Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Siyaset Kıvırtma Sanatı mıdır ?


15 Ocak 2011 00:03

1 Yorum

Dün dediğini bugün unutacaksın. Bugün söylediklerini yuvarlaya yuvarlaya söyleyeceksin ki, yarın ne olur belli olmaz. İşte siyasetçiler her konuda öyle bir yuvarlaklaştılar ki, dünya yuvarlaktır sözünün neredeyse anavatanı olduk. YUVARLANAN TAŞ YOSUN TUTMAZ hesabı bizde milletçe yuvarlanmaktan akıl tutmuyoruz. Balık zekasıyla bir ömür geçirip gidiyoruz. Son perde de musalla taşında takkeli cüppeli bir memur soruyor HAKKINIZI HELAL ETTİNİZ Mİ diye. Bir avuç balık zekalı da EVET diyor geçmişi unutup. Sonra Hayal ediyorlar ölenin şerbetini içerken lokmasını yerken, ölenin cennete hurilerle köşe kapmaca oynadığını.Dünya da yapamadığı fantezileri orada rahatça yaptığını. Eee Cennet hayali bu adamların. Balık hafızalarına bu montaj edilmiş.

Siyasi liderleri dini lider hatta derviş hatta evliya dan kabul eden bir toplumun olacağı, varacağı son durak burasıdır. Birileri çıkıpta söylemiyor bu balık zekalı bir avuç topluluğa. Cennete siyasetçilere tapılarak girilmiyor diye. Birisi de hatırlatmıyor Rasulallah sözünden şunları. Cennete Mümin kullar girecektir. Mümin kulda yalan ve nankörlük asla bulunmaz mealindeki birçok hadisi unutmuşlardır ya da unutturulmuştur.

Yalancılığın, kandırmanın, boş hayallere sürüklemenin, kaşıkla verip kepçeyle geri almanın, dün aynı partideyken kucakladığını bugün başka partide diye bürütüs yapmanın, siyasi ikballer uğruna bürütüs olmanın, her seçimde halka uyku hapı dağıtmanın, bazen şiirlere bazen filmlere bazen de heykellere savaş açarak tirübin toplamanın, sanatın içine tükürenlerin koltuk kaptığı, halka hizmet hakka hizmettir diye diye halkı kazıklamanın bir kitabıdır hatta gereği yapılmıştır siyaset.

Bazıları da öyle uyanık olmuşlar ki, kraldan çok kralcı derler ya işte tam onlardan. Bazıları da bana dokunmayan yılan bin yaşasın uykusunda, diğer bazıları da her devrin adamı olmuşlar. 12 eylül zamanında büyüyüp geliştiklerini milletvekili, bakan olduklarını unutturmuşlar bu balık hafızalı topluluğa ve aynı adamlar 12 eylüle savaş açıp referandum kazandı. Hayret doğrusu. Her devrin adamı olmak içinde baya uğraşmak lazım. Ülkeye kominizm gelse bunlar yine en koyu Leninci Marksçı olurlar ve meclise kapağı atarlar. Hatta badem bıyık yine moda olur. Hatta şimdilerde moda olan hacc seyahatleri Moskova da Lenin heykeli tavafına bile döndürülür. Lenin den daha koyu kominist olur çıkar bu siyasetçiler. Nataşalar da öğretmen saygısı görürler ulvi şahsiyetler vip salonundan ülkemize alınırlar.

Küresel çıkar odaklarının kuklası olmak mıdır siyasetçilik ? Ulusal menfaatleri peşkeş çekmek midir siyasetçilik ? Körler hamamında fukaranın elini kolunu bağlamak mıdır siyasetçilik ? Vergiden vergi alınan tek ülkeyiz sanırım. Siyasetçilere tapınılarak sorunlarının çözüleceği vehmiyle yaşayan tek ülkeyiz. Siyasi ideolojilere kapılıp adam öldürmeyi cihad zanneden, ölmeyi de şehid olmak zanneden bir topluluğuz sanırım. Dünya da oynanan oyunun bir parçası bu, intihar ettirip ve bir çok masumu öldürtüp sonra şehid oldun veya olacaksın yalanıyla beyinlerin yıkandığı bir ülkeyiz sanırım. Rasulallah’a karşı edepsizlik içinde yüzüp sonra 2 rekat namaz kılmakla kendini evliya zanneden bir toplumuz sanırım.

Benim bildiğim güzel kıvırtanları köçek yaparlar siyasetçi yapmazlar. Bizim gibi ülkeler de köçeklik sahnede güzel olmalı, siyaset ciddiye alınan ve akıllı adamların işi olmalıdır. Peki siyaset nasıl olmalıdır ? Siyaset yönetmek demektir. Kendini yönetemeyen, şehvetinin,hırsının,korkularının,boş hayallerin,cehaletin esiri olmuş biri halkı nasıl yönetebilir ki ? Kendini kontrol edebilen, ailesini kontrol edebilen,çevresinin dolduruşlarına gelmeyecek derecede uyanık bir kişi siyasetçi olmalıdır. Her yöneticinin her şeyi bilmesine imkan yoktur ama siyasetçi soru sormasını, araştırmasını bilmelidir. Organizasyondan iyi anlamalıdır. En önemli siyasetçi nerede susması gerektiğini çok iyi bilmelidir ve siyasetin tek adamlık olmadığını bir ekip işi olduğunu bilmelidir. Geçmişte TEK ADAM görüntüsüne eleştirilerde bulunanların bugün tek adamlıkta o eleştirdiklerini aratır hale geldikleri de başka bir hazin tablodur.

Demek ki, siyaset neymiş, eleştirdiğini kendinin de yapmamasıymış. Tükürdüğünü yalamamak için düşünüp doğru yere tükürmeyi bilmek lazımmış. 50 yıldır ülke siyasetimiz bu yüzden tarumar oldu.

Okunma Sayısı: 139
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. adam dedi ki:

    deneme