var.

Bütün Halk Eğitim merkezi müdürlüklerinin birilerinin yönlendirmelerine gerek duymadan kuruluş ve işleyiş prosedürleri gereği hayata dair her alandaki sanat ve iş kollarında olduğu gibi okuma ve yazma konusunda kurslar açarak okuyamamış eğitim çağındaki kadın erkek bütün insanlara okuma yazma öğretmeleri asli görevlerinden biri olmasına rağmen ülkemizdeki 81 ilden biri olan Ordu ilinde birkaç yıl evveline kadar toplamda 83 bin olan okuma yazma bilmeyen insan sayısının 60 bine düşürüldüğüne ilişkin haber veriliyor.

Şu çağda bırakın ülkemize bütün dünyaya insanın evinde dahi devlet ve özel sektör kanalıyla dünyanın insanların elinin altında olan çağın teknoloji harikası ve her biri kesintisiz 7 gün 24 saat yayın yapan kitle iletişim aracı olan televizyonların sıra dışı programlardan arta kalan ya da ayrılacak belli zaman dilimlerinde yapacakları okuma yazma öğrenme seferberliği ile okuyamamış veya okumamış insanlarımıza evlerinde okuma yazma öğreterek değil Ordu da ülkemiz genelinde okuma yazma bilmeyen insanımız kalmamıştır mesajı verilmeliydi.
Çünkü huzurlu ve güvenli bir hayat geçirmenin ilk ve şartının okumaktan ve öğrenmekten geçtiği herkes ve her kesim tarafından bilinen bir gerçektir. Ama ne yazık ki her etkili ve yetkili tarafından eğitim eğitim diye yıllar yılı ve halen yapıla gelen serzenişler Ordu örneğinde olduğu gibi sözde kalmıştır.

Herkes önce yaşadığı yerden ve insanlardan sorumlu olduğuna ve olacağına göre bizim için Karadeniz’in en güzel yerleşim birimlerinden olup son 30 yıldır ve halen parlamentoda en üst seviyede temsil edilen 81 ilden yalnızca biri olan 18 ilçeli Ordu ilindeki okuyamamış insan sayısının değil 60 bin bir kişi dahi olması bırakalım etkili ve yetkililerimizi insanım diyen herkesi derinden yaralamalıdır.

Okuma yazma bilmeyen insanlarımızın gerek zaruretten gerekse kendilerinden kaynaklanan ihmalleri sonucu kurslara katılamayanlarına evlerinde okuma yazma öğretilmesi konusunda halk eğitim müdürlüklerimizden ve okullarımızdan ziyade en büyük görev teknoloji harikası kitle iletişim aracı olan televizyonlara düşmektedir diyor, saygılar sunuyorum.

Ahmet Yenin
Televizyonlara Düşmektedir

Okunma Sayısı: 79
Kategori: Ahmet YENİN

Yazarın Diğer Yazıları

İnsana Güven Kalmadı

Kedi demeye dilim varmayan; bu güzel insan dostu canlının, onlarca insan dururken, insan heykelinden şefkat...

Cumhurbaşkanımızın Bir Tek Ordu’da mı Sözü Geçmiyor…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyib Erdoğan’ın yaşlılar ve engelliler için ücretsiz seyahat yasası bir sözü ile çıkarılarak...

Bilmiyorsa Eşeğe Binecek…!

Millet devletin kuruluş amacını bilecek,halen daha öğrenmemiş,öğrenememiş ise günümüzde olduğu gibi kusura bakmasın ama artık...

Özde Öğretmenlerin, Öğretmenler Günü Kutlu Olsun…

Saygıdeğer İnsanlar ve okurlar, bu günkü köşe yazımda Ünye’nin sevilen ve sayılan diş hekimlerinden Mustafa...

İrecep Değil, Recep Olcağız..!

Sinan Başaran’ın makalesinden alınmıştır.Kendisine kutlarız milletimiz ve memleketimiz adına..Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu, bir süre kaymakamlıktan...