Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Silah Lobisi İle Para Lobisi Kavgalı


10 Şubat 2012 00:01

Yorum Yapılmamış

Köyde  karakol komutanı ile belediye başkanı kavgalı olsalar ne olurdu ? Her ikisi de değişik araçlarla birbirine zarar vermeyi karşıtını diz çöktürmeye uğraşır dururdu. Komutan silah gücünü

kullanırken belediye başkanı da parasal gücüyle fakir fukara hatta borcu çok kişileri kendi istekleri doğrultuda kullanırdı. Bu kavfada iş o kadar çığırından çıkardı ki, komutan kendi etki alanını genişletmek için yeni avlar düşürmek için elindeki imkanları kanunsuzca ve ahlaksızca kullanırken rakibi de aynı ahlaksızlıkla ona cevaplar verirdi. Biri silahın kölesi olabilecek gaddarları ve korkakları etrafında çoğaltırken diğeri de para faiz riba tefecilik ve kumar bataklığında kendi kurbanlarını çoğaltır ve bu piyonlarla savaşırdı.

Köy bazında verdiğim güç ve para kavgasının dünya ölçekli devletler arasında olanına da küresel ölçekli menfaat kavgaları denilebilir. Bu kavga dün çıkmadı, dünya kuruldu kurulalı var. Saray entrikaları da bu güç kavgasının yansımalarıdır. Korkaklar ve müsrifler bu iki lobinin aracı köleleridir. Kıytırık bir apartman yönetici seçiminde dahi emekli astsubay Ahmet bey ile marketçi Hasan beyin yönetici seçilme kavgasının altında dahi hep bu mücadelenin izleri vardır. Yönetimde bilek gücü silah gücü mü hakim olacak yoksa para gücü mü ?

Küresel sermaye dünyayı para ile yönetme iddiasındadır. Onlara göre dünyada artık silah ve asker gereksizdir. Askeri harcamalara harcanan paralar bilimsel gelişmelere aktarılabilir. Dünya tek devlet ve tek halk olabilir. İngilizce de tek dünya halkının tek dili olabilir. Bu hedefe ulaşabilmek içinde dünya yeniden dizayn edilmelidir. Ulusal devletler, ulusalcılık, milliyetçilik ve milli duygular, söylemler yok edilmelidir. Küresel ölçekte bir sosyal medya internet ortamında oluşturulmalı ve askeri harcamalara gerek duyulmadan halk yığınları yönetilmelidir. İşte küresel para lobisi bunun için uğraşmaktadır. Halklar kendi öz kaynaklarına dayanmamalı güvenmemelidir. Küresel gıda şirketlerinin tarım çifylikleri dünya halkını besleelidir. Her halkın karnını duyorma bedeli çalışmak çalışmak çalışmak. Aynen Çin de olduğu gibi karın tokluğuna çalışmak. Ülkemiz de dahil bu siyasetin güdüldüğü ülkelerde tarım hayvancılık köylülük devamlı yok edilmekte öldürülmekte büyük şirket çiftlikleri çoğaltılmaktadır. Köyde de şehirde de karın tokluğuna yaşamak tek seçenek yapılmaktadır. Tarlası bağı bahçesi olan dahi borç içinde yüzmekte yüzdürülmektedir. Küresel şirketler çekirge sürüsü gibi çöktükleri ülkeleri kemirmektedir.

Silah lobisi de bu işlerde taşeron olmak değil patron olmak derdiyle bkavgada taraf olmaktadır. Ağanın kanunsuz işlerini gören kiralık katili durumunda olmak istemeyen silah lobisi para lobisinin tam tersine etnik milliyetçilik kavgaları körükleyerek taraflara silah satmayı istiyorlar ve gücü paylaşmak istemiyorlar. Siyasetçiler ile askerler arasındaki çekişmenin temeli budur. AB projesi bu yönden çok önemlidir. AB çökerse para lobisi de çökecektir. Avrupa da ırkçı milliyetçi akımlar güçlenmektedir. Rusya bu konuda avrupaya acımayacaktır. Rusya da güç varken paraya boyun eğmeyecektir.Ülkemizde durum belli değildir. Ortalık toz dumandır. Hesaplaşma sürmektedir.AKP nin ömrü AB ve arap baharı model süreciyle doğru orantılıdır.

Okunma Sayısı: 97
Kategori: Uğur ÖZALTIN

Yazarın Diğer Yazıları

Kısa Kısa – Gereksiz

Zaman zaman… değil, yeteri zaman aralıklarında duyuyorum. Diyorlar ki “bilişim bölümleri gereksizdir.” Bunu öğretmen de...

Katillik Nerede Başlar

Günümüzün en çetrefil sorusu budur. İnsanı öldürmek nerede cinayettir, nerede haktır, nerede dine vicdana uygun...

Sor Soruyu

Sor soruyu al boruyu yarışmasına hoş geldiniz. Bugün ilk bölümümüzde üç yarışmacı birbirine soru soracak...

Üstün Dökmen Döktürdü

Prof. Dr. Üstün Dökmen bugün Star televizyonunda Melek adlı programda konuktu ve astroloji hakkındaki görüşlerini...

Para Zaafı

Para zaafı yani para için her şeyi yapabilirlik ya da menfaat köleliği günümüzün en çetrefil...