Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Süt Tüketicilerinin “BİLGİSİNE”


26 Aralık 2010 00:03

Yorum Yapılmamış

Sayın Tüketici,

Gidecek, başvuracak merciiler zaman alıyor, bu arada da atı alan, Üsküdar’ı geçiyor; dolayısıyla tez elden haber veriyoruz ki sütümüze, yoğurdunuza katılmak üzere Melaminli Süt Tozu’na ithalat izni (06.10.2010) çıktı.

Bundan sonra yediğiniz yoğurt, içtiğiniz süt, çocuğunuza aldığınız kurabiye ve hatta çikolatada bizim ürettiğimiz çiğ süt değil, Çin’den veya AB’den ithal ve içeriğinde Melamin olduğunu bildiğimiz süt tozu olacak. Nereden mi biliyoruz? Öncelikle işimiz bu:  Bizler çiğ süt üreticileriyiz.

Ayrıca AB’ye uyum sürecinde ülkemiz de EFSA adlı gıda kuruluşunun, standartlarını benimsedi ve EFSA süt tozunun 1 kilogramında 2 Miligram melamin olmasına müsaade etmekte!

Peki Melamin nedir?

Petrol türevi bir madde olup bildiğimiz tabak yapımında kullanılır. Süte katıldığında sütün içeriğindeki protein oranını göstermeye yarayan bir maddedir. Dolayısıyla mesele nerede? Melamin biraz fazla katıldığında sütteki proteini olduğundan yüksek göstermeye yarar: yani adi bir hilenin de aracıdır.

Hatırlayacaksınız, 2008 yılında gazetelerde okudunuz, Çin’de 3 bin civarında çocuk Melamin katılmış süt tozundan hastalandı ve 6’sı öldü. Gene geçen yaz okudunuz, Çin’de 103 ton Melamin katılmış süt tozu yakalandı ve Amerika süt tozu ithalatını bu ülkeden durdurdu. Raflardan ürünler toplatıldı. Biz ise daha geçen hafta Çin’le fevkalade ticaret koşulları anlaşması imzaladık ve aynı tarihlerde de süt tozu ithalatına izin verdik!

Süt tozu hangi ülkeden ithal edilirse edilsin içindeki melamin miktarı en az kiloda 2 miligram olacaktır. İki ile iki dört eder!

Sayın Tüketiciler,

Süt tozu yokluk vakti ya da savaş zamanı askeriye için, değerlendirilebilecek bir maddedir ancak çiğ süt’ün yanında süt tozu en hakiki haliyle bile eksik kalır. Gerçek gıda çiğ süt’tür. Çiğ sütten yapılmamış yoğurt, çiğ sütten yapılmamış tereyağı… Gerçek gıda olmayacaktır, eksik gıda olacaktır. Süt tozu, en hakiki haliyle bile eksik kalırken, Melamin katkısı ile zehir’e dönüşmektedir.

Yoğurdumuzun, sütümüzün, tereyağımızın zehir’e dönüştürüldüğü bir zamandayız ve biz çiğ süt üreticileri sizleri olanlardan haberdar etmek, uyarmak, seçimlerinize dikkat etmeye teşvik etmek istedik. Bir süt ya da süt ürününün içeriğinde süt tozu olup olmadığı üzerinde yazmamakta. Bu eksiğin giderilmesine yönelik geçen bahar başlattığımız bir kampanya var. Siz de katılın. 174’ü arayın ve tercih ettiğiniz markanın süt ürününde, örneğin yoğurdunda, süt tozu kullanıp kullanmadığını öğrenmek istediğinizi iletin. Bakalım ne cevap gelecek!

O zamana kadar da ne yapın yapın ama zehir tüketmeyin. Çocuklarımız adına, Çiğ Süt Üreticileri ve Tüketicileri Grubu Bağımsız Süt Platformu

NOT; ÇİĞ SÜTÜ HER ZAMAN İNEĞİ OLANLARDAN 5 LİTRE ALABİLİR, KALAYLI 1

TENCEREDE BU SÜTÜ İYİCE KAYNATTIKTAN SONRA (45 DAKİKA FALAN) ILIMAYA

BIRAKABİLİRSİNİZ. ILIDIKTAN SONRA İÇİNE 2 ÇORBA KAŞIĞI YOĞURT KATIP,

AĞZINI İYİCE KAPATIP ÜSTÜNE 1-2 MİNDER ATTIĞINIZ TAKDİRDE 1 GÜN SONRA

HİLESİZ 1 TENCERE YOĞURDUNUZ OLUR. BÜTÜN İŞLERİNİZİ BU YOĞURTLA

YAPABİLİRSİNİZ, KATKILI HİÇ BİR GIDA ÜRÜNÜNÜ SATIN ALMAMAYA GAYRET

EDİNİZ.

Okunma Sayısı: 76
Kategori: Kerim ÖZBEKLER

Yazarın Diğer Yazıları

Tayyar Tahiroğlu (II)

Ertesi gün denizde yüzüyorum, yanıma boylu poslu, son derece güzel bir vücudu olan 25-30 yaşlarında...

Tayyar Tahiroğlu (I)

İşlerimi bitirip eve gelmiştim, sanıyorum öğle yemeği yiyeceğim bir öğle vaktinde Nazilli Otobüs Garajı’nda büfe...

Mehmet Tekin ve Güneyde Kültür Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Mehmet Tekin Antakya-Hatay’da çıkarmakta olduğu 80 sayfalık ”Güneyde Kültür Dergisinin, Ocak-Haziran 2018...

Mustafa Doğan ve Maki Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Mersin Şairler ve Yazarlar Derneği (MEŞYAD) Başkanı Mustafa Doğan her zaman olduğu...

Uğur Gürekin ve Nif Sanat Dergisi…

KERİM ÖZBEKLER GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR Uğur Gürekin İzmir’in Kemalpaşa İlçesinde yayınladığı Nif Sanat Dergisinin Kış 2018 tarihli...