Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Tek Kişilik Şirketler Geliyor


09 Ekim 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Ticari hayatın temel taşlarından olan Türk Ticaret Kanunu Temmuz 2012 itibariyle aşama aşama yürürlüğe girecek. Şüphesiz yeni TTK ile ticari hayatın tarafları ve ticari enstrümanlara ilişkin bir çok yenilik geliyor. Şirketleri; kolektif,  komandit, anonim, limited şirketler ile kooperatiflerden oluşacak. Şirketlerin elektronik ortamda yönetim kurulu ve genel kurul toplantılarını yapabilmeleri mümkün olacak.

Sermaye şirketlerinde müdürler kurulu ve yönetim kurulu; kolektif,  komandit, limited ve anonim şirketlerde de ortaklar kurulu ve genel kurul  toplantıları on-line gerçekleştirilebilecek. Şirketler bölünebilecek ve farklı yerlerde fabrikaları olan bir şirket,  her fabrikayı bağımsız bir şirkete dönüştürebilecek.        

Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 3 ay içinde internet sitesini oluşturmayan veya ‘bilgi toplumu’ hizmetlerine özgülemeyen şirket yöneticileri, 6 aya kadar hapis ve 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Küçük ölçekli işletmelere ise internet sitesi kurmaları için 1 yıl süre verilecek.

Anonim şirketlerde, yönetim kurulunun en az 3 üyeden oluşacağına ilişkin hüküm kaldırılarak en az 1 üyeli yönetim kuruluna olanak tanınıyor. Böylece yazının başlığında da belirttiğimiz gibi, tek kişilik şirketler mümkün olabilecek.

Ancak özellikle yeni dönemde şirketlerin bağımsız denetim süreci büyük bir önem arz etmektedir. Tek kişilik şirket olsa bile, bağımsız mali denetim zorunluluk haline gelmektedir. Şirketlerin yönetim kurullarının işletme faaliyetlerinden dolayı sorgulanması ve Türk Ceza Kanunu kapsamında riskleri artmaktadır.

Türk Ticaret Kanunu ile işletmelerde bağımsız denetim zorunlu hale gelecek, bu da şirket yöneticilerinin risklerini azaltacağı gibi, işletmelerin kurumsallaşmasını beraberinde getirecektir. Muhasebe ve mali müşavirlik mesleğinin geleceğinde yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile bir milat yaşanacak. Türkiye’de yaklaşık 100 bin anonim şirket, 700 bin de limitet şirket var. TTK devreye girdiği zaman kuşkusuz bu şirketlerin önemli bir bölümü elenecek, ancak, Türkiye’de tüm muhasebe sistemi yeniden yapılanacak.

Muhasebe mesleğindeki, hizmet çeşitliliği artacak, yeni ticaret kanunu ile kurumsal yönetim anlayışı, denetim zorunluluğu, finansal raporlama standartları ve kalite güvence standartlarının uygulanması süreci gibi pek çok konu süratle hayatımıza girecektir.

Gerçekten kurumsallaşma ve bağımsız denetim konuları önümüzdeki günlerde daha çok karşımıza çıkacak. Muhasebe ve bağımsız denetim mesleğinde kurumsallaşmanın çok sayıda fayda sağlayacağına inanıyorum. Özellikle uzmanlaşma getirmesi, mesleki standartların karşılanması ve bağımsız çalışma gibi yararları olacak. Bundan hem şirketler, hem şirketlerin ortakları hem de devlet, diğer şirket ve finansal kurumlar önemli yararlar sağlayacaktır. İşte, yeni Türk Ticaret Kanunu öncesi ‘Muhasebe ve Denetim Mesleğinde Kurumsallaşma’  başlığıyla İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) tarafından düzenlenen ‘Uluslararası Türkiye Muhasebe Denetimi Sempozyumu’, Antalya Kemer Beldibi’nde Rixos Sungate Otel’de gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin en büyük otellerinden birisi olan Beldibi Rixos Sungate Otel’de aynı anda 3 farklı meslek grubunun etkinliği sorunsuz yapılmış oldu.

Sevgili dostum Beldibi Rixos Sungate Otel Genel Müdürü Cem Uzan beyin konukseverliği ve işletme personelinin (İsmet ve Burak kardeşlerime teşekkür ediyorum) profesyonel hizmet anlayışı ile birleştiğinde, bu sempozyumdan hem dinlenerek hem de önemli bir mesleki birikimle ayrılmış olduk.

Okunma Sayısı: 71

Yazarın Diğer Yazıları

Torba Kanunda İlave İstihdam Prim Desteği

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 17 Kasım...

Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzindeki İşçi Sağlıktan Yararlanabilir mi?

Covid-19 virüs salgını kısa çalışma yapılması açısından dışsal etkilerden kaynaklanan zorlayıcı neden olarak kabul edilmiş...

GSS Borcu Olanlar Dikkat!

Genel sağlık sigortası herhangi bir sigorta kolunda ya da bakmakla yükümlü olarak aktif sosyal güvencesi...

Deneme Süresinde Fesih Yasağı Var mı?

Deneme süreli iş sözleşmesinde fesih kısıtlaması olup olmadığı konusunda tereddütler bulunuyor. Taraflarca iş sözleşmesine bir...

Bağ-Kur Borçları Torba Kanunla Siliniyor

7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun 17 Kasım...