Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Spor Vadisi Projesi Yarım Kalmadı mı?

EDEBÎ GÜNDEM
Ahmet SARGIN

10 Ağustos 2020 00:01

Yorum Yapılmamış

Sayın Valimiz Abdülkadir Beyin üzerinde önemle durup valilik döneminde başlatmış olduğu “Spor Vadisi Kompleksi Projesi” yarım kalmış tamamlanamamıştır. Bu proje yarım bırakılmamalı, tamamlanmalıdır.

 

Kent Park Projesi yarım yamalak yapılmış çevresine yapılan düzensiz yapılaşma ile adeta oyuncak edilmiştir. Bu haliyle bile vatandaşın en sık gittiği, nefes aldığı mekanlar arasında gözükmektedir. Yozgat düzensiz ve plansız yapılaşma ile beton yığını haline gelmiştir. İnsanlar bunaldı, nefes alamaz duruma geldi.

 

Kent Park gibi, Spor Vadisi gibi yeşil alanlara ihtiyacımız fazlasıyla artmıştır. Spor Vadisi Kompleksi genişletilerek o alanı tüm kaplamalı, Kirazlı Göletini, İtfaiye-Fuar Alanı ve Bilal Şahin Külliyesini de içine alacak şekilde düzenlenmeli ve  vatandaşın istifadesine sunulmalıdır.

 

Bölge ağaçlandırmaya, aile parkı için düzenlenmeye en uygun alan konumundadır. Şehir merkezine yakın, düz ayak ve yürüyüş mesafesindedir. Kent Parkın, Spor Vadisinin ve Fuar Alanın böyle bakımsız halde bırakılması yanlıştır!

 

İkinci bir yanlış daha yapıyoruz. Spor Vadisinin çevresini de imara açıp koca koca apartmanlar dikmeye başladık, yeter yahu bu çirkin yapılaşma! Şehri yeni alanlara taşıyın, açın Divanlı mevkini imara şehir Hızlı Tren İstasyonu istikametinde genişlesin gitsin! Geç de kalmayın yarın birileri bu alanlara da saldırıp ateş pahasına çevirebilirler.

 

Spor Vadisi Kompleksinin orijinal hali oldukça görkemli ve güzeldi. Biz hemen kuşa çevirdik. Çevresini ağaçlandırıp yeşillikle donatacağımız yerde yine beton yığınları ile çevirmeye başladık. Yanlış, yanlış, yanlış…

 

Kent Park, Kirazlı Göleti, Nohutlu
Tepesi bir bütün olarak değerlendirip düzenlenmeli ve ağaçlandırılmalıdır. Nohutlu Tepesinde bizim çocukluğumuzda bademlik alanlar vardı ilk baharın gider badem yerdik. Ne oldu bu bademlere? Orasını bile imara açıp
Rezil etmeye başladık, yapmayın Allah aşkına!..

 

Nohutlu Tepeyi, Bademlik alanını meyve ağaçları ile donatıp aslına uygun olarak ağaçlandırsak ve halkın kullanımına sunsak kötü mü olur? Bazı alanlara çam dikme sevdasını da bırakıp meyvelik alanlar olarak düzenlemeliyiz. Nohutlu Tepesi bu
Amaç için kullanılacak en güzel alanlardan biridir.

 

Deriz ki: insanın içinde Vatan aşkı, vatan sevdası ve hizmet aşkı olmalı! İçinde hizmet aşkı olmayanlar bu türlü yerlere talip de olmamalıdırlar. Bir şehrin geleceği ve gelişmesini öldürüyoruz. Yozgat neden gelişmiyor, Yozgat neden kalkınmıyor diyenler bence dönüp aynaya baksınlar?

 

Diyeceğimiz odur ki: çalışan çabalayan, emek veren ve hizmet üreten kazanır. Hem kendi kazanır, hem memleketi. Vatanseverlik, hizmet aşkı, hatta Allah aşkı budur. Hizmette sınır tanımamak, gece gündüz ülkesi, memleketi ve şehri için çalışmak! Peygamber Efendimizin “iki günü birbirine eşit olan ziyandadır” düsturu gereği iki günümüz bir birine benzememeli, her gün yeni bir güzellikler sunulmalı insanımıza…

 

Spor Vadisi ile başladık şehri dolaştık? Son sözümüz şudur çalışan kazanır! Hem bugün hem de Yevmül-kıyamette!.. Kazananlardan olmayı arzu edenlere selam olsun!.. (Not: Bazı insanların iyi niyetinden asla  şüphemiz yok, ancak yetmez; hizmet aşkı ile gece gündüz çalışılmalı!.. Bu da bizim sevdamız neylesin?)

Okunma Sayısı: 295
Kategori: Ahmet SARGIN

Yazarın Diğer Yazıları

Yemin Etme Hastalığa Dönüştü!

Sözlükte “kuvvet, sağ el” gibi anlamlara gelen yemin, dinî bir kavram olarak bir kimsenin Allah’ın...

Halka Hizmeti İbadet Kabul Etmek

İnsan: “Eşrefi Mahluk!” yaratılanların en şereflisi. Bu tanım Cenab-ı Hakkın kulunu yaratırken ifade ettiği ve...

12 Adalar Nasıl Elimizden Çıktı?

Ege Denizi çevresinde bulunan 12 Ada yaklaşık 400 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kaldı. Genelde gayri...

Ders Alınacak ibretlik Bir Hikaye

Öyle bir hayat yaşa ki: İbretlik hadiselerle dolu olsun! Yalan dünya deriz ama ne hikmetse...

Allah Sizi Islah Etsin Diyeceğim de?

Son günlerde bir şeyh tartışması yaşanıyor. Uşşaki şeyhi olduğu söylenen ( ki sahte bir şeyhtir)...