Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Steve Jobs Ve Blue Box Sanal Tekniği


08 Ekim 2011 00:00

Yorum Yapılmamış

Aldatma sanatının yani sihirbazlığın sinemaskop yüzü Steve Jobs öldü. Aşağıda onun başarılarından kesitler okuyacaksınız. Ben onun Blue Box keşfi üzerine düşüncelerimi yazacağım.

Esas mesleği bilgisayar oyun tasarımcılığı olan Jobs’un bilişim dünyasındaki inanılmaz yükselişi ve keşifleri bu kişiyi çok yönlü bir incelemeye tutmayı gerekli kılıyor. Jobs Balık burcu doğumlu ve özburcu Başak olan bir kişi. Yani Balık-Başak döngülü bir şahsiyet. Kişiliğini, hayalci fakat ayrıntıcı titiz analizci dersek mesleğiyle uyumlu diyebiliriz. Horoskopunda ay ve mars koç burcunda seyrediyor. Duyguları ve cesareti dik başlılığı inatçılığı artırmış görünüyor. Öncülük etmeyi seviyor.

Albert Einstein 14 mart 1879- 18 nisan 1955

Balık burcu. Ay burcu yay.

Victor Hugo 26 şubat 1802-22 mayıs 1885

Balık burcu. Ay burcu yay

Recep Tayyip Erdoğan 26 şubat 1954

Balık burcu. Ay burcu yay

Yukarıdaki her üç örnekte de balık burcu olan kişiler görülmektedir. Duygusallıkları, değişkenlikleri, romantizm çekicilikleri, kazanma hırs ve hevesleri meydandadır.

Bu dört örnekte güneş balık burcunda olup ay burcu ateş olan kişiler var. Balık burcu insanlarının aşırı duygusallığı ve Hayalcılıkları bilinir. Steve Jobs da hayallerini gerçeğe ve servete dönüştürebilmiş bir balıktır. Balık burcu insanları aynen bir cambaz gibidirler. Hayallerini gerçekleştirebildikleri sürece ünlü ve aktiftirler. Bunu başaramayan balıklar ise melankolik ve depresyonlu olurlar. Sanal yönleri çok güçlü olan balık burçlu bir kişi Steve Jobs dan sanal bir alem icadı çok normaldir. Bu çok önemli sanal icatların ona ahrette faydası olur mu bilemem. Allah bilir. Zaten bir kişiyi yargılamak bize düşmez. Doğru da değil. Her keşif ve ürün onu icat edenin değil kullananın niyetine göre değer bulur. Örneğin, ilk ok atmayı keşfeden kişi kendi hayatını kolaylaştırmış ve kolay hayvan avlamıştır. Sonra gelenler okla hayvan da avlamışlar insan da vurmuşlardır. Suç ve günah icatlarda değil kullananlardadır.

Silah tüccarları da bu kategoriye girer mi diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Tabi ki girmezler. Bilgisayarı icat eden kişi sanal banka hesaplarından hackerlerin çaldıkları paralardan sorumlu tutulamazlar fakat silah tüccarı sattığı silahtan ve doğan sonuçtan sorumludur. Bilgisayar iyi işlerde de kullanılabiliyor fakat silah öyle değil.

07 Ekim 2011 Cuma

UĞUR ÖZALTIN

Blue Box-Mavi kutu’dan doğan SANAL ALEM

Nedir blue box : bir sinema hilesidir. oyuncu(veya ön planda olan her ne ise) blue box tabir edilen mavi perdenin önünde kameraya alınır. sonra kompozitleme işlemi sırasında mavi bölgeler alınır ve arkaya istenen background konur. örnegin, starwars adlı güzide filmde luke skywalker, mavi perde önünde o ucan zımbırtı ustunde cekilmiştir, sonra arkaya orman icinde hızla ilerleme sahneleri eklenmiştir. siz sanırsınız ki skywalker süper binicidir, yok öyle bişi tamamen sanal aldatmaca oluyor.

Blue box un ismini aldığı renk olan mavi rengin chroma key(ayıklanacak renk) olarak seçilmesinin nedeni tenin renginde en az olan renk olmasıdır, böylece ayıklaması kolay olur. giysiler de genelde chromakey’ e uygun seçilmeye çalışılır.

Süpermen’in uçtuğu sahneler bu efektle yapılırdı. uçacak kişi mavi bir stüdyoda mavi bir kutunun üzerine yüzü koyun yatar… ya da iple bağlanıp uçurulur sonra bu mavi renge arka plan görüntüsü oturtulurdu..

STEVE JOBS

Green Bay, Wisconsin ‘de, Amerikalı Joanne Carole Schieble ve Suriye asıllı Abdulfattah John Jandali’nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Mountain View, Kaliforniya’dan Paul Jobs ve Clara Jobs-Hakobian çifti tarafından evlat edinilmiştir. Öz kızkardeşi roman yazarı Mona Simpson’dır.

1972 yılında Steve Jobs, Cupertino,Kaliforniya’da bulunan Homestead High School’dan mezun olmasının ardından Portland,Oregon’daki Reed College’e başvurmuştur; fakat bir dönem sonra oradan ayrılmıştır.

1974 yılının sonbaharında, Steve Jobs Kaliforniya’ya geri dönerek “Homebrew Computer Club”‘un toplantılarına Steve Wozniak ile katılmaya başlamıştır. O ve Wozniak, Atari Inc.’de, o zamanların ünlü bilgisayar oyun üreticilerinden de, iş bularak oyun tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. O zamanlarda ABD’de, satılan Cap’n Crunch’ların içinden çıkan düdükler, üzerlerinde ufak değişiklikler yapılınca AT&T tarafından uzun mesafeli aramaların denetleme frekansı olan 2600 Hz’i sesini verebiliyorlardı. Kısa bir süre zarfında Jobs ve Wozniak 1974 yılında iş hayatına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapabilmek için “blue box”‘lar üretmeye başladılar.

1976 yılında Jobs 21, Wozniak’da 26 yaşındayken Apple Computer Co.’yu Jobs ailesinin garajında kurdu. İlk olarak piyasaya sürdükleri ev bilgisayarı Apple I’di ve onu 666.66$’a satıyorlardı.

1977 yılında Jobs ve Wozniak, Apple II’yi piyasaya sundular, o zamanlar Apple II ev piyasasında önemli bir yer elde etmişti ve Apple’ın bilgisayar piyasasındaki yerini sağlamlaştırmıştı. Aralık 1980 yılında Apple Computer halka açılmıştı ve çok iyi değerlerle piyasaya girmişti. Aynı yıl Apple Computer Apple III’ü piyasaya sürdü, fakat bu model bir önceki modelinin yerini alamadı.

Apple büyümeye devam ederken, şirketin genişlemesini sağlayabilecek bir yönetici aranıyordu. 1983 yılında Jobs, John Scully’i (o zaman Pepsi-Cola’nın CEO’su) ayartarak ve “Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun ?” şeklinde meydan okuyarak Apple’ın yeni CEO’su haline getirdi. Aynı sene Apple teknolojik olarak gelişmiş fakat ticari olarak başarısız olan Apple Lisa’yı piyasaya sundu.

1984 yılında Macintosh piyasaya sunuldu, piyasada ticari bir başarı yaşamış ilk GUI’lu bilgisayar. Mac’in geliştirilmesi Jef Raskin tarafından başlatılmıştı ve Xerox PARC’da geliştirilmiş olan, fakat ticarileştirilmemiş teknolojilerden esinlenilmişti. Macintosh’un başarısı Apple’in Apple II serisini kaldırıp onun yerine Mac ürünleri sunması ile devam etmiştir ve bugüne kadar da devam etmektedir.KAYNAK : Wikipedia

Okunma Sayısı: 86
Kategori: Uğur ÖZALTIN
Etiketler: , ,

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...