Yazar Portal | Turkiye Interaktif Kose Yazarı Gazetesi

Seçim Yaklaştıkça Çevre Kirliliği Artıyor..

GENEL
ZKategorisiz

21 Aralık 2008 01:02

Yorum Yapılmamış

mustafa-goktsa-wwwbilgiaginet.PNG 

Mustafa GÖKTAŞ

ANALİZ

Değerli insanlarımız, Kıymetli siyasi parti mensupları ve siyasi dostlarımız.. Bakın yerel seçimler için aday adayları ve adaylar çalışmaya, propağanda yapmaya başladılar. Sokak sokak, cadde cadde ve ev işyeri demeden afişleme, propağanda malzemesi dağıtmaya başladılar. Posta direklerine, ağaçlara kadar ilan asanlar, yapıştıranlar var. Elektirik panolarına, tarafomlarına, yollardaki telefon ankestrelerine, trafolarına, şebekelerine yapıştıranlar var. Böyle vurdumduymazlık, bananecilik olur mu?

Çevreye, doğaya, insanlığa yakışır uygarca ve etik anlayışı içerisinde seçim çalışmalarımızı sürdürelim. Propağanda çalışmalarınız çevreyi, doğayı kirletmesin. İnsanları darb etmesin. Yaşamı çileden çıkartır hale getirmesin. Biraz daha özen gösteriniz. El ilanı, broşür, naylon poşet gibi dağıtım yaptığınız ve yerlere sokaklara atıldığı zaman doğada ve çevrede yıllarca yok olmayacak kirlilik yaratacak işlerden uzak durun. Yaşamı karartmayın. Lütfen adaylar, aday adayları, siyasi partiler, SEÇİM SÜRESİNCE VE KAMPANYALARI BOYUNCA ÇEVREYİ, DOĞAYI KİRLETMEYİN

Görüntü kirliliğine, ses kirliliğine yol açacak tavır ve davranışladan, çalışmalardan kaçının…Kamu mallarına zarar vermiyin.Kamunun ortak malı olan yer ve alanlara afiş asmayın, kirletmeyin. Bu arada bunu yapanlar hakkında gerekli yasal işlemleri ilgili birimler acilen yapsınlar ve yetkililerini uyarsınlar. SEÇİM YAKLAŞTIKÇA, BAKIN NE KADAR BÜYÜK BİR GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ ORTAYA ÇIKIYOR. Aday adayları, adaylar birbirlerinin afişlerinin üzerine hiç çekinmeden ve düşünmeden afiş yapıştırabiliyorlar. Utanmıyorlar, sıkılmıyorlar ve etik metik hak getire bir anlayışla seçim çalışması yürütüyorlar. BU KONUDA ÇOK ACİL BİR ÖNLEM ALINMALI. Zaten şehirlerde, kentlerde, yörelerde, beldelerde yeterince BİLBOORD VE RAKET İLE OTOBÜS DURAKLARINDA AFİŞ ASILACAK YER VAR ve onlar yeterince çevrede görentü kirliliği yaratıyorlar. AYRICA BEZ AFİŞLER İLE, YOL ORTALARINA, ÇİÇEKLİKLERE, KALDIRIMLARA, ÇÖP BİDONLARINA, DUVARLARA, TRAFOLARA, DİREKLERE, AĞAÇLARA, OKUL DUVARLARINA, KAMUNUN MALINA, KAMUNUN ORTAK KULLANDIĞI ALANLARA AFİŞ VE BENZERİ PROPAĞANDA MALZEMESİ ASMASINLAR VE YETKİLİ KURUMLARCA ASTIRILMASIN.

Yine ayrıca önemli bir husus ise, kamuya ait araçların üzerinde adayların reklamları, posterleri, seçim propağanda çalışmaları yer alıyor. Özellikle mevcut belediye başkanı olanlarınki. Bu büyük bir haksızlık ve haksız rekabet. Bu haksızlığın önüne geçilsin, buna izin verilmesin. Yetkili ve etkili birimlerde oturanlar, yetkili ve etkili makamdakiler, lütfen bu yıl bunun için kesin tedbirler alsınlar. Daha şimdiden yapsınlar ki, vakit geçti, fırsat bulamadık denmesin. Lütfen, bu yıl seçim atmosferi içinde bu görüntü, ses, çevre kirliliğine ve haksız rekabete neden olan propağanda çalışmalarına izin verilmesin. Aday adayları ve adaylar seçim süresince ve kampenya süresince buna özen göstersinler.

DOĞAYI, ÇEVREYİ, YAŞADIĞIMIZ MEKANLARI BU DENLİ KİRLETİCİ TUTUM VE DAVRANIŞLARDAN KAÇINSINLAR. BU ÜLKE GENELİ BÖYLE OLMALI. MEDENİ BİR ORTAMDA, İNSANCA, UYGARCA SEÇİM KAMPANYALARI YÜRÜTÜLMELİ. Seçim çalışmaları ÇEVRE VE DOGA KİRLETİLMEDEN sürdürülmelidir.

Yok etmeden, kirletmeden, tahrip etmeden çalışmalar sürdürülmeli.İllerde ve yörelerdeki seçim kurulları bu iş çin gereken hassasiyeti gösterip şimdiden partileri ve ilgilileri uyarmalıdır. Yine çevre ve orman bakanlığı yetkilileri de ayrıca bu kişi ve kurumları uyarmalı ve buna müsaade etmemelidir. Siyasi partiler, bizde her numara var anlayışı ile çalışmamalılar, ve olaya daha ciddi yaklaşım göstermeliler. ÇEVRE ADINA, DOĞA ADINA, KAMU ADINA, İNSANLARIMIZ ADINA, PROPAĞANDA ÇALIŞMALARINDA HAKSIZLIĞA UĞRAYAN TÜM ADAY VE ADAY ADAYLARI ADINA BU TALEBİMİZİ DİKKATE ALSINLAR. Şimdi yine birileri çıkacak benim bu seslenişime farklı yorum katacaklardır. Ama ne derlerse desinler, yeterki çevreyi, doğayı kirletmesinler görüntü kirliliğine ve gürültü kirliliğine yol açmasınlar. Bizim sağlıklı bir ortamda yaşama hakkımızı elimizden almasınlar.

Yaşam hakkı en kutsal hak. Seçime kurban gitmesin.

mustafagoktas006@gmail.com

Bu yazı www.haberanaliz.net, www.haberserbeti.com, www.beautifuljournalist.com,

www.havadis.tv, www.hadisehaber.com, www.medyarazi.com, www.keshaber.com, www.haber32time.com, www.haberdengeliyoruz.com, www.muhabirizbiz.com, www.radyoulku.com, www.sonmanset.com, www.konyadahaber.com, www.turkiyedehaber.com, http://www.bilgiagi.net, http://www.habermix.net, http://www.haberevreni.net, http://www.gazetemetropol.com, http://www.profesyonelhaber.com, http://ulusalses.net, http://www.antakyahaber.net, http://www.cdgbim.com, http://www.sonsayfa.com, www.ozgurhaber.com.tr, http://medyakulisi.com

Okunma Sayısı: 96

Yazarın Diğer Yazıları

Bu Kitabı Sana Göndermiş Olmamız Onlara Yetmiyor mu?

Yeter Allahım..kitabın indirlmesi yeter ceza ve ödülümüz için…de. Çünkü iki cihanda da cezası var 99...

Vitamin D Hapı Yerine Güneş Banyosu

Yakın zaman önce dünyanın farklı ülkelerinde yapılan yüksek kaliteli klinik araştırmaların üç ayrı meta-analizinde vitamin...

Bizi Geri Bırakan “Kader” İnancımız mı?

Bizi geri bırakan “kader” inancımız mi? Kader inancımız bizi cesaretli kıldı…de Evet… Rıza ülküsünü yitirdik...

42. Yılında Maraş Kahrı

Maraş katliamını anmakla, anlamaya çalışmanın apayrı şeyler olduğunu düşünüyorum. Bir şeyi, anmak her zaman onu...

Ahlaksızlık Bataklığı Kurutulmalı!

Ahlaksızlık ülkemizde ve tüm dünyada  tavan yaptı. Cinayetler, tecavüzler, hırsızlık, adam öldürme ve adam kaçırma...