Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Siyah Cübbenin Altındaki…


15 Ocak 2020 00:02

Yorum Yapılmamış

Şah, Amerikalıların İran’da yargılanmasını engellemeye yönelik baskısı karşısında çaresizdi. Humeyni ise bunu Şah’a karşı saldırı malzemesi yaptı. Şah, 4 Kasım 1964’de Humeyni’yi Türkiye’ye sürgün etti. Peki, Türkiye neden kabul etti? Burası muamma! Bursa Çekirge’de başlayan sürgünün ilginç ziyaretçilerinden biri, o gün açısından sıradan bir imam veya vaiz zannedilen ve sadece 22 yaşındaki askerliğini yeni bitirmiş olan F. Gülen’di.

Aslına bakarsanız Gülen o günlerde bile sıradan bir Diyanet mensubu değildir. 1955’de Kurşunlu Medresesi müderrisi Sadi Efendi’yi, Mustafa Kemal’e hakaret etti yalanı ile jandarma karakoluna şikâyet ederek zamanın askerlerinin ilgisini çeken, yaşı tutmadığı ve ilkokul diploması bile olmadığı hâlde müftülük, vaiz ve imamlık imtihanlarına sokulan, 1957’de terzi Mehmet Şengül’ün dükkânında tabip Albay Esat Keşşafoğlu aracılığıyla Özel Harp Dairesi mensupluğuna münasip görülen, 1959’da imam tayin edilerek MİT Müsteşarı Fuat Doğu’nun elemanı Edirne Müftüsü Yaşar Tunagür’ün yanına gönderilen, 1961’de acemi birliği görevi Özel Harp Dairesi Elemanı Kurmay Başkanı Reşat Taylan’ın yanında yaptırılan, askerliği sırasında Halk Evleri Divanı üyeliğine getirilen, ardından 2. Ordu karargâhında, Orgeneral Cemal Tural’ın yanında telsizci istihbarat elemanı olarak konumlandırılan birinin, masonik bir Amerikan projesi olan Komünizmle Mücadele Derneği’nin Erzurum Şubesini kurup, ardından o günlerde pek de ehemmiyet arz etmeyen Humeyni’yi ziyaret etmesi ve onun da 22 yaşında bir genci kabul edip, özel görüşmesi sizce de sıradan bir buluşma mıdır?

Gülen, Humeyni’nin İran’a döndüğünün ertesinde yani 2 Şubat 1979 günü şu cümleleri kuracaktır: “İran İslam Devrimi, bir İslami harekettir, bu konuda çeşitli yorumlar yapanlar var. Bu hususta gayet temkinli ve tedbirli olmalıyız. Biz bunu İslami bir hareket olarak kabul ediyoruz, şahsi düşüncem Humeyni samimidir. Şiilerin Caferi kolundan olmakla birlikte arkasında son derece samimi ve dindar profesörler vardır. Devrim Konseyi’ni bunlardan teşekkül ettirecektir. Pakistan’daki liderler gibi hata yapmayacaktır.” Bu da mı tesadüf bir cümle?

‘KUR’AN TAHRİF EDİLDİ’ DİYOR

Balçıoğlu Kur’an’ı, Cemil Sait Kur’an’ı, Hacı Murat Kur’an’ı ve Necipoğlu Kur’an’ı diye dört sözde Kur’an-ı Kerim çalışması yaptırmakla tanınan mason İnönü ve 27 Mayıs darbecilerinin hüküm sürdüğü o günlerde, Kemalizm’le iyi ilişkileri olan İran Şah’ının düşmanı Humeyni Bursa’da kaleme aldığı ‘Taḥrîrü’l-vesîle’ adlı kitabının 1/152. Sayfasında Kur’an-ı Kerim’in “tahrif” edildiğini yazıyor. Ona göre Kur’an-ı Kerim 17 bin ayetmiş, sahabe hâşâ icabına bakmış.

Okunma Sayısı: 93
Kategori: Kemal ÖZER

Yazarın Diğer Yazıları

Ya Şimdi Yahut Bir Asır Daha Esarete Devam

Hilafet, Müslümanları Hz Peygamber (s.a.v.)’in sancağı altında toplama makamı. Onun varlığı Müslümanlar için umut, düşmanlarımız...

‘İlaç’ Savaş ve Suç Ürünüdür

Başlığımız bir ironi ihtiva etmez, aksine gerçeğin ta kendisidir. Şöyle ki, bugünkü ilaç endüstrisi yahut...

Kemalizm: Türkiye’nin Çıkmaz Sokağı

Mustafa Kemal’i ölüme götüren İnönü, 27 Mayısçılar, 12 Eylülcüler ve 28 Şubatçılar zulümlerini neye sığınarak...

Öldüren Işınlar

Bilim ve endüstri bizim neyimiz olur? Yahut şöyle soralım; bilim ve endüstri bizim dostumuz mu,...

İnsanlığı Virüsle Terbiye Yahut Virüslerle İnsanlık Arasında Harp

insanlık, mobil haberleşme teknolojisinin ilki olan 1G ile 1984’de tanışmıştı. Mâlum buradaki G ‘generation/nesil’ kelimesinin...