Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Sosyal Toplum ve Adalet


05 Aralık 2020 00:00

Yorum Yapılmamış

Sosyal toplumun yarınına güvenle bakması ve devamlılığı özgür insanlar için esastır. Bu durumdaki bir toplumun bütün değerleri, “Adalet” kavramında toplanır.

Adalet kavramı; sosyal toplumu insanlık değerlerine, özgür bir ruha ve bilimsel verilere götürecek tek yoldur. Kısaca açıkladığımız bilimsel tanımlar, toplumun aktif yaşantısında geçerlidir. Toplumsal yaşantıda, bilimsel iradenin özgürlüğü sayesinde gerçeğin değerlendirilmesi sağlanmış olacaktır.

Onun için karar verecek olan, kişilerin dolayısı ile toplumsal eğitim, yöneticilerin ön geçerli görevleri arasındadır. Eğitilmiş bir toplumun vereceği karar, gerçeklerin ilk basamağıdır. Bu basamakta da kalmamak için, özgürce bilimsel çalışma yapılmalıdır.

Sosyal toplumda özgür ruhlu insanlar, adil olacaktır. Bu konuda ruh ise en yüksek derecededir. Ruhun asiliği ön safhadadır. Medeniyet ruhun asilliğinin eseridir. Sanat, bilim ve felsefe özgür ruhtan doğar. Bu durumda ruhun özgürlüğünü yok saymak, doğayı yaratana isyandır. Sanata, felsefeye ve bilimsel gelişmeye göz yummaktır. Onun için, ruhu ve özgürlüğüyle kurulmuş olan medeniyeti yaşatmak gerekir.

Bugün bilimde ileri gitmiş toplumlar için, özgürlükleri sayesinde daha da ileri çalışmalar yapmaktadır. Böylece medeniyete yenilikler eklenecektir. Akıllı telefonlar ve yapay zekâ yenilik olarak medeniyetimize önemli katkılar sunmuştur.

Sosyal toplumda ruhun asilliğine ve özgürlüğüne sahip toplumlar, paranın gücüne aldırmayacak, diktatörlerin sopasını takmayacak, Ülkeler arası sınırı tanımayacaktır. Diktatör de herhalde sopasını saklamak zorunda kalacaktır.

Ruhun asilliği ve aklın birlikteliği bilimi öyle ileri götürecektir ki, silah, para ve dogmalar üzerine kurulmuş cemiyetleri yıkarak, özgür düşünce ile insani boyutta ilişkileri geliştirecektir.

Okunma Sayısı: 277

Yazarın Diğer Yazıları

Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler, yıllardır araştırılan çeşitli konuları içerir. Genelde insan ve insanlar arasındaki ilişkiler araştırıldığı için,...

Kekik

Kekik ovalardan veya sahilden dağların doruğuna kadar yetişen kır çiçeğidir. Kekiğin çeşitleri vardır. Bunlar içerisinde...

Yaralı Köpek

Karşıdan gelen amca, yanmış bir ağaç kütüğü taşıyor zannettik. Kardeşime “Yanmış kütükten ne olur ki”...

İçim Elvermedi

İçim elvermedi, içim. Görmeye, felaketin çığlıklarını duymaya. Bakamadım televizyona bakamadım inanın. Günlerce köprülerin yapılmasını beklemeye...

Kaptan

Yılarca dalgalara meydan okumuştu. Adı üzerinde “Gemi kaptanı” idi. Uzun boylu ve siyah saçlıydı. Yüzünün...