Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Çocuktan Gelin Olmaz!


10 Ağustos 2020 00:01

3 Yorum

– Urfa’da 14 yaşında çocuk doğuran kıza babası, “Kimden hamile kaldın?” diye sorduğunda, “Bilmiyorum ya abim ya da dayımdan… İkisi de tecavüz etti” diye cevap verdi.

– Bolu’da imam nikahıyla evlendirilen 11 yaşındaki kız çocuğunun sekiz aylık hamile olduğu ortaya çıktı.

– Samsun’da otomobil çarptı diye koma halinde hastaneye getirilen 14 yaşındaki kız çocuğunun, imam nikahlı eşi tarafından odunla dövüldüğü, sonra da kaza süsü verildiği anlaşıldı.

 

– Ordu’da 13 yaşındayken para karşılığında evlendirilen kız çocuğu, sürekli dayak yediği 40 yaşındaki adamın evi terk etmesi üzerine, kendi ailesi tarafından kabul edilmedi, henüz 17 yaşındayken üç çocuğuyla ortada kaldı.

– Gaziantep’te özel hastanede 18 yaşında birinin kimliğiyle doğum yaptırılan kız çocuğunun, aslında 12 yaşında olduğu tespit edildi.

– Adana’da 13 yaşındaki kız çocuğuna düğün yapıldı.

– Sakarya’da kuzeniyle evlendirilen 15 yaşındaki kız çocuğu, evden kaçıp polise sığındı.

– Tekirdağ’da bir noterin, 14 yaşındaki kızlarını evlendirmek isteyen ana-babaya muvafakatname verdiği belirlendi.

– Tokat’ta evlendirilen 12 yaşındaki kız çocuğunun dört aylık hamile olduğu anlaşıldı.

– Ağrı’da 16 yaşında evlendirilen kız çocuğu, işkence yapılmış, tuvalette eli kolu bağlanmış halde bulundu.

– İzmir’de 12 yaşında evlendirilen kız çocuğu, sezaryenle doğum yaptı.

– Adana’da imam nikahıyla evlendirilen 16 yaşındaki kız çocuğu, trenin önüne atladı.

– Kayseri’de para karşılığında evlendirildiği adam tarafından sokağa atılan, kamyonet kasasında yaşayan 15 yaşındaki kız çocuğu, av tüfeğiyle canına kıydı.

– Konya’da 16 yaşındayken evlendirilen kız çocuğu, inşaatın yedinci katından atladı.

– Siirt’te dünyaya geldi, ismi Kader’di, 12 yaşında evlendirildi, 13 yaşında anne oldu, 14 yaşında canına kıydı, adı üstünde kaderi böyleymiş denildi, geçildi.

 

 

– 12 yaşındayken iki bilezik karşılığında 40 yaşındaki evli herife kuma verildiği ortaya çıkan kız çocuğu “Yanına yatmaya korkardım, bana oyuncak almayınca ağlardım” dedi.

– 11 yaşındayken 40 yaşındaki herifle evlendirilen kız çocuğu “Çocuk doğuramıyor diye dövüldüğünü, üç dört sene kaynanasının koynunda yattığını” söyledi.

 

– 30 yaşında biriyle evlendirilen 13 yaşındaki kız çocuğu, seneler sonra gazete röportajında anlattı: “İlk gece beni tek başıma odaya soktular, korkudan bayıldım, kolonya verdiler, evlendirildiğim kişi odaya geldi, ‘hadi gel seninle evcilik oyunu oynayalım’ dedi, bu cümleyi hayatım boyunca unutmayacağım…” dedi.

– 12 yaşındayken okulundan alınıp, başlık parası karşılığında 50 yaşındaki herifin koynuna sokulduğu anlaşılan kız çocuğu “Derslerim çok iyiydi, rüyamda sürekli mezun olduğumu, diploma aldığımı görüyorum.” dedi.

– Henüz 14 yaşındayken 10 bin lira karşılığında, beş çocuk, dokuz torun sahibi 70 yaşındaki herife verilen kız çocuğu, seneler sonra bu konuda araştırma yapan üniversite ekibine anlattı “Annemi asla affetmeyeceğim, hayatımı değiştirme imkânım olsaydı en önce babamı değiştiririm.” dedi.

 

Yukarıdakileri okuyunca sizin de yüreğiniz kaldırmadı değil mi? Siz de kendi kızlarınızı düşündünüz mü? Bu ülkede reşit olmadığı gerekçesiyle sigara ya da alkol verilmeyen(ki verilmemeli) bir kız çocuğu yazıktır ki bunları satanlara verilebiliniyor.  Bunlar sadece yaşanmış olaylardan birkaç tanesi. Daha binlercesi var ne yazık ki.

 

Bu ülkenin kurucusu Atatürk 1930’lu yıllarda Türk kadınına dünyadaki birçok çağdaş ülkeden önceden hak ettiği hakları verdiğinde umutlanmıştık. Çünkü o Atatürk’tü ve Kurtuluş Savaşında bebeğinin kundağında mermi taşıyan anayı ya da cephede erkeği ile göğüs göğüse savaşan bacısını unutmamıştı. İhanet edemezdi ve etmemişti de. Ama biz ihanet ettik! “Türkiye nereye gidiyor?” diye soruyor herkes birbirine.

 

Oysa cevap ne kadar da açık değil mi? Türkiye hızla ve şevkle karanlığa gidiyor. Hatta koşuyor…

Çünkü kadın yok oluyor, yok ediliyor…

Benim annem, kız kardeşim, sevgili kızım yok oluyor…

Çocuk tecavüzlerinde dünya birincisiyiz..!

Kadınlara dokunmada dünya sıralamasında üst seviyelere geldik…

% 40 ını sürekli dövdük.

% 45 ine duygusal şiddet uyguladık. (küfür, hakaret, küçük düşürme)

% 16 sına zorla sahip olduk. (ve olmaya devam ediyoruz)

% 9 una daha masum birer çocukken bile dokunduk.

Ama onlar hep sustular. Çünkü konuşsalar kimse inanmazdı. “Kim bilir neler yaptın ki sana tacizde ya da tecavüzde bulundu amcan ya da komşun” bu da sana ders olsun, türünden tepkiler görecekti.Yazık ki onlarla birlikte bunlara şahit olanlar da herkes de sustu. Sonuç ortada…

 

Yalnız kimse unutmasın ki kadını yok olan ülkenin gideceği yol bellidir.

Karanlık ve onursuz bir gelecek…

 

Okunma Sayısı: 955
Kategori: Arzu KÖK

Yazarın Diğer Yazıları

Alkış!…

Titanik filmini izlemeyen yoktur sanıyorum. Asla batmaz denilen bir geminin buzdağına çarpmasının ardından iki saat...

Öğretmen Yük mü?

2. Abdülhamid dönemi döneminin maarif nazırlarından Emrullah Efendi’ye mal edilen bir deyiş vardır, ‘’Şu mektepler olmasaydı,...

Kadın ve Teknoloji

Bu başlığı atarken doğrusu çok düşündüm. Çünkü yazıktır ki bizim gibi geri kalmayı marifet sayan...

Fatih Sultan Mehmet’in Bedduası…

AYASOFYA sanat tarihçilerinin deyimiyle ne ortaçağ Hıristiyan sanatına ne de Batı Avrupa’daki Romanesk, Gotik-ojival mimari...

Cehaletin Sesi Aklı Susturuyor

Ekonomik dengesizlikler, ölçüsüzlükler, savurganlıklar, üretim, tüketim ve paylaşımdaki adaletsizlikler, işsizlik, açlık vb gibi iktisadi sefaleti...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Mustafa HAYIRLI dedi ki:

    “Çocuktan Gelin Olmaz!” başlıklı bu yazıyı okuyunca; henüz 11-12 yaşındaki çocuklarla ilgili bu üzücü, acı, dramatik ama gerçek olayların ülkemizde son yıllarda ne kadar arttığını bir kez daha görünce, şunu demek geldi içimden: “İyi de kardeşim, hırsızın hiç mi suçu yok!” // Bu ne demek, diyeceksiniz şimdi! Bu, şu demek: Bir ülkede, bir toplumda eğitim, sağlık, spor, eğlence, evlilikler ve toplumsal yaşamın her alanını belirleyen en önemli, en belirleyici etken “siyasal iktidar”dır. Ama bunları önlemek bir yana; kadın cinayetlerinin de çocuk yaştaki evliliklerin de ve daha bu türden pek çok vahim ve çağdışı olayların önlenmesini amaçlayan “İstanbul Sözleşmesi”ne bile karşı çıkıyor, ülkemizdeki iktidar. Üstelik, bu sözleşmeyi imzalayan, onaylayan da aynı iktidar! // Nasıl bir ülkedeyiz ve bizi kimler yönetiyor: Bilebilen var mı!

  2. Elinize emeğinize sağlık. Bundan daha iyi anlatılamazdı. Bunların hepsini çok iyi bilen kadınlar ne yazık ki bu iktidara oy vermeye devam ediyor. Sonunu azıcık araştırıp sorgulamadan teslim oluyor.

  3. Hamdi ORUÇ dedi ki:

    – Ordu’da 13 yaşındayken para karşılığında evlendirilen kız çocuğu, sürekli dayak yediği 40 yaşındaki adamın evi terk etmesi üzerine, kendi ailesi tarafından kabul edilmedi, henüz 17 yaşındayken üç çocuğuyla ortada kaldı.